Ознака: Парада на гордоста
Естрада 18.09.21 | 21:25

Беквалац ја замени Карлеуша: Не сум само поддршка, јас сум дел од ЛГБТ заедницата

Парадата на гордоста во Белград се одржа денеска, а кума на прошетката која започна од паркот Мањеж, беше Наташа Беквалац. Оваа престижна функција претходно ја имаше...

Балкан 01.07.21 | 11:17

Во Приштина се одржува Парада на гордоста

Активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово денеска по четврти пат ќе ја организираат Парадата на гордоста, која се одржува во рамките на годинешната „Недела...

Македонија 28.06.21 | 09:48

Претседателот и сите што ја поддржаа Парадата на гордоста, да го подджат и протестот против фабриката за увезен отпад во Гевгелија

Го повикувам претседателот Стево Пендаровски и преостанатите министри кои вчера во име на човековите права ја поддржаа таканаречената Парада на гордоста во Скопје,...

Свет 27.06.21 | 10:13

Турската полиција употреби солзавец за учесниците во „Парадата на гордоста“

Турската полиција со солзавец ги растера луѓето собрани на вчерашната Парада на гордоста во центарот на Истанбул. При тоа приведени се околу 20 лица, вклучително и фоторепортери,...

Скопје 26.06.21 | 23:23

Ѓубре на сите страни: Еве што остави зад себе „ парадата на срамот“

Ѓубре на сите страни, расфрлени знамиња со виножито, храна, пиво.Вака изгледа Градскиот парк по Парадата на гордоста. На социјалните мрежи граѓани коментираат дека ова...

Македонија 26.06.21 | 21:16

Majка,татко, семејство, дом: Во Битола се одржа вистинска парада на гордоста

„Вистинска парада на гордоста”  се одржа денеска по втор пат во Битола Начелата по кои организаторите беа водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста”...

Свет 26.06.21 | 19:53

Со солзавец растурена Парадата на гордоста во Истанбул

Tурската полиција испука солзавец за да ги растера луѓето собрани на денешната Парада на гордоста во центарот на Истанбул, а околу 20 лица, вклучително и фоторепортери,...

Македонија 26.06.21 | 14:32

Денеска се одржува Парада на гордоста: Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска и Царовска дел од неа

Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерката за образование...

Скопје 26.06.21 | 08:17

Напладне почнува втората Парада на гордоста во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата,...

Скопје 25.06.21 | 19:36

СДММ ќе маршира на Парадата на гордоста

Од младината на СДСМ денеска соопштија дека утре ќе се приклучат на Парадата на гордоста во Скопје. Маршираме затоа што ние младите социјалдемократи веруваме дека државата...

Скопје 25.06.21 | 17:29

Утре изменет режим на сообраќај во Скопје поради одржување на „Парада на гордоста“

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на 26.06.2021 (сабота), поради одржување на „Парада на гордоста“, Единицата за безбедност на патниот сообраќај...

Култура 31.05.21 | 09:26

В среда почнува деветиот Викенд на гордоста Скопје

Деветиот по ред Викенд на гордоста Скопје, фестивал за квир култура, уметност и теорија, ќе се одржува во периодот од 2-9 јуни, во Музејот на современа уметност, КСП ЈАДРО...

Македонија 17.05.20 | 16:55

Жбогар: Пред неполна година, Македонија успешно ја организираше првата Парада на гордоста

Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата е клучна во секое демократско општество, наведува во пораката евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Меѓународниот...

Македонија 29.06.19 | 19:28

Семејните вредности и конзервативниот пристап се главните вредности на ВМРО-ДПМНЕ

Во интервју за Канал 5, Христијан Мицкоски освен за евроатлантските перспективи на Македонија, за метлата на Заев, за можноста за предвремени избори, говореше и за тоа...

Скопје 29.06.19 | 14:41

Шекеринска, Царовска, Богоевски, јавни личности и амбасадори на „Парадата на гордоста“

На „Парадата на гордоста“ која денеска се одржа во Скопје првпат освен министри, пристуваа и јавни личности и амбасадори во државата. Меѓу нив беа в.д. амбасадорот...

Скопје 29.06.19 | 14:03

Мила Царовска на „Парадата на гордоста“ порача: Владата сака маргинилизарните групи да ги направи видливи

Мила Царовска, министерката за труд и социјална политика денеска на „Школа“ во Градскиот парк во Скопје каде што заврши маршот на „Парадата на гордоста“ порача дека...

Музика 29.06.19 | 13:29

Тамара со здолниште и ладало во боите на виножитото ја отпеа „Горда“

Во црн корсет и здолниште со карнери во боите на виножитото и ладало во раката македонската пејачка Тамара Тодевска ја отпеа песната „Горда“ со која настапи на годинешниот...

Скопје 29.06.19 | 13:16

Поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски меѓу присутните на „Парадата на гордоста“

Роберт Алаѓозовски, поранешниот министер за култура, а  сега национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во Владата на Македонија е меѓу...

Македонија 29.06.19 | 12:59

Заев не се одѕва на поканата да ја предводи „Парадата на гордоста“

Зоран Заев, премиерот на Македонија и покрај тоа што беше повикан да ја предводи „Парадата на гордоста“ која моментално се одржува во Скопје, не се одѕва на поканата. Меѓу...

Македонија 29.06.19 | 12:25

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како...