Ознака: пазари
Свет 13.04.21 | 11:50

СЗО бара да се затворат пазарите за живи животни

Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна...

Економија 07.09.20 | 11:09

Ангеловска-Бежоска: Се забележува постепено стабилизирање на меѓународните финансиски пазари

По затегнувањето на глобалните финансиски услови со раст на каматните стапки и отежнат пристап до финансии во март, во последниов период на меѓународните финансиски...

Македонија 05.05.20 | 14:52

Почнаа да работат пазарите во Куманово

Двата пазара во Куманово денеска почнаа да работат, информираа од јавното претпријатие „Пазаришта“. Тие се лоцирани на булеварите „Трета МУБ“ и „Октомвриска револуција“...

Сервиси 26.03.20 | 13:56

Се затвораат сите пазари во Струмица

Сите пазари на мало и големо од сабота ќе бидат затворени, информираат од ЈПКД „Комуналец“ кое стопанисува со нив. Ги известуваме сите граѓани дека од сабота, 28 март,...

Економија 25.01.19 | 14:59

Залегнати со топлинки и навлечени во кожни фотелји носат законски решенија од ракав

Претседателот на ВМРо-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претставници на пратеникчката група на ВМРО-ДПМНЕ ги посетија пазарџиите на Зелениот пазар и разговараа за проблемите...

Економија 21.01.19 | 22:38

Бектеши: ДУИ ќе повика на јавна расправа за Законот за трговија на зелените пазари

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва најави дека во наредните денови координаторот на пратеничката група на ДУИ Алими ќе повика јавна расправа што ќе се...

Македонија 18.01.19 | 23:31

Ивор Мицковски: Око ќе ми истече колку е загадено, кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа

-Абе пече грло, око ќе ми истече колку е загадено. Кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа. Абе преземете нешто бе нублери, имате ли мозок, напиша вечерва...

Економија 02.01.19 | 15:24

Од денеска на зелените пазари не смее да се продава текстил, обувки… казната е 2.000 евра

На зелените пазари од денеска не смее да се продава ништо што нема прехранбена намена. Значи, облека, обувки, текстил и сите непрехранбени производи. Исто така, оние кои...