Ознака: пченица
Црна хроника 15.08.20 | 16:22

Непознати лица ожнеале 200 тони пченица во Пелагонија противправно стекнувајќи 50.000 евра

Над 200 до 240 тони пченица се украдени од парцели во сопственост на Земјоделскиот комбинат Пелагонија, во периодот помеѓу 27 јули и 13 август годинава. Случајот на 13-ти месецов...

Економија 18.03.20 | 17:49

Министерство за економија: Имаме доволно пченица

Има доволно резерви на пченица, нема неконтролиран извоз, ниту камиони полни со македонска пченица се извезуваат во Косово., велат од министерстовото за одбрана. Оттаму...

Калеидоскоп 17.12.19 | 10:04

Денес е Света Варвара, се сади Божикна пченица

Раѓањето на Исус Христос е празник кој се прославува во домот со семејството, како и одењето на црквените богослужби. Покрај сите обичаи, собирањето на семејството...

Калеидоскоп 15.12.19 | 18:37

Во вторник се сади Божикна пченица: Направете го ова за поубава и побогата 2020 година!

Раѓањето на Исус Христос е празник кој се прославува во домот со семејството, како и одењето на црквените богослужби. Покрај сите обичаи, собирањето на семејството...

Економија 30.05.19 | 14:32

Две македонски сорти пченици прв пат признати и во ЕУ

Во рамки на одбележување на „Денот на пченицата 2019“ денеска беше извршена обиколка на опитните полиња и презентација на македонските сорти пченици. На манифестацијата...