Ознака: Павле Трајанов
Македонија 28.02.21 | 18:59

ДС: Предлозите на Георгиевски се порадикални дури и од најзакоравените бугарски националисти

Демократскиот сојуз ги отфрла како несериозни и аматерски предлозите за решавање на спорот со Бугарија изнесени од поранешниот премиер Љубчо Георгиевски. Зачудувачка...

Македонија 25.02.21 | 10:31

И Павле Трајанов најавил во Собранието дека ќе дејствува самостојно од СДСМ

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, околу критиките на опозицијата дека цел месец нема седница бидејќи владеечкото мнозинство не може да обезбеди кворум, порача...

Македонија 23.02.21 | 12:04

Павле Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, смета дека одговрноста за исчезнувањето на Сашо Мијалков треба да се бара во Владата, затоа што таа треба да воспостави...

Македонија 23.02.21 | 11:40

Трајанов: За нефонкционирањето на системот е виновен Заев, затоа и бегаат криминалци

Одговорноста за бегството на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, пратеникот од владаечкото мнозинство и претседател на Демократски сојуз, Павле Трајанов ја...

Македонија 22.02.21 | 14:20

Заев разочаран од ЛДП, но Трајанов не мисли така: Одлуката е исправна – и други партии ќе се двојат

Милам дека одлуката на Либерално-демократската партија е исправна и дека полека и другите партии ќе се двојат од коалициите, изјави за МКД.мк пратеникот Павле Трајанов,...

Македонија 08.02.21 | 21:43

Трајанов, член на коалцијата на Заев: Наместо зло, криминалот стана вредносна категоријa

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов на Сител изјави дека Македонија е високо криминализирана држава. Криминалот стана вредносна категорија,...

Македонија 27.01.21 | 23:06

Трајанов: Да се вакцинираат попишувачите

Пaвле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, во „Анализа“ на 24 Вести, посочи попишувачите на претстојниот попис на населението задолжително да се вакцинираат,...

Македонија 27.01.21 | 19:41

Мораме да знаеме колку се оние кои живеат овде во Македонија, тоа не се вгради во овој закон

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов го повика директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, да повика експерти од сите политички партии...

Македонија 15.12.20 | 13:36

Се предлагаат нови 70.000 државјанства, а престој ќе се докаже само со два сведоци

Не може во итна постапка, без јавна расправа и детална анализа, да се донесат законски измени за драстична измена на критериумите и условите при доделување на македонско...

Македонија 07.12.20 | 14:11

Најави ли Павле Трајанов дека ќе гласа за недоверба на владата на Заев?

Мал е просторот нашата држава да направи некои отстапки. Не може да се води расправа за македонскиот народ, нација, за јазикот. Немаме заедничка историја. Тоа е катастрофална...

Македонија 30.08.20 | 12:44

Павле Трајанов побара изградба на систем за откривање на скриенот имот на политичарите

Како што најави вчера претседателот на Собранието, Талат Џафери, денешната расправа за состав на новата Влада ја почна пратеникот, односно претседателот на Демократскиот...

Македонија 11.08.20 | 20:06

Павле Трајанов: Барањето за Aлбанец премиер е неприфатливо, партија која ќе прифати таква уцена треба да се избрише од политичката сцена

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во емисијата „Само вистина“ на „Канал 5“ телевизија истакна дека барањето за премиер Албанец не е прифатливо. Трајанов,...

Македонија 06.05.20 | 22:55

Коалициониот партнер на Заев, Павле Трајанов: Мој став е дека не треба да се брза со избори

Павле Трајанов вечерва со својата изјава при гостувањето на емисијата „Што не е јасно“ му заврте грб на СДСМ. Трајанов посочи дека не треба да се брза со избори, што...

Вести 24.11.19 | 16:14

Трајанов побара за Јанева и обвинителите кои примале бонуси да се поведе истрага

Освен за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за која се води истрага и веќе е пред судење и за сите други јавни обвинители, кои примале паушали, бонуси,...

Македонија 11.08.19 | 10:27

Демократски сојуз: Додека државата е на одмор, Македонија се прогласува за мафијашка држава

Мега скандалот „Рекет“ во кој се инволвирани политичари, обвинители, судии, бизнисмени, новинари и други криминалци, ја парализираа државата и целокупниот правен систем,...

Македонија 08.07.19 | 21:36

Трајанов контра Заев

Демократскиот сојуз смета дека дилемите околу националната припадност на Гоце Делчев и други македонски револуционери, херои и борци за слободна Македонија претставуваат...