Ознака: панос каменос
Балкан 26.05.19 | 20:37

Каменос на твитер: Сириза се самоуби во Преспа

Во исто време додека грчките телевизии ги објавува т.н. exit polls, односно проценката на изборниот резултат од агенциите за истражување, лидерот на Независни Грци, Панос...

Вести 24.04.19 | 16:01

Пари од грчкото МНР се влевале во македонски медиуми и создавале позитивна атмосфера за Преспанскиот договор?

„Мора да било гласно на седницата на грчката влада на 16 октомври 2018“, оценува во првата реченица од текстот со наслов „Надворешна политика со црни фондови“, весникот...

Балкан 25.02.19 | 11:24

Каменос тврди дека има докази против Никос Коѕијас

Поранешниот министер за одбрана во Грција, Панос Каменос најави дека ќе презентира докази кои, според неговите зборови, се доволни да се покрене обвинение против министерот...

Балкан 21.02.19 | 12:49

Каменос со навреди и закани кон Македонија: За 20 минути ќе ги средиме ако им пратиме тенкови

Поранешниот грчки министер за одбрана Панос Каменос во интервју во средата го напаѓаше Преспанскиот договор, велејќи дека Грција за 20 минути би ја зазела Македонија,...

Балкан 18.02.19 | 22:26

Коѕијас го тужи Каменос за клевета, закани и за лажни вести

Поранешниот грчки министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, поведе тужба против некогашниот министер за одбрана, Панос Каменос, поради клевета, закани и ширење...

Балкан 25.01.19 | 10:40

Прв ќе си дадам: Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот „Твитер“ профил, утрово побара масовни оставки на пратениците...

Балкан 18.01.19 | 16:34

Дрво пијан Каменос го игра познатото зембекико

Лидерот на Независни Грци (АНЕЛ) Панос Каменос беше снимен како руча во една таверна додека се биеше битка во парламентот за секој глас, а сега е „фатен“ на вечерна забава...

Балкан 16.01.19 | 20:27

Распишете веднаш референдум за Договорот од Преспа

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на Независни...

Балкан 15.01.19 | 10:58

Каменос: Ќе направиме сѐ владата да не добие доверба и да го блокираме Договорот од Преспа

На сите начини, што уставно ми стојат на располагање, ќе се борам владата да не добие доверба, бидејќи тоа е поврзано со Договорот од Преспа и ќе направиме сѐ што можеме,...

Балкан 15.01.19 | 09:17

Каменос: Ќе направиме сѐ владата да не добие доверба и да го блокираме Договорот од Преспа

На сите начини, што уставно ми стојат на располагање, ќе се борам владата да не добие доверба, бидејќи тоа е поврзано со Договорот од Преспа и ќе направиме сѐ што можеме,...

Балкан 14.01.19 | 12:27

И во Грција исто сценарио: Ципрас најде шестмина „независни“ пратеници да гласаат за договорот од Преспа

Шесте пратеници кои се потребни за да помине Договорот од Преспа се веќе обезбедени, пишува грчкиот весник „Ефимерида“. Според весникот, начинот на кој ќе се дојде...

Балкан 14.01.19 | 12:03

Каменос ја исклучи пратеничката која ќе гласа за поддршка на Ципрас

Панос Каменос ја исклучи од партијата „Независни Грци“, Елена Кунтура откако таа соопшти дека ќе ја поддржи владата на Алексис Ципрас на гласањето за доверба во парламентот....

Балкан 14.01.19 | 08:24

Каменос го напушта возот, Ципрас ќе оди до крај со Преспанскиот договор

Изгласаните уставни измени во македонското Собрание и префрлената топка на соседниот терен, донесоа турбуленции во грчката Влада и бурен ден во Грција, но и најава...

Балкан 13.01.19 | 10:49

Каменос: „Независни Грци“ ја напуштаат владата на Ципрас

Коалицискиот партнер во грчката Влада, претседателот на Независни Грци и министер за одбрана на Грција Панос Каменос по средбата со Алексис Ципрас рече дека ја напушта...

Балкан 13.01.19 | 09:00

Денеска средба Ципрас – Каменос

Коалиционите партнери во грчката влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос денеска, во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, во премиерската палата, на која што се...

Балкан 12.01.19 | 16:25

Утре средба Ципрас – Каменос

Коалициски партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос утре во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, објавија грчките медиуми, повикувајќи се на...

Балкан 11.01.19 | 15:11

Ципрас и Каменос ќе ја чекаат разврската во Макдонија пред да се сретнат

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално најавувана...

Балкан 11.01.19 | 13:39

Каменос: Не сум министер во заминување

Ниту сум министер во заминување, ниту сум пред оставка, изјави денеска министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, кој е и лидер на партијата Независни Грци, помал...

Балкан 10.01.19 | 11:28

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија...

Балкан 09.01.19 | 11:21

Средба Ципрас-Каменос за иднината на грчката Влада

Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос веројатно в петок ќе одржат средба за иднината на нивната соработка. Иако се споменуваше дека...