Ознака: пазарџии
Скопје 14.02.20 | 12:09

Постигнат договор за паркингот кај „Аутомакедонија“: Пазарџиите, ЈП Паркинзи и Саша Богдановиќ најдоа решение

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Васко Кичевски, остварија средба со директорот на Скопски пазар АД...

Скопје 20.01.20 | 20:26

Пазарџиите со свирежи го дочекаа Богдановиќ зашто доцеше – средба имаше, но договор не

Педесетина пазарџии со свирежи го дочекаа првиот човек  на Центар. Жестока дебата имеше меѓу нездовплните пазарџии од Зелен пазар и локалната власт. Конфликтот меѓу...

Скопје 16.01.20 | 12:00

Пазарџиите му дојдоа пред двор на Богдановиќ, протестираат за скапиот паркинг

Пазарџиите од „Зелен пазар“ во Скопје, денеска повторно излегоа на протест за да го изразат својот револт поради зголемената цена на паркингот кој се наоѓа во близина...

Скопје 13.01.20 | 09:45

Протест на пазарџиите, блокиран дел од Центар

Сообраќајот на дел од бул. „Кирил и Методиј“ во центарот на Скопје е блокиран од изутрина, на потегот кај дирекцијата на „Макптерол“, поради протест на пазарџиите...

Економија 23.12.19 | 14:17

Притисоци и закани, протестот на пазарџиите „задушен“

Поради притисоци и закани пропадна најавуваниот предупредувачки штрајк на пазарџиите, обвинуваат трговците. Иако сите кои имаат тезга на зелениот пазар во Скопје биле...

Економија 23.12.19 | 09:56

Штрајк: Пазарџиите од Зеленото пазарче во Скопје го креваат гласот поради влошените услови за работа

Денеска пазарџиите од Зеленото пазарче во Скопје ќе излезат на предупредувачки штрајк и тезгите ќе останат заклучени во текот на целиот ден поради зголемувањето на...

Скопје 22.12.19 | 21:16

Зелен пазар утре не работи, пазарџиите штрајкуваат

Пазарџиите од Зелен пазар утре излегуваат на предупредувачки генерален штрајк, а доколку не е одговорено на нивните барања ќе ја добијат поддршката и од другите пазари. Тие...

Економија 18.12.19 | 16:00

Протест на пазарџиите од Зелен пазар в понеделник

В понеделник пазарџиите од скопски зелен пазар излегуваат на еднодневен предупредувачки штрајк. Незадоволни се од новите ценовници за закуп на тезга и како што велат...

Економија 22.10.19 | 12:37

Се подготвува ново законско решение за пазарџиите, лиценците ќе останат

Ново законско решение се подготвува за работењето на пазарите. Владата, односно Министерството за економија работи на решение заедно со претставници на сите стопански...

Економија 02.03.19 | 13:56

Чичко Насте ми се пожали: Владее беспарица, одвај вадиме за една скромна плата

Се сретнав со честити и добри луѓе, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од Охрид каде денеска го посети пазарот и разговараше со пазарџиите. Чичко Насте...

Економија 10.02.19 | 19:25

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ државата, не сакаат законско решение

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја...

Економија 25.01.19 | 14:59

Залегнати со топлинки и навлечени во кожни фотелји носат законски решенија од ракав

Претседателот на ВМРо-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претставници на пратеникчката група на ВМРО-ДПМНЕ ги посетија пазарџиите на Зелениот пазар и разговараа за проблемите...

Економија 23.01.19 | 21:49

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ остварија средба со пазарџиите

Пратениците од ПГ на ВМРО-ДПМНЕ денеска остварија средба со повеќе заинтересирани и засегнати страни од настанатата ситуација со Законот за трговија на зелени пазари. На...

Економија 22.01.19 | 16:12

Пазарџиите до Бектеши: Ние сме сиромашни!, а тој им одговори: Па што!

Како да не беше доволно што македонската Влада удира по џебот на најсиромашните, сега министерот за економија распали и со навреди кон нив. Имено, на телевизија 24 во...

Економија 22.01.19 | 10:50

Мицковски: Која перверзија, ДУИ ги сака тие 1,2 мил. евра годишно од најсиромашните

Пази која перверзија. Комората на трговци е под контрола на ДУИ. Тие си поднеле закон, од Екрем до Груби, Шилегов, изгласано во Собрание, мимо интересите на пазарџиите....

Економија 21.01.19 | 22:38

Бектеши: ДУИ ќе повика на јавна расправа за Законот за трговија на зелените пазари

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва најави дека во наредните денови координаторот на пратеничката група на ДУИ Алими ќе повика јавна расправа што ќе се...

Економија 19.01.19 | 00:15

СДСМ ти ја затвора фабриката и стануваш стечаец, по 12 години повторно СДСМ носи закон дека стечаец не може да продава на пазар

Социјалните мрежи денеска исполнети со коментари, постови и твитови поради протестот на пазарџиите во Скопје и во Куманово. -Замисли работиш во фабрика и доаѓа СДСМ...

Економија 18.01.19 | 14:22

Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски – изјави еден од пазарџиите што протестира пред Собранието...

Македонија 18.01.19 | 13:45

Пандов: Додека Заев пијуцка коктели во џакузи, хунтата удри по најсиромашните

Додека Заев си пијуцка коктели седнат во топло џакузи со одличен поглед на Алпи, а Артан си лета орли по Скопје, нивните сатрапи решија да удрат по џебот на најсиромашните:...

Економија 18.01.19 | 10:55

Повлечете го законот, да не останете без пазарите: Пазарџиите излегоа на улица!

Пазарџиите од Зелен пазар утрово излегоа на протест пред Собрание, поради новиот закон, кој бара од нив да обезбедат лиценци. Преку тоа, им се забранува да продаваат...