Ознака: пи 2020
Македонија 27.07.20 | 20:12

Таравари: Преговараме со сите партии за Влада, освен со ДУИ

Во тек е протестниот марш од страна на коалицијата Алијанса-Алтернатива во знак на револт за изборниот ден и пребројувањето на гласовите од предвремените парламентарни...

Македонија 25.07.20 | 11:52

ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15 АА 12, Левица 2 и ДПА 1 мандат

Државната изборна комисија денескана јавната седница ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули. Според конечните...

Македонија 25.07.20 | 08:40

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите и ќе ги врачи уверенијата на избраните пратеници

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни...

Македонија 24.07.20 | 08:27

Тужбите до Управен суд не ги променија одлуките на ДИК

Поднесените тужби од политичките парти до Управен суд, против решенијата донесени од Државната изборна комисија не донесоа ништо ново. Со исклучок на две тужби на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 23.07.20 | 14:03

Македонски концепт поднесе тужба до Управниот суд против решението на ДИК

СДУ – Македонски концепт во текот на вчерашниот ден поднесе тужба до Управниот суд на Република Македонија против решението на Државна изборна комисија да се дозволи...

Македонија 22.07.20 | 20:16

Операција Македонија: Кој ќе состави влада, кој шеф на партија ќе падне, и каде сме ние…

Дали во август ќе добиеме нова македонска влада? Кој ќе ја состави и предводи? Дали ќе успее обидот за пуч во ВМРО ДПМНЕ? Дали Зоран Заев заминува трајно од политиката?...

Македонија 21.07.20 | 21:40

Отворени сме за секоја комбинација ако ДУИ оди во опозиција

Алијансата на Албанците и Алтернатива ќе одржат протестен марш со порака „Доста е“, со цел да го изразат револтот против злоупотреба на гласовите и полнење на кутиите...

Македонија 21.07.20 | 20:13

Првичен наод од МВР: Хакерите не интервенирале во изборните резултати, само погрешно ги прикажале бројките

Министерството за внатрешни работи најверојатно утре ќе достави првични информации, односно наоди до Државната изборна комисија за хакерскиот напад врз сајтот на...

Македонија 21.07.20 | 19:21

Две политички партии поднеле тужби до Управниот суд до 18 часот

До Управниот суд денеска до 18 часот тужби поднеле две политички партии Интегра и Алијанса за Албанците и Алтернатива, како и еден граѓанин за повреда на избирачко право. Од...

Македонија 21.07.20 | 19:08

Заев до ДУИ: Мандатот за влада го добива победникот, а не третопласираниот

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за „А1он“ вели дека не сака да ги коментира изјавите од ДУИ, конкретно онаа на Бујар Османи дадена за грчки „Етнос“...

Македонија 21.07.20 | 17:56

Зaев е последниот транзициски политичар кој ја клекна Македонија

ВМРО-ДПМНЕ победи во 41 општина и освои повеќе пратеници отколку СДСМ без коалициониот партнер Беса и покрај недемократската атмосфера и масовен поткуп кој екипата...

Македонија 21.07.20 | 16:24

Заев од одмор: Во август ќе составиме влада со партии со европски концепт

Процесот на преговори за формирање на новата влада ќе почне по Илинден. Бројките се јасни, СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овие избори обезбеди најмногу пратеници и...

Македонија 20.07.20 | 10:48

Зеколи: Oваа бихаќка структура прави сè да се одвлече вниманието од единствениот поразен – Зоран Заев

Агонијата на Бихаќка продолжува. Проектот на ширење смут и шизма кај Албанците пропадна, неславно. Сега се компензира со ширење шизма и смут кај Македонците, кај ВМРП....

Македонија 20.07.20 | 08:31

Засега мандатите остануваат исти, партиите имаат право на тужби до Управниот суд за отфрлените приговори на ДИК

На тричасовна седница, едногласно, членовите на Државната изборна комисија синоќа ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од политичките партии за предвремените Парламентарни...

Македонија 19.07.20 | 09:00

Димовски: Влада ќе прави ДУИ, партијата што ќе влезе во коалиција – потпишува капитулација

Македонската партија што ќе влезе во коалиција со блокот албански партии, ќе си потпише капитулација на зелен терен и таа Влада ќе трае до локалните избори догодина,...

Македонија 19.07.20 | 08:45

ДИК денеска, а најдоцна во понеделеник ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив

Вкупно 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите пристигнаа до Државната изборна комисија, заклучно со вчера до 19:30 часот кога...

Македонија 18.07.20 | 20:30

До крајниот рок, во ДИК поднесени 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите

До Државната изборна комисија вечерва до 19:30 часот кога истекува рокот поднесени се вкупно 2.141 пригобори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Попладнево...

Македонија 18.07.20 | 18:49

Поднесени нови 77 приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето

Алијансата за Албанците која на изборите настапува во коалиција со Алтернатива поднела 77 нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето...

Македонија 18.07.20 | 18:42

ДИК исправа технички грешки, додадени уште 1.416 гласачи, и 98 неважечки ливчиња

Откако на ДИК вчера му недостасуваа 2013 гласачки ливчиња, а за кои медиумите нотираа по објавениот „Заклучок за објавување на резултати од гласањето“, денеска Комисијата...

Македонија 18.07.20 | 08:34

ДИК ќе прима жалби до денеска во 19,30, досега се примени 82 приговори

До 19 часот и 30 минути вечерва може да се поднесуваат приговори за сумирањето и утврдувањето на резултатите од предвремените парламентарни избори. До Државната изборна...