Ознака: ПЦР тест
Македонија 07.05.21 | 14:29

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Грција би требало да ја отвори границата на 14 мај и да дозволи влез за граѓаните на Република  Македонија со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација...

Македонија 05.05.21 | 08:44

Колку дена после вакцинирање и со која вакцина можеме слободно да патуваме низ регионот

На кој начин и со која вакцина ќе можат Македонците слободно да патуваат во регионот? На 14 мај Грција ќе ги отвори границите за туристите. Тие на влезот ќе треба да покажат...

Свет 02.05.21 | 20:51

Македонија не е меѓу 16-те земји чии граѓани смеат во Турција без ПЦР тест

Турските власти објавија дека посетителите од 16 држави и региони нема да мораат да приложат ПЦР-тест за патување во Турција, јавува Анадолија. Тамошното Министерство...

Балкан 01.05.21 | 10:10

Србија ќе гради фабрика за ПЦР тестови

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија започнува да гради погон за секвенционирање на геноми на Институтот за молекуларна биологија,...

Балкан 04.04.21 | 12:31

Moжеме слободно да влеземе: За да се вакцинираме во Србија нема да ни треба ПЦР тест

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ вели дека на  граѓаните на земјите од „Мини Шенген“ не им треба негативен ПЦР за влез во Србија, т.е.Македонија и Албанија, како и на...

Свет 27.03.21 | 16:10

Вечерва рок концерт во Барселона за 5.000 лица со негативен ПЦР тест

Во Барселона вечерва ќе се одржи рок концерт на кој ќе присуствуваат 5.000 љубители на музиката откако ќе бидат тестирани за ковид-19. Властите дозволија концертот на шпанската...

Свет 25.03.21 | 21:41

Без негативен тест нема влегување во авион: Германија воведува обврска за негативен ПЦР тест при влез во земјата

Германија донесе одлука дека од недела, 28 март, секој што ќе сака да патува во земјата ќе треба да приложи негативен ПЦР тест на корона вирус. Пред летот, од патниците...

Балкан 24.03.21 | 13:44

Само целосно вакцинирани смеат да влезат во Србија без ПЦР тест: Србите не ги ублажија мерките

Српскиот Кризен штаб за борба против корона вирусот на седница на која е разгледана епидемиолошката состојба во Србија одлучи да нема ублажување на постојните мерки....

Црна хроника 23.03.21 | 14:42

Лекар од Гостивар издавал лажни ПЦР тестови

Лекар од Гостивар кој изготвил и наплатил два лажни ПЦР тестови, доби кривична пријава. Од СВР Тетово информираа дека претпладнево Одделение за внатрешни работи Гостивар...

Црна хроника 27.02.21 | 17:04

Осум кривични пријави за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР-тестови

Регионалниот центар за Гранични работи Исток поднесе осум кривични пријави за лица кои на граничниот премин „Деве Баир“ прикажале фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирус. Како...

Балкан 26.02.21 | 20:54

Режимот на Евзони се заострува: На сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите

На граничните премини, на сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите, а при позитивен резултат нема да биде дозволен влез, додека...

Црна хроника 25.02.21 | 19:00

Сакале да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови: Уапсени двајца Турци и двајца македонски државјани

Двајца турски и двајца македонски државјани биле уапсени откако од Бугарија се обидело да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови. На Граничен премин „Делчево“...

Црна хроника 22.02.21 | 12:16

Швајцарец од Куманово за 30 евра набавил лажен ПЦР тест

На 21.02.2021 во 19:20 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром“-Скопје, полициски службеници ги привеле С.С.(38) од Куманово, со место на живеење во Швајцарија, Е.Џ.(43)...

Економија 22.02.21 | 11:44

За да се спаси летната сезона се предлагаат бесплатни ПЦР тестови за странските туристи

Итна операционализација на мерката бесплатни ПЦР тестови за странските државјани кои ќе докажат туристички или деловен престој во земјава со хотелска сметка или ваучер...

Свет 22.02.21 | 08:57

Во Германија никој не може да влезе, па дури и со ПЦР тест

Германските граничари минатата недела од граничните премини  со Чешка и со австриската покраина Тирол вратиле околу 16.000 луѓе кои сакале да влезат во Германија. Германија...

Црна хроника 20.02.21 | 12:15

Турчин со фалсификуван негативен ПЦР тест сакал да ја напушти Македонија

На 19.02.2021 во 08:40 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром“-Скопје, за излез од Република Македонија, бил лишен од слобода О.Ј.(63) од Република Tурција поради постоење...

Балкан 17.02.21 | 14:21

Хотелиерите од Халкидики би ви плаќале пола од сметката за ПЦР-тест

Намерата 50 отсто од трошоците за ПЦР тестовите за туристите чија дестинација е Халкидики да бидат покриени од членовите на Сојузот на хотелиери на Халкидики и на туристичката...

Здравје 27.01.21 | 20:31

Задолжителен ПЦР тест за сите кои со авион доаѓаат во Швајцарија

Сите патници кои од 8 февруари со авион ќе пристигнат во Швајцарија, за влез во државата ќе мора да покажат негативен ПЦР тест, кој не смее да биде постар од 72 часа. Покрај...

Свет 25.01.21 | 14:07

Подобро да не тргнуваме: Aко сакаме во ЕУ мора ПЦР тест и 14 дена карантин

Европската Комисија (ЕК) денеска им препорача на земјите членки на ЕУ да воведат построги мерки за патниците во и вон Унијата за да се избегнат нови бранови од Ковид-19,...

Свет 14.01.21 | 21:56

Австрија: Во театар и болница само со негативен ПЦР тест

Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои...