Ознака: партиски вработувања
Македонија 09.08.19 | 20:45

Тетката на Костадинов раководител во Општина Центар

Јагода Јанковска, тетка на портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, е назначена за раководител на сектор за образование во Општина Центар, дознава „Република“. Јанковска...

Македонија 26.06.19 | 08:05

Шоферот на генералниот јаде живи луѓе во МЖ Транспорт

Борче Гиноски, партиски обезбедувач на СДСМ, кој му се закануваше на новинарот Бранко Героски дека „ќе го бањаат во Вардар“ не е само „партиски член од бројното партиско...

Македонија 10.06.19 | 14:31

Партијата ја сакам повеќе од мајка ми, не можам пак 10 години во опозиција

Бети Русеска е охридската „Мира Дизел“, тврди порталот „Охрид скај“, наведувајќи дека по доаѓањето на власт на СДСМ, таа била назначена за претседател на второстепена...

Македонија 08.06.19 | 12:13

Заев: Децата на функционери треба да имаат еднаква можност, не да се третираат како да се од втор ред

ЕУ треба да расчисти дека земјава нема интенција да стане членка во јуни или во јули, туку дека сака да ги почне преговорите. Тоа ќе биде дополнителна мотивација и стимул...

Македонија 03.06.19 | 11:06

Партизацијата на државата продолжува, пратеникот Игор Шема станува супервизор

Универзитетскиот професор Игор Ивановски, долгогодишен пратеник и некогашен претендент за лидерската позиција во СДСМ, деновиве доби и нова функција со мандат од пет...

Македонија 30.05.19 | 20:40

Зетот на Катица се удоми во Лотарија

Зетот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Петар Поцков, инаку внук на градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков, е еден од членовите на Управниот одбор...

Македонија 17.05.19 | 00:03

Претседателката на СДСМ правела торта за прославата на ВМРО-ДПМНЕ

Расте незадоволството во редовите на СДСМ. Непотизмот и партиските вработувања се навлезени во сите сфери, па така долгогодишна членка на кочанскиот СДСМ, незадоволна...

Здравје 07.05.19 | 18:04

Психолог се претставува како доктор: Сопругата на државниот секретар на конференција на СЗО

Според неофицијални упатени извори, државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, ја акредитирал својата сопруга да биде преставник на Министерството...

Македонија 03.05.19 | 19:48

Гатачката на градоначалничката вработена во РЕК

Градоначалничката на Могила, Јасмина Гулевска, не само што си ги вработи роднините, туку си ја вработи и нејзината бајачка од село Прибилци, Демир Хисар, открива Душан...

Македонија 02.05.19 | 14:59

Струмичка пратеничка си ја вработила ќерката на ГАК

Лицемерието во СДСМ нема крај. Нивните функционери немаат ниту срам ниту перде. Заев ја лажеше целата јавност дека ќе се спротивстави на непотизмот кој што ги зафати...

Македонија 25.04.19 | 18:30

Како претседател на Влада, давам наредба сите вработени преку функционери да си дадат оставка

Премиерот Заев им нареди на функционерите за кои Антикорупциска утврди непотизам при вработувањето на нивните роднини, сами да се повлечат од функциите и да преземат...

Македонија 25.04.19 | 13:35

Кирацовски лидер по бројот на сомнителни вработувања на роднини

Pратеникот и секретар на СДСМ Александар Кирацовски води во сомнителнирњ вработувања на свои роднини, покажуваат резултатите од Државната комисија за спречување на...

Македонија 25.04.19 | 12:53

Бектеши нема да понуди оставка, ќе плател казна за вработувањето на неговата сестра

Антикорупциската комисија вчера одлучи да поднесе прекршочна пријава до Крешник Бектеши, министер за економија, бидејќи, како што рече членот на Комисијата Владимир...

Македонија 06.04.19 | 21:18

Заев нема куќа, Стево живее во „југо“, а Александрова и Џафери кријат каде им работат ќерките

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски обвини дека функционерите од СДСМ кријат информации од Антикорупциската комисија и повеќе од еден месец не ѝ одговараат...

Економија 03.04.19 | 14:42

Миновски: Ќе одговарам за вработувањето на синот на Мира Дизел

Синот на пратеничката Мира Стојчевска бил вработен на место отворено специјално за него, изјави неодамна претседателската на Антикорупциска, а доколку Антикорупциската...

Македонија 29.03.19 | 08:58

На Боки мајка му не поднела оставка до Собранието на Македонија

Мајката на Боки, Јасминка Јовано(в)ска не поднела оставка до Собранието како член на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации, објави „Вечер.мк“. Напротив,...

Македонија 28.03.19 | 13:10

По братот, градоначалничката Петровска си го вработи и внукот

Нов случај на непотизам поврзан со битолската градоначалничка. Откако Наташа Петровска си го вработи братот како наставник по математика во ОУ „Елпида Карамнди“,...

Здравје 23.03.19 | 14:47

Роднина на Локвенец поеднаков од еднаквите – добива концесија за општа медицина пред изборите

Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам, обвини ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција...

Македонија 15.03.19 | 21:42

Членски книшки од СДСМ завршија во шпорет на дрва

Сите се откажаа не од СДСМ, туку од функционерите кои ја водат партијата. Заев нека продолжи со Кирацо, Цуцуло и останата багра, партијата од ден на ден тоне во жива кал,...

Македонија 06.03.19 | 17:23

СДСМ рекордери – вработиле 29 роднини на функционери

Државната комисија за спречување корупција одлучува дали има непотизам кај 29 вработувања помогнати од функционери на СДСМ, 15 вработувања помогнати од функционери...