Ознака: патарина
Македонија 22.12.19 | 22:45

Владата шири лажни вести за цените на патарините

Владата шири лажни вести за цените на патарините, вели меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. Според Директорот на ЈПДП Китанов патарините во нашата...

Економија 22.12.19 | 18:11

На Демир Капија-Смоквица уште една патарина: Од Скопје до Гевгелија и назад патувањето ќе нè чини најмалку 700 денари

Уште само месец и половина по автопатот Демир Капија – Смоквица ќе се плаќа само една патарина од 100 денари. Привршува изградбата на втората патарина на оваа делница...

Економија 07.10.19 | 09:52

Oд денеска електронско плаќање на патарината Миладиновци

Патарина на наплатната станица Миладиновци на Коридор 8 од денеска може да се плаќа и по електронски пат со М – картичка. Електронската наплата на таа станица ќе се врши...

Сервиси 07.10.19 | 09:23

Електронско плаќање и на патарината Миладиновци

Патарина на наплатната станица Миладиновци на Коридор 8 од денеска може да се плаќа и по електронски пат со М – картичка. Електронската наплата на таа станица ќе се врши...

Економија 21.09.19 | 16:49

ВМРО-ДПМНЕ: Системот со вињети е поефикасен

13 милиони евра за надградба на #патарините, наместо едноставни и практични #вињети Наместо воведување вињети за наплата на таксите за користење на државните патишта,...

Економија 20.09.19 | 12:47

Со 13,7 милиони евра ќе се воведува електронската наплата и на патарините на Коридорот 8

Европската банка за обнова и развој со кредит од 13 милиони евра ќе го финансира подобрувањето на постојниот систем на патарини, како и новите станици за електронска...

Сервиси 26.08.19 | 08:51

Од денеска за 100 денари поскап е патот кон Гевгелија

Новата патарина на автопатската делница Демир Капија – Смоквица е пуштена во употреба изутрина во седум часот. Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни...

Економија 25.08.19 | 21:13

Од утре почнува наплатата на најскапата патарина во Македонија

Од утре, 26.08.2019 со почеток во 7 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти вечерва АМСМ. На патарината кај Смоквица ќе има 10 наплатни рампи, пет кон...

Економија 18.08.19 | 22:21

Хуманитарна организација плаќа патарина при посета на сиромашните, државата глува

„Благодарност“ до Јавното претпријатие за државни патишта и директорот Зоран Китанов кој го одби нашето барање и НЕ НЀ ОСЛОБОДИ од плаќање на патарините (знаеме дека...

Македонија 07.08.19 | 08:33

Патарините без обезбедување, филмското разбојништво кај Глумово било без штета за претпријатието

140 илјади денари е пленот на разбојниците што ја ограбија патарината „Глумово“ откриваат од Јавното претпријатие за државни патишта. Од таму во писмен допис демантира...

Црна хроника 05.08.19 | 12:30

Филмски грабеж на патарина кај Глумово – вработените држени во заложништо

Во четири часот утринава била ограбена наплатната рампа кај Глумово. Курир објави дека две наоружани лица со фантомки на главата извршиле грабеж на патарината и ги...

Балкан 29.07.19 | 18:24

Од денес поскапи патарини во Србија: Oд Ниш до Белград – 900 српски динари

Патарините во Србија од денеска поскапуваат за 12 отсто. Од седум часот утрово во Србија се во сила нови цени на патарините на автопатиштата. Ценовникот со детален приказ...

Балкан 08.07.19 | 23:19

Поскапеа патарините во соседството

Парламентот на Србија ја усвои измената на Законот за надомест за користење на јавните добра. Ова значи дека патарините на сите патни правци во Србија поскапуваат за...

Сервиси 01.07.19 | 12:00

Внимавајте ако тргнавте кон југ, колони кај велешката патарина

Долга колона пред велешката патарина на автопатот Скопје-Велес. Како што преку социјалните мрежи споделуваат граѓаните кои во моментот се на пат, покрај тоа што е гужва,...

Патувања 26.06.19 | 14:48

Oвие возила по закон не плаќаат патарина

Според  Законот за јавни патишта плаќање на надоместок за употреба на пат (патарина) може да се воведе за употреба на автопат, експресен пат, магистрален пат или нивен...

Свет 18.06.19 | 13:55

Европскиот суд одлучи: Воведување патарини во Германија е противзаконско

Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука според која воведувањето патарини во Германија е противзаконско бидејќи неправедно се казнуваат возачите од другите...

Балкан 15.06.19 | 12:55

Почнува наплатата на патарина низ Грделичката Клисура, а поскапување допрва следи

Од денеска почнува наплатата на патарината на нововотворената делница низ Грделичката Клисура, на автоапатот Е-75 од Дољевац до Прешево кон Македонија, соопштија од...

Економија 10.06.19 | 14:33

Владата распишува тендер за патарина на автопат кој сѐ уште не е пуштен во употреба

За да не се запира автопатот кога ќе биде готов, како би се изградила патарина, Владата реши сега да распише тендер за изградба и на патарината „Арбиново“ на автопатот...

Економија 10.06.19 | 12:12

Распишан тендерот за трите нови патарини

Владата го распиша тендерот во вредност од 15,3 милиони евра за изградба на трите нови патартини „Кадрифаково“ и „Преод“ на автопатот Миладиновци – Штип, како и „Арбиново“...

Економија 07.06.19 | 13:07

Поскапуваат патарините – на Мира Дизел ѝ се допаѓа ова

Лавина реакции на социјалните мрежи по понеделничката одлука на Владата со која се утврдени новите цени на патарините на автопатите во државата. Супер се новите патарини,...