Ознака: паркинг
Скопје 30.12.20 | 12:10

Бесплатно паркирање во Центар за Нова година и Божиќ

По повод претстојните новогодишни празници од општина Центар ги известуваат граѓаните дека на 31.12.2020 година (четврток) отворените и затворените паркиралишта со кои...

Твитови 11.12.20 | 13:10

Мајсторија на празен паркинг пред „Лидл“

Parking ispred Lidla u Loznici. Je li ovo moguće? 🤷‍♂️ pic.twitter.com/qSFmG2775W — Aleksandar Antonić (@xciter79) December 9, 2020

Економија 17.11.20 | 12:57

Мерка за помош на угостителите: Намалена цената за паркинг во центарот на Охрид

Општина Охрид ги намали цените на услугите за паркирање возила во централното градско подрачје, со цел ублажување на последиците што ги трпат угостителите од ситуацијата...

Скопје 30.09.20 | 12:52

Поскапува паркингот во Kомплексот клиники Mајка Tереза

Повторно поскапува паркингот во рамките на Комплексот клиники Мајка Тереза.. Вака одлучи претпладнево мнозинството предводено од СДСМ во Советот на Град Скопје и го...

Црна хроника 25.09.20 | 17:27

33-годишна жена нападнала 18-годишна девојка на паркинг на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка пријавила во полиција дека доцна синоќа била физички нападната на паркингот на Средно Водно. Според пријавеното, нападот го извршила 33-годишна...

Свет 19.08.20 | 23:57

Паркинг „проголта“ 21 автомобил, пет лица исчезнати во свлечиште

Пет лица се сметаат за исчезнати во провинцијата Јунан откако свлечиште уништи две куќи, јавуваат кинеските медиуми. Обилните сезонски дождови и тајфуни предизвикаа...

Скопје 28.07.20 | 13:34

Драгана Велковска од Советот на Град Скопје бара да не се наплаќа паркингот на Клиниката „Мајка Тереза“, побара да биде бесплатен за сите

Активистката за заштита на животни и животна средина и членка на Советот на Град Скопје Драгана Велковска испратила барање до Советот да ја повлече од денешната седница...

Скопје 27.07.20 | 14:06

Ова се промените во наплатата на две паркиралишта во Капиштец

Се воведуваат промени во начинот на организирање и наплата на паркиралиштето „Дилајла“ и подземното паркиралиште во ООУ „Киро Глигоров“ во населбата Капиштец во...

Балкан 26.07.20 | 17:06

„Око соколово“: Во Србија со специјално возило во движење ќе се ловат погрешно паркираните автомобили

Во Белград стрртува новата комунална служба со која ќе се ловат погрешно паркираните автомобили. Овој систем се вика „око соколово“ и возилото ќе поминува по улиците...

Скопје 24.07.20 | 15:47

Приходите на ЈП „Градски паркинг“ намалени за 30%

Шестмесечниот извештај од работењето на ЈП „Градски паркинг“ ќе се разгледува на педесет и третата седница на Советот на Град Скопје, што е закажана за 28 јули 2020 година. Од...

Скопје 15.07.20 | 12:52

Паркингот денеска во Скопје е бесплатен

Паркирањето на јавните паркиралишта и јавните површини со кои стопанисува ЈП „Градски паркинг” денеска е бесплатно. Како што соопшти претпријатието, нема да се врши...

Црна хроника 28.06.20 | 23:32

Хаос на скопски паркинг: Се обидел да го прегази, па му се вратил со пиштол

Вчера во 15.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Тодор Чангов“ дошло до нарушување на јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу Н.Т.(40) од Гостивар и...

Скопје 11.03.20 | 12:41

Во наредите две недели услугите на ПОЦ исклучиво по електронски пат

Јавното претпријатие „Паркинзи“ на Општина Центар од утре поради ситуацијата со коронавирусот привремено ќе ги затвори шалтерите за прием на странки и ги повикува...

Црна хроника 08.03.20 | 11:37

Полицајци го фатила како „шмрка“ на паркинг

Полициски службеници лишиле од слобода двајца Охриѓани откако во нивниот автомобил била пронајдена дрога, а едниот од нив бил затекнат како конзумира. Синоќа во 03.40...

Црна хроника 07.03.20 | 08:58

Две жени се тепале за паркинг место во еден трговски центар

На 05.03.2020 во 18.00 часот во СВР Скопје, М.М. (35) од Скопје пријавила дека околу 16.30 часот во близина на угостителски објект на улица Кирил и Методиј, поради недоразбирање во...

Твитови 05.03.20 | 22:36

Кога ти се може…

(фото: Ѕид на сообраќајниот срам)

Скопје 14.02.20 | 12:09

Постигнат договор за паркингот кај „Аутомакедонија“: Пазарџиите, ЈП Паркинзи и Саша Богдановиќ најдоа решение

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Васко Кичевски, остварија средба со директорот на Скопски пазар АД...

Скопје 13.02.20 | 22:58

Предизборно полнење на државна каса: Oпштинa Аеродpoм ќе вовeдe зoнcко пapкирање во Ново Лиcичe

Општина Аеродром деновиве почна со peконструирање на kaтната гapажа во населбата Ново Лисиче. Рeконструкцијата опфаќа бојадисување на челичната констpyкција како и промена...

Скопје 07.02.20 | 23:20

Откако минатиот викенд се паркираше кој кај стигне – засилени инспекции на Водно

Поради метежот од возила што минатиот викенд се создаде на Водно, градските инспектори за патен сообраќај викендов ќе вршат засилени контроли во однос на непрописното...

Црна хроника 01.02.20 | 11:34

Поради казна нападнат вработен на Градски паркинг

Вчера околу 16.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Јане Сандански“ во Скопје, З.М.(59) и Г.М.(34), двајцата од с.Љубодраг, кумановско, физички го нападнале Ж.К.(50)...