Ознака: папа Францис
Свет 19.09.20 | 20:12

Папата бара и сиромашните да добијат вакцина против корона

Папата Франциск апелираше до светските политички лидери вакцината против коронавирусот да ја направат достапна и за најсиромашните земји. Многу делови на светот немаат...

Свет 06.09.20 | 23:33

Папата побара да не озборуваме, било полошо и од короната

Озборувања и дрдорење е  „зло кое  е пострашно од ковид-19“, рече папата Фрањо во неделата на молитвата во Ангел, од неговиот прозорец на плоштадот Свети Петар  во Ватикан. “Кога...

Свет 28.03.20 | 23:01

Добра вест: Папата нема корона

Резултатите од тестовите за коронавирус направени на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни, соопшти Ватикан. Во Ватикан се тестирани 170 лица,...

Свет 21.01.20 | 14:25

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во писмено...

Свет 02.12.19 | 15:43

Папата Франциск предупредува: Желбата за трошење е „вирус што ја напаѓа верата во самите корења“!

Папата Франциск предупреди на зголемениот конзумеризам во периодот до Божик, што почна со Црниот петок, истакнувајќи оти желбата за трошење претставува „вирус што...

Свет 07.09.19 | 14:40

Папа Франциск: Уништувањето на шумите и биодиверзитетот е закана за сите нас

Папата Франциск денеска изјави дека забрзаното уништување на шумите и биолошката разновидност во многу земји не треба да се гледа како на локално прашање бидејќи претставува...