Ознака: Папата Франциско
Свет 30.06.19 | 15:08

Папата Франциск: Трамп и Ким добар пример за култура на средба

Папата Франциск денеска го поздрави состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, изразувајќи надеж дека тоа ќе доведе...

Свет 29.05.19 | 09:05

Папата ќе му каже на Трамп дека ѕидот со Мексико е грешка

Папата Франциск изјави дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп лично во лице да му каже дека е погрешно териториите да се бранат со изградба на ѕидови...

Свет 27.05.19 | 18:02

Папата Францискo повика на сочувство кон мигрантите

Папата Франциск денеска испрати годишна порака за мигрантите и рече дека „тие се извор на сите болести на општеството, аларм кој предупредува за пад на моралот“. Тој...

Економија 08.05.19 | 19:00

Колку пари се потрошија за посетата на Папата? Се чека владиниот детален извештај

Се чека изготвување на деталниот извештај за финансиската конструкција за трошоците кои ги направи Владата за посетата на папата Франциско. Од Владата велат дека транспарентно...

Македонија 08.05.19 | 16:57

Папата Францискo импресиониран: Во Македонија има верска почит

Во Македонија има верска почит…се зборовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од кои Папата Францискo бил импресиониран на нивната вчерашна средба во Скопје,...

Естрада 08.05.19 | 14:50

На Боки 13 му успеа тоа што не ѝ успеа на Дунавка

Папата дојде и замина, но ќе остане да се памети неуспешниот подвиг на Дунавка да се слика со ппата. Иако даде сѐ од себе за да направи селфи со поглаварот на римокатоличката...

Македонија 08.05.19 | 12:20

Папата Франциск: Македонија и Бугарија се две целосно различни нации

Папата Франциск изјави дека Македонија и Бугарија се две целосно различни нации, одговарајќи на новинарско прашање за впечатоците од посетата на двете земјите која...

Балкан 08.05.19 | 12:11

Папата ќе бара помош од српскиот патријарх Иринеј

Папата Франциск, по повод прогласувањето за светец на загрепскиот надбискуп Алојз Степинец, изјави дека не знае зошто е тоа прогласување, ако вистината не е јасна. Степинец...

Колумни 08.05.19 | 00:01

Заев се обиде да го „касне“ папата Франциск

Алдо Климан Со доаѓањето на папата Франциск во Скопје се случи чудо невидено. Големиот муртински гурман Зоран Заев, што многу ужива да „јаде живи луѓе“, и потоа да си...

Македонија 07.05.19 | 22:59

Папата Франциск на мисата во Скопје: Рамнодушноста и клеветите да ги замениме со чувствителност и надеж

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земајва,...

Калеидоскоп 07.05.19 | 20:36

Зборувајќи за папата, Дунавка се осврна на Груевски

И покрај тоа што главниот фокус на денешниот ден требаше да биде самото доаѓање на Папата Франциск, и настаните поврзани со него, познатата манекенка, Дунавка Трифуновска...

Македонија 07.05.19 | 19:38

Како Македонците тивко ги претопија во Северно Македонци

Официјалниот портал на Ватикан, Ватикан њуз, пишува дека посетата на папата Фрнциско е „важен момент за малата католичка заедница“. Каточичката црква во Македонија...

Македонија 07.05.19 | 18:26

Папата облечен во мисница во националните бои

Папата Франциск на денешната миса во Скопје носеше уникатна облека во националните бои на Македонија. Мисницата е дар од младиот брачен пар Драган Георгиевски и Марија...

Македонија 07.05.19 | 18:14

Девојката на која ѝ се исполни единствената желба – Антонија го запозна папата

Антонија Класновиќ е девојка од земјава, која беше една од посетителите на мисата, кои имаа можност да се качат на бината на плоштадот „Македонија“ и да се поздрават...

Македонија 07.05.19 | 17:01

Заев ќе учи од папата како да се справи со корупцијата

Овој папа гласно зборува за корупцијата, животната средина и лажните вести – сите проблеми со кои се соочува нашата земја. Премиерот Зоран Заев, кој денеска одржа...

Калеидоскоп 07.05.19 | 16:55

Папата Коперфилд

Да го завршиме денот како што започна – во знак на апостолската посета на папата Франциско. Оваа снимка е од негова посета на САД.

Македонија 07.05.19 | 16:30

Што по Папата: Би се сретнал со Макрон и десет пати

Претседателот на Владата на Зоран Заев по посетата на папата Франциско одржа прес-конференција на која одговараше на новинарски прашања. На прашањето што по папата,...

Македонија 07.05.19 | 15:00

Папата Франциско на ручек во Резиденцијата со Бискупот Стојанов

Папата Франциско во моментот е на свечен ручек кој во негова чест го приреди скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монсињор Киро Стојанов, во Католичката...

Скопје 07.05.19 | 14:27

Шминки, паштети, мајонез, четки за коси, ситни пари: Посетителите си ги бараат предметите по мисата на Папата

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска отслужи миса на плоштадот „Македонија“ во Скопје на која присуствуваа околу 15.000 граѓани од земјава,...

Македонија 07.05.19 | 14:22

Кој дојде на мисата на Папата Франциско во Скопје?

Кој дојде на мисата на Папата Франциско во Скопје? Политичари, јавни личности, пратеници, а меѓу нив и Мира Дизел… Погледнете ја фотогалеријата. извор: Инфомакс