Ознака: пцр тестови
Здравје 25.05.22 | 16:24

Препорака на КЗБ: Брзи антигенски наместо ПЦР-тестови за КОВИД-19 при дијагностички процедури

Стабилна е состојбата со КОВИД-19 во земјава, има намалување на дневната инциденца и сметаме дека нема потреба од дополнителни интервенции коишто би требало да направат...

Македонија 16.05.22 | 18:10

Полицијаци од Тетово, Струмица и гранични полицајци ќе одат на систематски кај „Ели медика“ која издаваше лажни ПЦР тестови за казана

Полицијаци од Тетово, Струмица и гранични полицајци на западната граница ќе одат на систематски преглед кај „Ели медика“ која издаваше лажни ПЦР тестови за казана,...

Македонија 16.04.22 | 09:35

Граѓаните потрошиле 21 милион евра само во 4 лаборатории во 2021

Според податоците од платформата БизнисМрежа.мк, минатата година во приватните лаборатории граѓаните оставиле најмалку 21 милион евра. Толкав бил вкупниот приход во...

Црна хроника 14.02.22 | 14:16

Откриени фалсификувани ПЦР тестови и возила што вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

На граничниот премин Табановце откриени се пет фалсификувани ПЦР тестови и три возила кои вршеле превоз на патници без соодветна документација. Како што информира...

Економија 23.11.21 | 12:51

Неприфатливо е работодавачите да плаќаат ПЦР-тестови за оние што не сакаат да се вакцинираат

Во услови кога вакцинирањето против ковид е бесплатно, а одредени работници сепак не ја користат оваа поволност, донесувањето евентуална одлука од страна на Владата...

Македонија 22.11.21 | 21:30

Филипче не одговори дали е прифатливо барањето на синдикатите ПЦР тестовите за да биде на товар на работодавачите

Одговарајќи на новинарско прашање дали е прифатливо барањето на синдикатите ПЦР тестот за да биде на товар на работодавачите, Филипче рече дека за тоа утре ќе дискутираат...

Македонија 22.11.21 | 17:55

Невакцинираните граѓани ќе треба да даваат повеќе од сто евра месечно за тестови

Венко Филипче и по скоро две години корона во Македонија не успеа да направи ама баш ништо.На негово конто одат речиси 7.500 починати лица кои се нечии сестри, браќа, мајки,...

Македонија 20.11.21 | 19:33

Ќе има доволно ПЦР тестови за административците што нема да сакаат да се вакцинираат

Во интервју за ТВ Телма министерот за здравство Венко Филипче вели дека ќе им ги слушне аргументите на здравствените власти и синдикатите и од нив ќе бара помош за начинот...

Црна хроника 07.11.21 | 21:42

Три лица од Србија фатени на „Табановце“ со фалсификувани ПЦР тестови

На Граничниот премин „Табановце“ приведени се С.У.(50), С.Ш.(55) и М.Ј.(35), сите од Србија, поради постоење основано сомнение дека поседуваат фалсификувани ПЦР тестови. Лицата...

Црна хроника 07.11.21 | 14:50

Срби сакале да поминат граница со фалсификат ПЦР тестови, завршија во станица во Куманово

Тројца српски државјани се уапсени на граница. На граничниот премин „Табановце“ вчера попладне се уапсени С.У.(50), С.Ш.(55) и М.Ј.(35), сите од Репубика Србија, поради постоење...

Црна хроника 09.09.21 | 15:08

Откриени фалсификувани ПЦР-тестови на Табановце и на скопскиот аеродром

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север вчера откриле 11 фалсификувани негативни ПЦР-тестови. При проверка на ПЦР-тестови приложени од...

Црна хроника 06.08.21 | 18:00

Лажни ПЦР тестови се продаваат во Тетово

Тетовската полиција работи на откривањето на лица кои издаваат лажни ПЦР тестови. Вчера, еден ваков фалсификуван тест бил пријавен во СВР Тетово. „Вчера околу 15 часот,...

Македонија 28.06.21 | 12:42

Милионски профити за приватните лаборатории, дел имаат и за 77 пати повисока добивка од 2019 година

Анализирајќи ги завршните годишни сметки на здравствените установи кои вршеа лабораториски испитувања за време на корона-кризата, iстражувањето што го направи „А1он“,...

Македонија 14.06.21 | 15:58

Проф. Трајковски: Нарачајте навреме ПЦР реагенси за индискиот сој, доаѓа нов бран наесен!

Поради доаѓањето на летото, моменталната преносливост на вирусите во Македонија е прилично намалена, па веројатно нема да видиме брзо ширење на вирусот „Делта“ како...

Економија 20.04.21 | 16:28

Битиќи: Државата ќе ги подмири трошоците за ПЦР-тестови за странските туристи

За да не биде дополнителен товар за потенцијалните туристи, ние соодветно ќе надоместиме ПЦР-тестовите да бидат направени од наша страна, односно, туристите кои што...

Македонија 14.04.21 | 21:00

Д-р Ристовски: По најавата за бразилски сој во Србија, потребни се ПЦР тестови за влез во Македонија

Откако Србија најави дека е голема веројатноста на нејзината територија да е веќе влезен опа сниот бразилскиот сој, се создава стравот дека на тој начин брзо може да...

Црна хроника 08.04.21 | 22:21

Македонски државјани сакале да поминат граница со лажни ПЦР тестови

Македонски државјани сакале да поминат граница со лажни ПЦР тестови. Четворица наши државјани се обиделе со лажни ПЦР тестови да ја поминат границата меѓу Србија и...

Балкан 02.02.21 | 08:01

Aко одите во Бугарија без ПЦР тест ќе седите во карантин

Од денеска до 30 април, бугарските државјани кои влегуваат во земјата и лицата со статус на постојан или долготраен престој на територијата на Бугарија, доколку немаат...

Балкан 25.12.20 | 22:40

Во Турција за празниците само со негативен ПЦР тест

Од понеделник патниците што ќе пристигнат на турските аеродроми  за да влезат во земјата ќе треба да покажат негативен тест за Ковид-19, не постар од 72 часа. Мерката за...

Фудбал 28.10.20 | 15:56

ПЦР тестовите се ср*ње: Роналдо со порака откако стана јасно дека нема да игра против Барса

Откако по новиот позитивен тест на Ковид-19 стана јасно дека Кристијано Роналдо нема да биде можност да настапи за Јувентус во натпреварот против Барселона, Португалецот...