Ознака: Паразит
Култура 10.02.20 | 16:24

Корејскиот „Паразит“ е победник на Оскарите

Јужнокорескиот „Паразит“ на режисерот Бонг Јон-хо е апсолутен победник на 92. Оскари, откако освои четири награди од шест номинации. „Паразит“ е најдобар филм, Бонг...

Култура 10.02.20 | 04:37

„Паразит“ го победи „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм

„Паразит“ го победи македонскиот документарен филм „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм на доделувањето на најпрестижната филмска награда...

Култура 03.02.20 | 23:43

„Паразит“-филм кој најверојатно ќе ги собере сите оскари

ужнокорејскиот хит „Паразит“ (Parasite) на режисерот Бон Џун-хо е номиниран за Оскар во шест категории. Овој филм е најголем конкурент на нашиот „Медена земја“ Добитникот...

Филм 13.01.20 | 17:06

Сите номинации за годинашниот „Оскар“

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „Оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. Годинешните доделувања ќе...