Ознака: патници
Свет 30.03.21 | 14:44

Пет дена карантин за сите патници од ЕУ: Италија ги заострува мерките пред Велигден

Италија ќе воведе петдневен карантин за сите патници од земјите членки на Европската Унија (ЕУ). Од италијанското Министерство за здравство соопштија дека секој патник...

Свет 26.03.21 | 12:12

Брзите тестови се подеднакво ефикасни како и карантинот на патниците: Истражување на британските авиокомпании

Брзите антигенски тестови по враќањето на патниците од патување можат да бидат подеднакво ефикасни во запирање на увезените случаи на Ковид-19 како и ставањето на патниците...

Свет 27.02.21 | 22:11

САД се штити од ебола: Ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени...

Економија 24.02.21 | 08:57

Се зголемува дозволениот максимум: Автобусите ќе возат со 75% од капацитетот на патници

По барањето на група општински и меѓуопштински превозници, Владата ја прифати согласноста на Комисијата за заразни болести да се зголеми дозволениот број патници...

Балкан 13.02.21 | 08:54

Во јануари намален за 83 отсто бројот на патници на аеродромите во Грција

Од 2,25 милиони патници на грчките аеродроми лани во месец јануари, една година подоцна за истиот период бројот се намалил на 383.463 патници, односно бележи пад од 83 отсто,...

Свет 09.02.21 | 19:06

Шпанија ја продолжува забраната за патници од Велика Британија, Бразил и Јужна Африка поради новите мутации на корона вирусот

Шпанската Влада соопшти дека до 2 март продолжуваат да важат ограничувањата за патниците кои пристигнуваат од Велика Британија, Бразил и Јужноафриканската Република...

Црна хроника 21.01.21 | 11:15

Предвиден е затвор од три месеци до три години: Поднесено обвинение против насилниците од ЈСП

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, жители на скопски села, двајцата на возраст од 31 година, кои како соизвршители го...

Свет 22.12.20 | 16:11

Во Италија откриени два случаи на новата мутација на корона вирусот што се прошири во Англија, се бараат сите патници дојдени од Островот

Во Италија се откриени два случаи на заразени со новата мутација на корона вирусот што се појави во Англија, а уште двајца се под истражување. Поради тоа, издадена е...

Свет 22.12.20 | 16:07

Ги бараат под дрво и камен: Швајцарија во потрага по патниците од Велика Британија

Швајцарските власти моментно се во потрага по лицата кои влегле во земјата од Велика Британија, бидејќи од вчера ретроактивно е воведен карантин за сите кои пристигнале...

Балкан 22.12.20 | 11:45

Грција го зголемува карантинот за патниците од Велика Британија

Грција го продолжи карантинот за патниците кои доаѓаат од Велика Британија од седум на десет дена. Иако вчера беше најавен седумдневен карантин, од денеска во сила е...

Црна хроника 27.10.20 | 17:09

Шестмина позитивни на ковид-19 сакале да избегаат од Македонија, Царина ги фати на аеродром

Шест лица позитивни на ковид-19 обиделе да заминат од Македонија преку аеродромот во Скопје. Царинската управа соопшти дека спречиле обид на шестмина патнии кои во текот...

Здравје 29.09.20 | 14:36

Можете ли да се заразите со коронавирус во авион?

Пандемијата со новиот корона вирус го смени патувањето оваа година. Заштита на устата и носот сега е задолжителна во авионите, иако може да се отстрани кога се јаде или...

Здравје 22.09.20 | 10:58

Патничка со корона вирус заразила 15 лица за време на летот од Лондон до Нахоја

Долгите летови се погодна почва за ширење на вирусот корона, е заклучокот на една студија, која покажа дека на летот од Лондон до Нахоја, еден патник заразил 15 лица во...

Македонија 19.08.20 | 10:15

Задолжителен ПЦР тест за патниците од Косово кои транзитираат низ земјава, предлага Комисија за заразни болести

Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок донесе одлука да се воведе задолжителен ПЦР тестирање за патниците од Косово кои минуваат низ нашата држава. Како...

Свет 17.08.20 | 12:17

Кучиња откриваат ковид-19 кај патниците на аеродромот во Дубаи

Меѓународниот аеродром во Дубаи е првиот кајшто се користат кучиња коишто откриваат присуство на коронавирус кај патниците. Животните си ја вршат работата без контакт...

Македонија 13.08.20 | 09:28

Заразени петмина патници на новиот лет од Скопје за Турку

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на регионалната...

Твитови 11.08.20 | 15:39

Димовски: Тунгузија за нас е цивилизација

Ќе сме ги прашале во Финска да ни кажат кој ни полетал од Скопје… Тунгузија бе за нас е цивилизација… — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) August 11, 2020

Економија 24.07.20 | 15:49

Поради Ковид-19 двојно помалку патници на аеродромите на годишно ниво

На годишно ниво, во домашниот и во меѓународниот патнички сообраќај, на аеродромите се очекува бројот на патниците во 2020 година да биде помал за 50,4 проценти во однос...

Свет 20.07.20 | 10:53

Во авиокомпанија, пилотите ќе ги служат патниците оти струјардесите добија откази

Исландер, националната авиокомпанија на Исланд, со седиште во Рејкјавик, реши да го отпушти екипажот на кабината – сите стујардеси и стујарди – во обид да ја спасат...

Балкан 29.06.20 | 17:48

Словенија би можела да ја избрише Хрватска од листата на безбедни земји

Словенија уште утре би можела да ја стави Хрватска на листата со земји кои не се безбедни од зараза со Ковид-19, изјави портпаролот на словенечката Влада, Јелко Кацин,...