Ознака: парламентарно мнозинство
Македонија 28.04.21 | 11:51

Николовски: Владата неколку пати го потврдува парламентарното мнозинство

Владата потврдува дека е на вистинскиот пат, има целосна поддршка во Собранието и не гледам причина за какви било промени, рече денеска вицепремиерот за борба против...

Македонија 11.03.21 | 20:41

Ахмети: Нема раздор во ДУИ, парламентарното мнозинство е стабилно

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, тврди дека нема раздор во партијата и дека парламентарното мнозинство е стабилно и покрај тоа што пред два дена досегашниот координатор на...

Македонија 02.03.21 | 21:28

Николовски: Сè е нормално во парламентарното мнозинство, ќе продолжи да расте

Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте и да работи и во наредниот период, изјави вечерва Љупчо Николовски во својство на генерален секретар на СДСМ. Во емисијата...

Македонија 21.02.21 | 23:49

Владата на Заев пред уривање: Пратениците на ЛДП ја напуштаат пратеничката група на СДСМ

Либерално-демократската партија има донесено одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски на седница на Централниот одбор на партијата...

Македонија 26.11.20 | 12:20

Џафери: Ќе има мнозинство за гласање измени на Деловникот

Претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со новинарите изјави дека очекува мнозинство од 61 пратеник на 22. седница што треба да започне денеска за изгласување...

Македонија 15.10.20 | 09:10

Хоџа: Беса нема проблем ако Алтернатива влезе во влада

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа, кој во Владата го делегираше Беса, партијата која предизборно коалицираше со СДСМ синоќа во емисијата „Клик...

Македонија 12.08.20 | 10:34

Дали до петок некој ќе го увери: Што кажа Пендаровски за доделување на мандатот за влада

Уште два дена остануваат до уставниот рок до кога претседателот Стево Пендаровски треба да го додели мандат за формирање влада. И тука се поставува дилемата како шефот...

Македонија 05.08.20 | 08:55

Кој ќе дојде на Водно со 61 потпис: Од денеска Пендаровски има десет дена да го додели мандатот за формирање влада

И официјално почна „трката“ за формирање нова Влада откако Собранието вчера ја одржа конститутивната седница. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 04.08.20 | 15:55

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ почнува преговори за парламентарно мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не ја исклучува можноста дел од пратениците од коалицијата на СДСМ да ја поддржат програмата на неговата партија. Како што...

Македонија 04.08.20 | 14:49

Заев со порака до ДУИ: Со 15 пратеници премиер не се станува

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати порака до ДУИ дека не се прв избор за формирање на влада и оти постои опција за парламентарно мнозинство и со Алијанса на Зијадин...

Македонија 04.08.20 | 14:31

Заев почнува преговори за влада: Не кажа дали сѐ уште смета дека ДУИ не вреди пет пари и оти треба да оди во опозиција

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави почеток на преговори за формирање на новата влада. Тој вели дека 46-те пратеници од неговата коалиција ќе покаже поголема одговорност....