Ознака: Папата Франциско
Свет 10.01.21 | 15:35

Од корона почина личниот лекар на Папата

Лекарот на папата Фрациск, Фабрицио Сокорзи, почина вчера од компликации предизвикани од коронавирусот, објави ватиканскиот весник Л’Осерваторе Романо. Сокорзи беше...

Калеидоскоп 26.12.20 | 16:58

Франциск има вкус: Овој задник го лајкна Папата

Папата Франциск се најде среде скандал откако ставив „лајк“ на фотографија на разголена жена.Станува збор за 27 годишната Наталија Гарибото. Таа е мис бикини и важи...

Свет 10.05.20 | 15:22

Папата се моли истиот дух што ја инспирирал европската интеграција дека ќе ги инспирира да се борат против коронавирусот

Папата Франциск денеска ги повика водачите на државите членки на Европската Унија да работат заедно за да се справат со социјалните и економските последици од пандемијата...

Свет 20.04.20 | 13:30

Папата Франциск до политичарите: Грижете се за својата земја, а не за сопствената партија

Папата Франциско во денешната миса ги повика политичарите заеднички да се борат против кризата предизвикана од новиот коронавирус. Се молиме за политичките партии...

Свет 27.03.20 | 21:32

Папата на светот му прати порака од празниот плоштад Свети Петар: Пред вирусот сите сме во истиот чамец, сите

На плоштадот Свети Петар во Ватикан денеска папата Франциско го започнал својот “Урби ет орби”, на кој се моли за крај на пандемијата на коронавирусот и им ја дава...

Свет 17.12.19 | 13:57

Папата Франциско ја укинува „понтификалната тајна“ која ги штитеше злоставувачите

Папата Франциско денеска внесе големи промени во начинот на кој Римокатоличката црква ќе се занимава со случаите на сексуално злоставување, укинувајќи го правилото...

Свет 14.10.19 | 18:35

Поднесе оставка поради истекување на информации: Папата Франциск остана без главниот телохранител

Долгогодишниот шеф на обезбедувањето во Ватикан и главниот телохранител на папата Франциск, Доменико Џани денеска поднесе оставка поради истекување на информации...

Свет 11.09.19 | 10:48

Папа Франциск: Критичарите ми забиваат нож во грб

Папата Франциск ги обвини своите критичари дека „му забиваат нож во грб“ и истакна дека не се плаши од раскол во Католичката црква. Одговарајќи на новинарски прашања...

Свет 05.09.19 | 08:07

Папата Франциско: Чест ми е што ме напаѓаат Американците

Папата Франциско во кус разговор со еден француски новинар изјави дека е почестен со критиките од страна на конзервативните католици во САД. Чест ми е што ме напаѓаат...

Свет 04.09.19 | 09:58

Папата Франциско на турнеја во Африка

Папата Франциско ја почна едноделната турнеја по африканскиот континет во која ќе ги посети Мозамбик, Мадагаскар и Маурициус, трите земји на кои им се закануваат климатски...

Свет 01.09.19 | 22:10

Папата Франциск се заглавил во лифт во Ватикан, гo извлекле пожарникари

Папата Франциск доцнел 25 минути на обраќањето пред верниците на Плоштадот Свети Петар во Ватикан. Причина за доцнењето било тоа што папата останал 25 минути заглавен...

Свет 01.09.19 | 14:57

Папата се заглавил во лифт, пожарникари интервенирале за да го извлечат

Папата Франциск изјавил дека цели 25 минути денеска бил заглавен во еден од ватиканските лифтови, поради што морале да интервенираат и пожарникарите. Поради дефект на...

Свет 05.07.19 | 10:19

Путин доцнеше еден час на третата средба со папата

Ватикан – Рускиот претседател Владимир Путин вчера се сретна со папата Франциско, еден ден пред католичките водачи на Украина да пристигнат во Ватикан за да разговараат...

Економија 02.07.19 | 19:09

Папата во Македонија слетал со неисправен радарски систем

Папата Франциск слетал во Македонија со неисправен радарски систем на скопскиот аеродром. Основниот радарски систем на скопскиот аеродром не функционирал кога утрото...

Свет 30.06.19 | 15:08

Папата Франциск: Трамп и Ким добар пример за култура на средба

Папата Франциск денеска го поздрави состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, изразувајќи надеж дека тоа ќе доведе...

Свет 29.05.19 | 09:05

Папата ќе му каже на Трамп дека ѕидот со Мексико е грешка

Папата Франциск изјави дека е подготвен на американскиот претседател Доналд Трамп лично во лице да му каже дека е погрешно териториите да се бранат со изградба на ѕидови...

Свет 27.05.19 | 18:02

Папата Францискo повика на сочувство кон мигрантите

Папата Франциск денеска испрати годишна порака за мигрантите и рече дека „тие се извор на сите болести на општеството, аларм кој предупредува за пад на моралот“. Тој...

Економија 08.05.19 | 19:00

Колку пари се потрошија за посетата на Папата? Се чека владиниот детален извештај

Се чека изготвување на деталниот извештај за финансиската конструкција за трошоците кои ги направи Владата за посетата на папата Франциско. Од Владата велат дека транспарентно...

Македонија 08.05.19 | 16:57

Папата Францискo импресиониран: Во Македонија има верска почит

Во Македонија има верска почит…се зборовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од кои Папата Францискo бил импресиониран на нивната вчерашна средба во Скопје,...

Естрада 08.05.19 | 14:50

На Боки 13 му успеа тоа што не ѝ успеа на Дунавка

Папата дојде и замина, но ќе остане да се памети неуспешниот подвиг на Дунавка да се слика со ппата. Иако даде сѐ од себе за да направи селфи со поглаварот на римокатоличката...