Ознака: Парада на гордоста
Македонија 17.05.20 | 16:55

Жбогар: Пред неполна година, Македонија успешно ја организираше првата Парада на гордоста

Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата е клучна во секое демократско општество, наведува во пораката евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Меѓународниот...

Македонија 29.06.19 | 19:28

Семејните вредности и конзервативниот пристап се главните вредности на ВМРО-ДПМНЕ

Во интервју за Канал 5, Христијан Мицкоски освен за евроатлантските перспективи на Македонија, за метлата на Заев, за можноста за предвремени избори, говореше и за тоа...

Скопје 29.06.19 | 14:41

Шекеринска, Царовска, Богоевски, јавни личности и амбасадори на „Парадата на гордоста“

На „Парадата на гордоста“ која денеска се одржа во Скопје првпат освен министри, пристуваа и јавни личности и амбасадори во државата. Меѓу нив беа в.д. амбасадорот...

Скопје 29.06.19 | 14:03

Мила Царовска на „Парадата на гордоста“ порача: Владата сака маргинилизарните групи да ги направи видливи

Мила Царовска, министерката за труд и социјална политика денеска на „Школа“ во Градскиот парк во Скопје каде што заврши маршот на „Парадата на гордоста“ порача дека...

Музика 29.06.19 | 13:29

Тамара со здолниште и ладало во боите на виножитото ја отпеа „Горда“

Во црн корсет и здолниште со карнери во боите на виножитото и ладало во раката македонската пејачка Тамара Тодевска ја отпеа песната „Горда“ со која настапи на годинешниот...

Скопје 29.06.19 | 13:16

Поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски меѓу присутните на „Парадата на гордоста“

Роберт Алаѓозовски, поранешниот министер за култура, а  сега национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во Владата на Македонија е меѓу...

Македонија 29.06.19 | 12:59

Заев не се одѕва на поканата да ја предводи „Парадата на гордоста“

Зоран Заев, премиерот на Македонија и покрај тоа што беше повикан да ја предводи „Парадата на гордоста“ која моментално се одржува во Скопје, не се одѕва на поканата. Меѓу...

Македонија 29.06.19 | 12:25

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како...

Скопје 29.06.19 | 11:42

Гордоста ќе парадира под маски

Засега слаб е одѕивот на ЛГБТ популацијата на Парадата на гордоста. Околу 11 часот во паркот Жена борец имаше малку луѓе, главно странци. Сепак, до почетокот на парадата...

Скопје 29.06.19 | 11:13

Парадата и маршот ќе се сретнат на улицата „Васил Главинов“

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денеска со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот...

Македонија 27.06.19 | 13:27

Гинова: Почитувани лезбејки, геј мажи, бисексуалци, во минатото владееше најтемниот период на хомофобија, видете каде сме сега

Невладините организации кои се борат за унапредување на правата на ЛГБТ заедницата се задоволни од односот на власта кон низ, за разлика од пред неколку години кој според...

Музика 23.06.19 | 17:03

Тамара ќе пее на Парадата на гордоста

Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста, која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку „Твитер“ соопшти дека е горда што ќе пее на 29 јуни. So...

Македонија 04.06.19 | 12:03

Апел до Заев да застане на чело на Парадата на гордоста

На панел дискусијата по повод две години од мандатот на актуелната влада, извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, лично го покани премиерот Зоран...

Економија 01.06.19 | 15:03

TEЦ Неготино: Не е точно дека органзираме превоз за Парадата на гордоста

Информацијата дека TЕЦ Неготино на своите вработени им обезбедува бесплатен превоз за Парадата на гордоста во Скопје се невистинити, неточни информации и манипулации...

Економија 31.05.19 | 21:11

ТЕЦ Неготино организира доаѓање на Парадата на гордоста во Скопје

Автобуски превоз до Скопје и назад ќе обезбеди ТЕЦ Неготино за сите кои сакаат да учествуваат на Парадата на гордоста што ќе се одржи на 29 јуни во Скопје. Почитувани...

Калеидоскоп 21.05.19 | 21:06

„Комити“ реагираа на Парада на гордоста: Замолуваме да не ни го промовираат тоа што ги прави нив среќни како вистинска трајна вредност!

Навивачката група „Комити“ реагираше на организирањето на Парада на гордоста на овој начин: ‘Парада на Гордоста’ од нашата младост… Да не дозволиме тој не вин слоган...

Балкан 18.05.19 | 16:08

Прегратки, бакнежи и бои на виножитото: Парада на гордоста денеска во Тирана

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира...