Ознака: пи 2020
Македонија 17.07.20 | 20:00

Поднесени 82 приговори до ДИК, рокот е до 21 часот

До Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, покрај веќе поднесените пет, пристигнале уште 77 приговори за изборите. Од нив, како што информираат од ДИК, 74 се од Алијанса...

Македонија 17.07.20 | 19:55

На ДИК му недостасуваат 2 013 гласачки ливчиња?

Според објавениот „Заклучок за објавување на резултатите од гласањето“ на предвремените парламентарни избори изминатава среда, врз основа на податоци од записниците...

Македонија 17.07.20 | 19:40

Груби: Подготвени сме за соработка со СДСМ, но со Насер Зибери како премиер

Логично, СДСМ има 46 пратеници, ДУИ има 15 пратеници, или вкупно 61 пратеник, а тоа е сосема доволно за да се избере Владата и да се избере претседател на Владата, рече Артан...

Македонија 17.07.20 | 19:14

Алијансата за Албанците поднесе 74 приговори до ДИК за гласањето во Кичево, Сарај и Зајас

Алијансата за Албанците поднела 74 приговори до Државната изборна комисија во врска со гласањето на парламентарните избори изминатава среда. Како што објави партискиот...

Македонија 17.07.20 | 19:08

Антикорупционерите ќе ја истражуваат набавката на софтверот во ДИК

Антикорупциска отвараат истрага за набавката на софтверот која била направена во четири очи, потврдуваат од комисијата во изјава за тв24. ДИК два пати склучила договор...

Здравје 17.07.20 | 17:49

Момче од Германија донираше матични клетки и го спаси животот на 68-годишниот Иван од Кочани, кој боледувал од леукемија

Стручниот тим на Универзитетската Клиника за хематологија првпат досега изврши трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент на 68...

Македонија 17.07.20 | 17:27

Податоците од изборите по избирачки места ДИК ги објави на гугл драјв

Бидејќи ДИК сè уште не се во состојба податоците од изборите да ги објават на нивниот веб сајт, истите се објавени на гугл драјв. Податоците можете да ги погледнете на...

Македонија 17.07.20 | 15:47

ВО ЖИВО: Прес конференција во ВМРО-ДПМНЕ

Следете ја во живо прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски:

Колумни 17.07.20 | 15:39

Тешки избори, лесен живот! Лесни избори, тежок живот!

Васко Шутаров Завршија јулскиве, десетти парламентарни избори. Беа тоа и први, т.н. корона избори. Круна на политичка виоленција во време на пандемија. На високото плато...

Македонија 17.07.20 | 14:55

Досега поднесени само два приговора до ДИК

До архивата на Државната изборна комисија (ДИК) до попладнево има доставено само два приговори и едно барање за увид во неважечките ливчиња од гласањето за предвремените...

Македонија 17.07.20 | 14:17

Заев на одмор, разговори за влада ќе правел по Илинден

Мандатот за составување на следната уште поодговорна и уште поотчетна Влада е кај Зоран Заев, следниот премиер на Република Македонија, се вели во партиското...

Македонија 17.07.20 | 12:33

Мисајловски: Никогаш нема да го прифатам овој резултат, но водилка ми се граѓаните што веруваа во нас

Тргнавме со негативни анкети од сите страни, но со многу труд, работа и посветеност успеавме да победиме во изборната единица 2, рече денеска носителот на листат од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 17.07.20 | 08:44

По доцнењето на изборните резултати, партиите најавуваат приговори до ДИК

Државната изборна комисија првите конечни неофицијални резултати од десеттите парламентарни избори ги објави безмалку 24 часа по затворање на гласачките места. По...

Македонија 16.07.20 | 22:04

Коалиција „Сега е време“: Изборните резултати се спорни

Жално е што дури и скоро 24 часа по завршувањето на изборниот процес, прелиминарните резултати на Државната изборна комисија сè уште недостасуваат. Недостаток на официјални...

Македонија 16.07.20 | 21:01

Јанушев: ДИК повторно пребројува по барање на ВМРО-ДПМНЕ

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите можности за било какви неправилности во однос на резултатите...

Македонија 16.07.20 | 19:22

ВО ЖИВО: Јавна седница на ДИК за изборните резултати

Државната изборна комисија одржува јавна седница на која се очекува да бидат објавени неофицијалните конечни резултатити од вчерашните парламентарни избори.

Македонија 16.07.20 | 19:10

Николоски: Заев не успеа да победи дома и покрај масовниот поткуп, притисоците и уцените

Носителот во четвртата изборна единица, Александар Николоски, преку видео порака се заблагодари на сите кои излегоа на вчера одржаните предвремени парламентарни избори...

Македонија 16.07.20 | 18:36

Поради финални контроли на податоците, ДИК ја презакажа јавната седница

Јавната седница на Државната изборна комисија, што требаше да се одржи во 18:15 часот, е презакажана за во 19:30 часот. Поради финални контроли на податоците седницата се...

Балкан 16.07.20 | 18:19

Илир Мета: Честитки до албанските партии за високата застапеност во македонскиот парламент

Албанскиот претседател Илир Мета испрати порака во која и честита на Македонија за одржувањето слободни избори. Преку објава на Фејсбук, шефот на албанската држава...

Македонија 16.07.20 | 18:08

ДИК за 18 и 15 часот закажа јавна седница

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Се очекува ДИК да ги објави неофицијалните конечни резултатити од вчерашните парламентарни...