Ознака: пченица
Свет 04.03.23 | 15:20

Што ли ќе јадеме во иднина: Бразил одобри одгледување и продажба на ГМО пченица отпорна на суша

Поради закана од можна глобална криза за снабдување со храна, Бразил одобри одгледување и продажба на генетски модифицирани (ГМО) сорти пченица отпорни на суша. Со издавањето...

Македонија 24.02.23 | 12:52

Со потпис на Артан Груби се отпишани 1.500 тони пченица и 500 тони јачмен од државните резерви вредни 650.000 евра, дали истите завршиле на црниот пазар?

Артан Груби е магнет за скандали и сомнителни зделки на државен грб. Откако претходно обелоденивме како шалтерски работник вработен кај брат му доби акредитација за...

Свет 31.10.22 | 17:18

Пченицата и пченката поскапеа по руското повлекување од Договорот за извоз преку Црното Море

Цените на пченицата и на пченката денеска се покачија на светските берзи, поттикнати од загриженоста на пазарот околу снабдувањето откако Русија го суспендираше учеството...

Балкан 22.10.22 | 12:53

Вучиќ: Имаме довoлно шекер, пченица, грав, сол, гориво и да е крај на светот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека економската состојба во земјата ќе продолжи да се подобрува и дека имаат доволно од се. Верувам дека три години...

Економија 15.10.22 | 12:32

Трипуновски: Власта купува пченица по цена 25 проценти повисока од берзанската, над 1 милион евра ќе завршат во приватни џебови!

Додека народот е гладува, владата со народни пари купува пченица, по цена 25% повисока од берзанската, рече на прес-конференција Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ. Во два...

Економија 06.10.22 | 19:24

Престанува да важи одлуката за ограничен извоз на пченица и брашно

На Владината седница, што се одржа попладнево преку видео конференциска комуникација, е донесена и Одлука за престанување на важење на Одлуката за ограничување на извозот...

Свет 09.09.22 | 08:15

EУ го зела украинското жито наменето за Африка!?

Претседателот на Русија Владимир Путин откри детели од договорот за храна со Украина Тој смета дека тоа е уште една дрска измама во режија на ЕУ. Путин побара ревизија...

Економија 02.09.22 | 21:57

Не се дозволи да има ниту еден ден недостаток на основни прехранбени производи, тврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски, во интервју за РТС, говорејќи за влијанието на војната во Украина врз лошата економска ситуација во Европа, вклучително и во земјите од...

Свет 08.08.22 | 22:41

Брод со 6.000 тони пченица од Украина плови за Албанија

Брод со 6.000 тони пченица од Украина плови за Албанија. Бродот „Јаохар Раним“ се очекува да пристигне во Драч на 10 август. Се транспортира пченица за компанија за брашно...

Свет 03.08.22 | 14:19

Романија: Имаме доволно пченица и вишок за извоз

Романската жетва на пченица оваа година е доволна да ги покрие домашните потреби и да обезбеди вишок за извоз, рече во средата министерот за земјоделство на земјата...

Економија 26.07.22 | 22:43

Бектеши: Годинашното производство на пченица ќе задоволи околу 80% од потребите

Годинашното производство на пченица е околу 250.000 тони, со што ќе задоволиме 80 отсто од потребите, вели министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши не очекува проблеми...

Балкан 21.07.22 | 23:03

Владата на Србија ја укина забраната за извоз на пченица и пченка

Владата на Србија денеска ја укина забраната за извоз на пченица и пченка, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство...

Економија 27.06.22 | 22:19

Земјоделците бараат до 22 денари за пченицата и да нема нови цени на лебот среде откуп

На прагот на жетвата на лебното зрно, Асоцијацијата на земјоделците на Македонија од откупувачите бара цена од 20 до 22 денари за килограм, а доколку среде откуп сакаат...

Свет 17.05.22 | 14:29

Гутереш: ОН се обидуваат да овозможат извоз на житарки од Украина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш се обидува да најде решение со Русија, Турција и некои други земји, за да го отвори украинскиот извоз и да го избегне недостигот...

Свет 16.05.22 | 10:11

Скок на глобалните цени на пченицата за 60 отсто

Цената на пченицата на меѓународните пазари скокна и достигна рекордно ниво во последните два месеци, откако Индија, како втор најголем производител во светот, го забрани...

Свет 08.05.22 | 21:23

Завојуваните соседи Русија и Украина буквално го хранат светот

Русија и Украина заедно произведуваат 14% од пченицата во целиот свет и учествуваат со 29% од вкупниот извоз на пченица, според податоците на Гро Интелиџенс. Светската...

Свет 26.04.22 | 14:12

ЕУ дипломатот кој ни вети волја место датум вели дека пченицата може да биде следното економско оружје на Русија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел укажа на неопходноста сите држави-членки на ЕУ да се ослободат од енергетската зависност од Москва. Според него, пченицата...

Економија 22.04.22 | 15:12

Трипуновски: Несериозниот и задоцнет пристап на власта ќе ја остави Македонија без храна

Несериозниот и задоцнет пристап на власта ќе ја остави Македонија без храна! Со денешната пресконференција СДСМ уште еднаш покажа дека ниту имаат знаење, план и визија...

Македонија 18.04.22 | 08:57

Ковачевски три пати му се јавувал на Вучиќ да бара пченица

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вели дека соработката меѓу членките на иницијативата Отворен Балкан фунцкионира одлично и дека претставниците на трите земји...

Свет 14.04.22 | 12:46

Украина ќе извезува помалку сончогледово масло и пченка поради војната

Украинскиот извоз на пченка би можел да падне за речиси една четвртина во сезоната 2021/2022 поради руската инвазија, а уште поголем пад може да има извозот на сончогледово...