Ознака: партиски избори сдсм
Македонија 12.12.21 | 23:22

Прегратки и бакнежи од Заев за Ковачевски, Ременски и Деспотовски

Актуелниот заменик-министер за финансии Димитар Ковачевски е новиот лидер на СДСМ. На вонредните внатрепартиски избори Ковачевски ги победи противкандидатите Фросина...

Македонија 12.12.21 | 22:56

Деспотовски не прифаќа министерска позиција: Oд утре од срце ќе продолжам да работам за партијата како обичен член

Новиот лидер на СДСМ Димитар Ковачевски им се заблагодари на Ременски и на Деспотовски за демократската атмосфера во изборот на нов лидер на СДСМ и најави дека ќе ги...

Македонија 12.12.21 | 22:51

Ременски: Останува мојот критички однос, се гледаме на победничките шини на СДСМ

Единствената жена-кандидат на вонредните внатрепартиски избори во СДСМФросина Ташевска Ременски, која освои 2.836 гласови од социјалдемократите, очекува со изборот...

Македонија 12.12.21 | 19:47

Заврши гласањето, се очекуваат резултатите за тоа кој ќе биде нов лидер на СДСМ

Заврши гласањето на внатрепартиските избори за претседател на СДСМ. Се очекува Централната изборна комисија да ги соопшти резултатите и да дознаеме кој ќе биде следниот...

Македонија 12.12.21 | 18:53

СДСМ: До 18:00 часот гласале над 40.000 членови, односно 78,5 отсто од регистрираните

На еден час пред затворањето на гласачките места, до 18:00 часот, на вонредните избори за претседател на СДСМ гласале 40.220 членови, односно 78,5 отсто од активно регистрираните. Гласањето...

Македонија 11.12.21 | 09:47

Заев инсталира свој пиун во СДСМ во името на Ковачевски, тоа е доказ дека ја приватизирал во целост партијата

СДСМ прави театар со изборите на нов лидер, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ. Веќе на сите им е јасно дека лидер на СДСМ останува Зоран Заев, а Димитар Ковачевски ќе биде само негов...

Македонија 07.12.21 | 12:25

Деспотовски: Направивме многу грешки во кадровската политика и ја добивме сметката на избори

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски, најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на партијата. Со Програмата „Концепт...

Македонија 06.12.21 | 22:22

СДСМ го утврди редоследот на гласачкото ливче за изборите во недела

Со жрепка утврден е редоследот на гласачкото ливче за вонредните избори за претседател на СДСМ. Како што информираат од партијата, согласно Роковникот и Правилникот,...

Македонија 06.12.21 | 22:07

Ковачевски: Добрите политики на Владата на СДСМ мора да продолжат

Кандидатот за претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во Куманово одржа средба со членовите на раководството на СДСМ каде ја презентираше неговата програма...

Македонија 06.12.21 | 12:50

Ковачевски: Членовите на СДСМ ќе бидат одговорни да ја оценат работата на идното партиско раководство

Кандидатот за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентираше својата изборна програма....

Македонија 05.12.21 | 21:47

Деспотовски: Со мојот „Концепт 28“ СДСМ ќе биде водечка политичка сила до 2028 година

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели кандидатот...

Македонија 05.12.21 | 21:19

Ковачевски ја презентира програмата, покрај него „булдожерот“ Зечевиќ

Кандидатот за претседател на СДСМ Драган Ковачевски од вечерва ја презентира програмата пред членовите на СДСМ. Вечерва сме во Карпош каде се сретнувам со раководствата...

Македонија 05.12.21 | 20:42

Целта ми е да ја свртиме пирамидата на одлучување – врвот да биде долу, а базата на членството на врвот

Не правам разлика меѓу луѓето. На СДСМ не му треба само лидер кој ќе раководи. Сметам дека не одговориме на сите барања на граѓаните и верувам дека тоа ќе го поправам....

Македонија 05.12.21 | 20:13

Ременски: Ја барам поддршката од искрените борци и членови на СДСМ

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за нов лидер...

Македонија 04.12.21 | 17:21

Ременски засукала ракави: Членството ќе го придобива како „Кандидат број 1“

Централната изборна комисија на СДСМ денеска утврди дека три од четирите кандидатури за иден претседател на СДСМ се целосни. Одбиена е кандидатурата на Властимир Алексовски,...

Македонија 04.12.21 | 16:10

Прифатени три од четирите кандидатури за претседател на СДСМ

Согласно Правилникот прифатени се три кандидатури за претседател на СДСМ од страна на Централната изборна комисија, изјави денеска на прес-конференција Славјанка...

Македонија 03.12.21 | 13:55

Деспотовски во последен момент поднесе кандидатура за СДСМ

Само неколку часа пред истекот на рокот, Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Член сум на партијата 25 години и сум поминал...

Македонија 03.12.21 | 10:21

Кандидатот за лидер на СДСМ ги покажува своите боречки вештини

Кумановци добро го познаваат Властимир Алексовски, најновиот кандидат за лидер на СДСМ. Познат како Ваце Мува, тој е легенда низ кумановските улици. Откако ја најави...

Македонија 03.12.21 | 09:38

Денес во 16 часот истекува рокот за пријава на кандидати за лидер на СДСМ

Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Властимир Алексовски засега се тројцата официјални кандидати за претседател на СДСМ. Рокот за поднесување кандидатури истекува...

Македонија 03.12.21 | 08:54

Ова е Властимир Алексовски, најновиот кандидат за лидер на СДСМ

До Централната изборна комисија вчера пристигна и третата кандидатура за претседател на СДСМ за вонредните внатрепартиски избори кои ќе се одржат на 12 декември. Станува...