Ознака: Патоказ за ЕУ
Македонија 07.10.21 | 16:33

Героски: Tврдењето на Бујар Османи дека Бугарија се откажува од тезата „еден народ, две држави“ е лага и груба манипулација

Tврдењето на Бујар Османи дека со барањето Бугарите да бидат запишани во македонскиот Устав Бугарија се откажува од тезата „еден народ, две држави“ е лага и груба манипулација,...

Македонија 07.10.21 | 14:26

Османи „ол ин“: Ќе прифатиме да ги пишеме Бугарите во Уставот, краткото име, говорот на омраза и рехабилитација на жртвите на комунизмот

Прашањето на краткото име, прашањето на говорот на омраза, на рехабилитација на жртви на комунизмот, на работата на историската комисија, прашањето на немешање во внатрешните...

Македонија 07.10.21 | 12:03

Европскиот Патоказ повторно ќе ни го отвори Уставот за да влезат Бугарите?

На самитот на ЕУ и Западниот Балкан некако незабележително помина изјавата на претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен дека е во подготовка т.н Патоказ...

Македонија 07.10.21 | 08:49

ЕУ со Патоказ од пет плус едно прашање ќе ни го решава спорот со Бугарија

Патоказот со пет плус едно прашање како можно решение за спорот вчера беше споменат и од високите претставници на Унијата. Патоказот би требало да биде готов до почетокот...

Македонија 08.06.21 | 16:08

Мисајловски: Не правете погребни чекори!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски се обрати на првиот од низата протести што ќе ги организира опозицијата за да изврши притисок врз власта да ги објави...

Вести 01.06.21 | 11:30

Германија немала ништо против бугарскиот Патоказ да стане дел од преговорите, се спротиставил Рот

Се разбира, токму тоа е решението. предмалку реков-токму тоа повеќепати го предлагаше и Бугарија минатата година. За жал, тогаш Миахел Рот е се согласи. И досега сум кажал,...