Ознака: партиски избори сдсм
Македонија 01.12.21 | 11:03

Фросина Ременски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Поранешната министерка Фросина Ременски денеска објави дека поднесува кандидатура за претседател на СДСМ. Ги предадов сите документи за самокандидирање за претседател...

Твитови 27.11.21 | 18:06

Мицковски: Добивме датум за квази-внатрепартиски избори

Добивме датум за квази-внатрепартиски избори, коментира Ивор Мицковски.

Македонија 27.11.21 | 17:53

Кoвачевски има огромна поддшка од Карпошовото и Бранковото крило, веруваат во големи позитивни промени во партијата

Заменик министерот за финасии Димитар Ковачевски има огромна поддршка од скопското крило на СДСМ на престојните внатрепартиски избори, тврдат за „Фактор“ извори...

Македонија 27.11.21 | 17:29

Постапката почна, кој може да се кандидидира за лидер на СДСМ?

Започна постапката за кандидирање за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, информираат од партијата. Кандидат за претседател на СДСМ може да биде секој член кој...

Македонија 23.03.21 | 09:18

Само „братот“ Бојко му честиташе на Заев, каде исчезна големата меѓународна поддршка?

Каде исчезна големата меѓународна поддршка, прашува Илија Димовски, коментирајќи го фактот што на „демократските“ внатрепартиски избори во СДСМ на победата на Зоран...

Македонија 22.03.21 | 12:47

Тасевски: Од ова до сега што го видовме од вас, може да биде само полошо

Демократија на ачик, ги коментира вчерашните внатрепартиски избори на СДСМ актерот Сашо Тасевски. Сопствените партиски избори со еден кандидат, си ги крадат. Со гласачи...

Македонија 22.03.21 | 09:29

Мицкоски: Во нормална држава министерката не го чека следниот работен ден, си дава оставка веднаш!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски остро реагира што за синоќешните внатрепартиски избори на СДСМ беа користени и училници како избирачки места. Македонија,...

Македонија 21.03.21 | 22:01

Поважно е што 60 илјади граѓани останаа без работа за една година од тоа што толку наводно гласале за Ким Ил Заев

Само во нашата држава училниците наместо за учење се користат за партиско гласање. Денес видовме како СДСМ организира избори, преку брутална злоупотреба на партиските...

Македонија 21.03.21 | 21:53

Николоски: Насловот кој го читате е наслов на апсурдот во нашето општество

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски по повод изборот на претседател на првите внатрепартиски избори во СДСМ на кој единствен кандидат беше староновиот...

Македонија 21.03.21 | 21:48

(ВО ЖИВО): Се обраќа новозибраниот лидер на СДСМ Зоран Заев

Во право е Зоран Заев кога вели „испишуваме историја“. И вистина, ваков циркус ниту бил ниту ќе биде. По гласањето за самиот себеси, претседателот на СДСМ и премиер Зоран...

Македонија 21.03.21 | 21:31

Неверојатно: Зоран Заев избран за претседател на СДСМ

На сите 237 избирачки мести во сите 80 општини се спроведоа целосно безбедни со строго почитување здравствените препораки, со излезност од 90%, информираа на прес-конфернција...

Македонија 21.03.21 | 21:20

(ВО ЖИВО): Заев пристигна во седиштето на СДСМ, ќе се обрати по пребројувањето на гласовите

избирачките места се затворени во 19 часот, се бројат гласовите. ККој ќе победи, Зоран или Заев… Одговорот на ова филизофско прашање ќе го дознаеме по 22 часот за кога...

Македонија 21.03.21 | 20:58

Забрчанец: СДСМ одлучи да го употреби лидерството на Заев за да му подари на македонскиот плурализам модел за внатрепартиска демократизација

СДСМ одлучи да го употреби лидерството на Заев за да му подари на македонскиот плурализам модел за внатрепартиска демократизација. Јас не сум член на СДСМ, но силно...

Македонија 21.03.21 | 20:10

Ѓорчев: Mорбидни и бизарни се изборите на СДСМ во ден кога има 25 мртви од ковид 19

Морбидно и бизарно е да се одржуваат внатрепартиски избори во ден кога во Македонија има 25 мртви од вирусот ковид-19. Срамота е да се прогласува голема партиска победа...

Македонија 21.03.21 | 20:00

Клековски: Поважно ми е да го видам Филипче како се слика во Брисел или Берлин со вакцини, отколку дека гласал во СДСМ

Дали изборите во СДСМ и сликањето на министрите дека гласале е поважно од справувањето со катастрофата во која сме и не знаеме како ќе излеземе од неа, прашува политичкиот...

Македонија 21.03.21 | 19:47

Ванковска: Колку треба да си заробен и закрепистен партиски војник, па среде пандемија и по снег да излезеш да гласаш за ЕДЕН единствен лидер на партијата?

И професорката Билјана Ванковска ги критикува денешните внатрепартиски избори на СДСМ, на кои членовите на партијата денеска гласаат за еден кандидат за претседател...

Македонија 21.03.21 | 19:40

Глупаците кои се надеваат дека ќе останат на функции излагаат, гласаат за еден кандидат, се сликаат и тропаат глупости дека било врвен чин на демократија

Кога веќе ставаш еден кандидат и тоа актуелниот, тогаш тотално е непотребно да излагаат гласачи, можеа сите овие луѓе да се сликаат на други места, како чистат снег, можда...

Македонија 21.03.21 | 18:52

Мицковски: Цело време истите грешки, истиот неуспех и катастрофа од едните исти луѓе

Ваква глупоча од состојба не е видена до сега, цело време истите грешки, истиот неуспех и катастрофа од едните исти луѓе и само некои нови ветувања, нови слогани и нови...

Твитови 21.03.21 | 18:14

Твитерџиите инспирирани од изборите на СДСМ, едвај го чекаат извештајот од Манулач


Македонија 21.03.21 | 17:53

„Демократските“ избори на СДСМ се одржуваат и во училишта

Денешните внатрепартиски избори за претседател на СДСМ се оддржуваат на 237 избирачки места во 80 општини, но наместо да се користат општинските комитети и простории...