Ознака: патни трошоци
Македонија 11.02.23 | 21:03

73 патници земале 360.000 евра за патни трошоци за 2022 година

73 народни избраници за 11 месеци инкасирале 360 000 евра народни пари за да ги покријат своите патни трошоци, објави ТВ Сител, врз основа на податоци добиени преку барање...

Македонија 06.02.23 | 21:21

Левица: Патарините како незаконски надоместок за пратениците под закрила на Уставниот суд

Уставниот суд под раководство на Добрила Кацарска повторно се стави во служба на привилегиите на естаблишментот, реагира Левица откако Уставниот суд одлучи да не поднесе...

Македонија 23.11.22 | 16:59

Уставен ги заштити пратениците и не ги гибна нивните патни трошоци

Уставниот суд денеска ја одржа 37. седница на којашто расправаше и одлучуваше по девет иницијативи за оценување на уставност и законитост. На седницата, како што информираше...

Македонија 12.08.20 | 11:26

Заев и Николовски се откажаа од патните трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски денеска на „Твитер“ објави дека тој и партискиот лидер Зоран Заев потпишале изјави за откажување од средствата што...

Македонија 26.07.20 | 21:40

Патни трошоци, кирии, сметки, летови: Колку нѐ чинеше последниот парламентарен состав?

Од 500 па до 47.000 евра земале пратениците за патни трошоци во деветтиот парламентарен состав. Рекордери најчесто се пратениците на СДСМ и коалицијата кои патуваат од внатрешноста...

Македонија 05.03.20 | 12:52

Заев предизборно најави укинување на патните трошоци за пратениците

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција најави дека по формирање на новата влада ќе се укинат патните трошоци за пратениците во Собранието. Ќе ги укинеме...

Македонија 14.02.20 | 14:35

Скоро 3 милиони евра потрошени за патни трошоци за пратениците

Извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година што денеска Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) го презентираше...

Македонија 14.02.20 | 08:28

Патните трошоци на пратениците пред Антикорупциска

Анализа на патните патните трошоци на пратениците за периодот 2015-2019 година е на дневен ред денеска на 27. седница на Државната комисија за спречување корупција. Втора...

Ракомет 20.11.19 | 12:02

Каевски на ЕП си ги однел другарите: 12 дена со државни пари за дневници, патни трошоци, службено возило

Директорот на АМС и актуелен претседател на СДММ, Дарко Каевски, на патувањето во Хрватска и Словенија, односно на Европското првенство во ракомет во 2018 година, не бил...

Македонија 31.10.19 | 20:23

„Алфа“: Луксузите на македонската делегација во Њујорк

Владата не ја открива точната локација на хотелите во кои отседнала македонската делегација во Њујорк, туку само потрошените пари, пренесува „Алфа“, додавајќи дека...

Македонија 22.09.19 | 09:54

Џафери: Што ме прашувате мене? Ако има злоупотреба на патни трошоци, постои Антикорупциска

Според претседателот на Собранието, Талат Џафери,  нема индиции за злоупотреби на патните трошоци од страна на пратениците. Во интервју за „Слободна Европа“, тој вели...

Македонија 22.05.19 | 12:43

Патните трошоци на пратениците пред Антикорупциска

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и друштва. Во фокусот ќе биде Собранието,...

Твитови 27.02.19 | 13:51

Лејди Гага и Бредли Купер од Македонија


Економија 20.02.19 | 19:47

Над пола милион еврa исплатени за патни трошоци на пратениците, Мира Дизел веднаш зад Рабаџиевска која е на врвот

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од податоците до кои дојдоа користејќи...