Ознака: пцр
Балкан 19.12.21 | 15:55

Од денеска задолжителен негативен тест за влез во Грција

Во шест часот утрово стапи во сила новата министерска одлука во Грција, според која, за влез во земјата задолжителен е негативен резултат од ПЦР или рапид тест, мерка...

Здравје 07.12.21 | 17:20

Откриена „невидлива“ верзија на омикрон, не ја регистрираат ПЦР-тестови

Научниците идентификуваа „невидлива“ верзија на сојот омикрон што не може да се открие со рутински тестови што ги користат службениците во јавното здравство за да...

Здравје 25.11.21 | 18:09

Филипче не размислува за ограничување на цената на ПЦР тестовите и по најавите за нови мерки

Нема ограничување на различните цени за ПЦР тестирање ниту по најавите за нови мерки со кои се предлага вработените кои се невакцинирани на работа да можат да се појават...

Свет 06.07.21 | 12:12

Македонците од четврток во Кипар ќе влегуваат со негативен ПЦР тест

Туристите, како што е веќе пракса од лани, пред да го посетат Кипар, задолжително е. 48 часа пред патувањето, да го пополнат CyprusFlightPass, односно онлајн формуларот достапен...

Здравје 06.05.21 | 10:08

ПЦР тестовите ќе бидат минато: Мобилна апликација преку скенирање на окото ќе утврдува позитивни случaи на Ковид-19

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од коронавирус со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае само...

Балкан 28.04.21 | 18:14

Подгответе куферите, Црна Гора се отвара за туристи: Дозволен влез без ПЦР тест

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во државата без негативен ПЦР тест на Ковид-19. Влез...

Фудбал 19.04.21 | 10:23

Вработените во обложувалници во Грција мораат да имаат тест за корона

За вработените во малопродажбата, супермаркетите, продавниците за храна и пијалаци, транспортот, службите за чистење, фризерските и козметичките салони, берберниците,...

Балкан 14.01.21 | 15:07

Од денеска без тестови: Србија го укина ПЦР тестот за граѓаните од пет земји во регионот

Укинувањето на задолжителниот ПЦР тест за сите што доаѓаат во Србија од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Бугарија е уште една добра одлука за економска...

Балкан 20.11.20 | 16:42

Албанци позитивни на корона со лажни ПЦР тестови влегувале на Грција на лечење

Група Албанци создале вистинска индустрија на фалсификувани тестови за корона вирус, кои граѓаните масовно ги купувале со цел да ја преминат границата со Грција. Лажните...

Македонија 06.10.20 | 13:45

Одобрено: Без тест одиме во Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и БиХ

Од следниот понеделник ќе биде овозможен непречен влез на странските државјани од Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина, без приложување медицинска потврда...

Македонија 15.08.20 | 08:11

Регионот го стегна обрачот околу Македонија: Излез од државава само со негативен ПЦР тест, освен за Албанија и Турција

Поседувањето негативен ПЦР тест е услов за патување во земјите низ регионот, со исклучок на Албанија и на Турција. Условот не важи за транзит низ земјите при влез на...

Балкан 14.08.20 | 20:46

Косово и понатаму бара ПЦР тест, најавеното отворање на границите се однесува за царински процедури

Денешната одлука на Владата на Косово „да ги отвори државните граници на Република Косово со Македонија, Албанија и Србија“ се однесува на олеснување на одредени царински...

Патувања 14.08.20 | 16:46

За влез во Грција не е потребен негативен ПЦР тест само за камионџиите

За влез во Република Грција од 17 август, не e потребен негативен ПЦР-тест само за возачи на товарни моторни возила, информираат од МВР. МВР вчера соопшти дека од понеделник...