Ознака: Палестина
Свет 16.08.21 | 13:33

Обединетите Нации бараат безбедност за палестинските деца

Хуманитарната и постојана координаторка на Обединетите нации на палестинските територии Лин Хестингс порача дека палестинските деца заслужуваат да живеат во сигурност...

Црна хроника 08.08.21 | 17:48

Палестинци фатени во кафеана во Тетово

На 08.08.2021 во 10.35 часот, по претходна пријава, во угостителски објект на ул„Браќа Миладинови“ во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово ги лишиле од слобода  Р.Ц.(23),...

Свет 31.07.21 | 08:41

Околу 270 Палестинци повредени во судири со израелската армија во Западен Брег

Во текот на вчерашните протести во Западен Брег поради израелската колонизација повредени се околу 270 Палестинци. Најмногу повредени се во  Беита, во близина на Наблус,...

Свет 02.06.21 | 15:26

Црвениот крст ги повика Израел и Палестинците да го прекинат насилството

Шефот на Меѓународниот одбор на Црвениот крст, Роберт Мардини, ги повика Израел и Палестинците да најдат политичко решение со цел да се спречи насилството, како што...

Свет 31.05.21 | 19:57

Порака на Хамас: Израел мора да ја запре агресијата во Газа и Ерусалим, ако сака мир

Портпаролот на палестинското исламистичко движење Хамас, порача дека Израел мора да ја запре својата агресија во Појасот Газа и во Ерусалим ако сака мир по 11-дневната...

Свет 25.05.21 | 13:32

Блинкен вети дека САД ќе ја обновуваат Газа

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, за време на турнејата на Блискиот исток, вети дека Вашингтон ќе собере поддршка за реконструкција на Газа, како дел од...

Свет 22.05.21 | 12:41

Втор ден се почитува прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел: Преговори за трајно мировно решение

Прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти на Хамас во Појасот Гaза, до денеска се почитува, а официјални лица тврдат дека египетските посредници на двете...

Свет 21.05.21 | 23:39

Шпанија бара светот да ја признае Палестина како држава

По договореното примирје во појасот Газа, Шпанија го повика светот да ја признае Палестина во рамки на иницијативата на Обединетите нации за формирање две држави, но...

Свет 21.05.21 | 08:45

Бајден вети обнова на Газа, Блинкен ќе го посети регионот

Американскиот претседател Џо Бајден вети хуманитарна помош и реконструкција на уништените објекти во Газа, поздравувајќи го договорот за прекин на огнот меѓу Израел...

Свет 20.05.21 | 23:50

Израел договори прекин на огнот со Хамас

На состанокот на безбедносниот кабинет на израелската влада е договорен прекин на огнот со палестинските милитанти во Појасот Газа. На состанокот присуствуваle премиерот...

Свет 20.05.21 | 20:10

Ова е геноцид: Палестинскиот шеф на дипломатијата побара заштита од нападите на Израел

Палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад ал-Малки, го обвини Израел за геноцид врз палестинските семејства и апелираше до меѓународната заедница да го заштити...

Свет 19.05.21 | 08:57

Нетанјаху се пофали со ефикасноста на бомбардирањето: Го вративме Хамас години наназад

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, изјави дека израелското бомбардирање на Газа кое трае девет дена „го вратило Хамас многу години назад“. Нетанјаху изјави дека...

Свет 19.05.21 | 08:41

Палестинците оставени сами: Советот за безбедност на ОН повторно не усвои заедничка изјава за Блискиот Исток

И четвртиот итен состанок на Советот за безбедност на ОН, во рок од осум дена,  посветен на израелско-палестинскиот конфликт не донесе заедничка изјава, поради тоа што...

Фудбал 17.05.21 | 21:23

Бомба падна во куќата на поранешниот фудбалер на Вардар, Ибе Зито Огбона

Огбона бил во неговиот дом во момент кога паднала ракета, по што интервенирала Брза помош, која го однела во болница на дополнителни прегледи. Од ден на ден расте бројот...

Свет 17.05.21 | 21:00

Израел извел еден од најтешките напади на Газа, 40.000 Палестинци ги напуштиле своите домови

Вчерашните ноќни воздушни напади на Газа биле меѓу најтешките досега. Израелската војска тврди дека гаѓала домови на лидери на Хамас. Оштетени се главни автопати и...

Свет 16.05.21 | 15:55

Израелската војска тврди дека Хамас истрелале околу 3.000 ракети кон Израел

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира...

Свет 15.05.21 | 22:29

Ова е најемотивното видео од Израел: Taтко го држи бебето во рака додека летаат ракети

Од Израел ни доаѓа најемотивното видео во војната со Палестинците. На него е еден татко кој цврство го држи своето дете во рацете додека наоколу летаат бомбите на Хамас. Таткото...

Свет 10.05.21 | 22:21

Израел и Палестина пак почнаа војна

Кон Ерусалим, се испалени најмалку 45 ракетите од појасот Газа, во услови на растечки тензии меѓу Израелците и Палестинците. Нема информации за повредени. Израелскиот...

Свет 20.04.21 | 12:25

Палестинските власти за 27 милиони долари нарачале 4,5 милиони дози од вакцинита „Фајзер“ и „Спутник В“

Палестинските власти нарачале вкупно 4,5 милиони дози од вакцините против корона вирусот на „Фајзер“/„БиоНТек“ и „Спутник В“. Не е јасно кога пратките ќе почнат да...

Свет 09.04.21 | 09:34

Израел одбива да соработува со Меѓународниот кривичен суд за наводни воени злосторства во Палестина

Од Кабинетото на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, соопштија дека Израел нема да соработува со Меѓународниот кривичен суд (МКС) во рамки на истрагата за наводни...