Ознака: пи 2020
Македонија 04.07.20 | 14:45

Интегра ја презентираше програмата во Куманово

Македонската конзервативна партија Интегра денеска на градскиот плоштад во Куманово оствари средби со граѓаните на кои партискиот лидер Љупчо Ристовски и носителот...

Македонија 04.07.20 | 11:48

Јанушев побара да се организира реферндум и жителите на Лозово да се изјаснат дали се за изградба на кафилерија

Носителот на изборна единица 3, Игор Јанушев денес оствари посета во општина Лозово каде што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага преку своите советници да бара од општината...

Економија 04.07.20 | 11:30

Јанушев: Се обврзуваме на нула отсто персонален данок за млади лица, повисоки пензии и субвенции

Се обврзуваме на 0% персонален данок за млади лица, Младите мора да ги вратиме во родните огништа, пишува носителот на изборната листа во ИЕ 3 од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Се...

Македонија 04.07.20 | 10:44

Николоска: Воведуваме еко стандарди

Она што би сакала да истакнам за овој регион е тоа дека со прогласување на Шара за национален парк ќе го забраниме секое експлоатирање на природните богатства. Од криволовот...

Македонија 04.07.20 | 10:24

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало со кое ја менувал околината и се борел за Македонија

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја менувал околината и се борел за Македонија, вели Игор Јанушев,...

Македонија 04.07.20 | 08:50

Муцунски: Граѓаните ќе одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со криминал, корупција или напредна прогресивна држава, со чесни луѓе, со луѓе кои ќе допридонесат...

Македонија 04.07.20 | 08:08

Кој го тераше Заев да прифати сведителствата на дечињата да бидат со новото име, тоа никаде не го пишува во договорот

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во „360 степени“ при што посочи дека ултиматумите ќе потсетуваат на предавството и манипулациите...

Македонија 04.07.20 | 07:01

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во синоќешната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските односи...

Македонија 04.07.20 | 00:06

Во 21 век имаме места каде дечиња учат во лимени контејнери, тоа е катастрофа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за време гостување во емисијата 360 степени на телевизија Алсат М вели дека Македонија претенддира да биде земја членка...

Македонија 03.07.20 | 23:26

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети...

Македонија 03.07.20 | 22:59

Еден човек со леснотија ја користи придавката „северна“, тој човек се вика Зоран Заев

„Има само еден човек кој што со леснотија ја користи придавката „северна“. На сите други им е тешко да ја користат таа придавка. И тој човек со име и со презиме се вика...

Македонија 03.07.20 | 22:48

Мицкоски: Не прифаќам ултиматуми, тие ќе не потсетуваат на предавството и капитулациите на Заев

Договорите со Грција и Бугарија се дел од разговорот кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва го имаше на телевизија Алсат М, каде беше гостин кај новинарот...

Македонија 03.07.20 | 22:32

Мицкоски: Не исклучувајте коалиција и со БЕСА, не би исклучил ниту една од партиите на Албанците

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ рече дека нема да биде тешко ВМРО-ДПМНЕ да формира влада со албанска партија како коалициски партнер. На...

Македонија 03.07.20 | 22:31

На 15 јули треба да ставиме крај на уникатниот политички систем, порача Силјановска – Давкова од Карпош

Носителката на изборна единица 1 на ВМРО- ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова од општина Карпош денеска истакна дека граѓаните овој пат имаат шанса да ги исправат сите...

Економија 03.07.20 | 22:27

Во услови на корона криза пет фирми, блиски до Заев за 4 месеци имаат поврат на ДДВ од 5,2 милиони евра

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија Алфа на емисијата „Што не...

Македонија 03.07.20 | 22:19

Македонците се чувствуваат обесправени во општините каде што не се мнозинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, на телевизијата „Алсат М“, вели дека Македонците се чувствуваат...

Македонија 03.07.20 | 22:09

Граѓаните навистина сакаат обнова, не се задоволни од тоа што се случуваше изминатите три години

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата 360 степени на ТВ Алсат М, истакна дека во текот на предизборната кампања посетил голем...

Македонија 03.07.20 | 22:06

Мицкоски во интервју за „360 степени“: Голем дел од анкетарските куќи после 15 јули ќе бидат засрамени и ќе престанат да постојат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „360 Степени“ оцени дека анкетите кои што се објавуваат во однос на изборниот резултат се нерелевантни. Мислам...

Македонија 03.07.20 | 22:06

Села: Ќе инвестираме 500 милиони евра за ревитализација на албанските населби

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива и кандидатите за пратеници од шестата изборна единица, денеска ја претставија програмата „Држава за сите“ пред жителите...

Економија 03.07.20 | 22:03

Со бандити имаме работа, затоа ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува

„Последно СДСМ во 4 ИЕ има победено 2002 година и да има одредени соработки кои се случувале со Струмица, но надлежните судски органи треба да се произнесат. Видовме во...