Ознака: ПЦР тест
Свет 26.07.21 | 10:08

Австрија воведува ПЦР тест за граѓани кои се враќаат од одмор

Австрија воведува задолжителен ПЦР тест за лица кои се враќаат со авион од празниците од Шпанија, Холандија и Кипар, кои не биле целосно имунизирани, односно го прележале...

Балкан 15.07.21 | 08:51

Здравстените работници во Србија нема да можат да работат без вакцина или ПЦР тест

Болниците во Србија почнаа да воведуваат правило според кое здравствените работници кои не биле вакцинирани или не се заразиле со коронавирусот, мора да донесат негативен...

Патувања 14.07.21 | 10:09

Потребен негативен ПЦР тест: Македонија во портокаловата категорија за патување на Кипар

Македонија и понатаму е во портокаловата зона во новата листа со категоризација на земјите за кои е дозволен влез на Кипар објавена од Министерството за здравство....

Балкан 02.07.21 | 21:00

Ако патувате на одмор во Хрватска, треба да го знаете ова

Во Хрватска без ограничувања може да влезат сите граѓани на ЕУ кои поседуваат дигитална ковид потврда. Македонските граѓани, со оглед дека не се дел од ЕУ, во Хрватска...

Црна хроника 02.07.21 | 11:52

Казна од 2.000 евра за жена која сакала да замине на аеродром со фалсификуван ПЦР тест

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднел Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело...

Црна хроника 30.06.21 | 20:56

На скопскиот аеродром откриен човек со фалсификуван ПЦР тест

Одделение за прекуграничен криминал и миграции Скопје поднесе кривична пријава против С.Р.(46), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување...

Патувања 31.05.21 | 09:10

Еве каде можете да летувате со ПЦР тест, а каде со потврда за вакцина

Летото е на прагот а многумина размислуваат каде да го искористат јунскиот одмор. Оваа година работите се покомпицирани поради короната и мерките кои ги имаат речиси...

Патувања 29.05.21 | 10:59

Српските граѓани нема да можат со македонски ПЦР-тест да влегуваат во Грција

Секој што е вакциниран може да патува во Грција со сертификат за имунизација без никакви проблеми, но оние што не ја примиле ковид-вакцината ќе треба да приложат негативен...

Македонија 27.05.21 | 20:28

Д-р Лазаров: Доминантно тестовите се прават за патување

Доктор Ненад Лазаров на социјалните мрежи ја коментираше состојбата со кoроната во Македонија, посочувајќи дека малиот број на позитивни лица, а големиот број на починати...

Здравје 19.05.21 | 18:24

Од следната недела ќе се издава „грин пас“ во кој ќе има податоци за вакцината, ПЦР тест и антитела

Следната недела ќе почнеме со издавање на таканаречен „грин пас“, тоа ќе биде оној електронски кју-ар (QR) код, во кој ќе има податоци за вакцината, ПЦР тест и евентуално...

Македонија 07.05.21 | 14:29

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Грција би требало да ја отвори границата на 14 мај и да дозволи влез за граѓаните на Република  Македонија со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација...

Македонија 05.05.21 | 08:44

Колку дена после вакцинирање и со која вакцина можеме слободно да патуваме низ регионот

На кој начин и со која вакцина ќе можат Македонците слободно да патуваат во регионот? На 14 мај Грција ќе ги отвори границите за туристите. Тие на влезот ќе треба да покажат...

Свет 02.05.21 | 20:51

Македонија не е меѓу 16-те земји чии граѓани смеат во Турција без ПЦР тест

Турските власти објавија дека посетителите од 16 држави и региони нема да мораат да приложат ПЦР-тест за патување во Турција, јавува Анадолија. Тамошното Министерство...

Балкан 01.05.21 | 10:10

Србија ќе гради фабрика за ПЦР тестови

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија започнува да гради погон за секвенционирање на геноми на Институтот за молекуларна биологија,...

Балкан 04.04.21 | 12:31

Moжеме слободно да влеземе: За да се вакцинираме во Србија нема да ни треба ПЦР тест

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ вели дека на  граѓаните на земјите од „Мини Шенген“ не им треба негативен ПЦР за влез во Србија, т.е.Македонија и Албанија, како и на...

Свет 27.03.21 | 16:10

Вечерва рок концерт во Барселона за 5.000 лица со негативен ПЦР тест

Во Барселона вечерва ќе се одржи рок концерт на кој ќе присуствуваат 5.000 љубители на музиката откако ќе бидат тестирани за ковид-19. Властите дозволија концертот на шпанската...

Свет 25.03.21 | 21:41

Без негативен тест нема влегување во авион: Германија воведува обврска за негативен ПЦР тест при влез во земјата

Германија донесе одлука дека од недела, 28 март, секој што ќе сака да патува во земјата ќе треба да приложи негативен ПЦР тест на корона вирус. Пред летот, од патниците...

Балкан 24.03.21 | 13:44

Само целосно вакцинирани смеат да влезат во Србија без ПЦР тест: Србите не ги ублажија мерките

Српскиот Кризен штаб за борба против корона вирусот на седница на која е разгледана епидемиолошката состојба во Србија одлучи да нема ублажување на постојните мерки....

Црна хроника 23.03.21 | 14:42

Лекар од Гостивар издавал лажни ПЦР тестови

Лекар од Гостивар кој изготвил и наплатил два лажни ПЦР тестови, доби кривична пријава. Од СВР Тетово информираа дека претпладнево Одделение за внатрешни работи Гостивар...

Црна хроника 27.02.21 | 17:04

Осум кривични пријави за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР-тестови

Регионалниот центар за Гранични работи Исток поднесе осум кривични пријави за лица кои на граничниот премин „Деве Баир“ прикажале фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирус. Како...