Ознака: пакет мерки
Македонија 09.08.21 | 09:06

Пакетот на мерки против кoвид е задоцнет и неефикасен

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека пакетот на мерки против КОВИД е задоцнет и неефикасен. -Каква влада, такви мерки против КОВИД, неефикасни и дискриминаторски. Сега Заев и Филипче...

Економија 13.05.21 | 22:43

Николоски: Власта немаше пари за реализација на петтиот пакет на мерки, се чекаше да се издаде еврообврзницата

Власта успеа да продаде една приказна дека е блокиран петтиот пакет на мерки од страна на опозицијата или ВМРО-ДПМНЕ.Фактите се следни Владата го усвои петтиот пакет...

Економија 08.04.21 | 11:40

Заев: 2021 ќе биде година на заздравување и економски раст

Полнењето на државната каса оди според планираното, приходите се на повисоко ниво од преткризниот период од минатата година, а добрата кондиција на буџетот во првиот...

Економија 02.04.21 | 13:21

Околу седум илјади вработени не зеле плата во февруари чекајќи ја државната помош за исплата на плати

На 6.888 вработени не им е исплатена плата во февруари додека се чека финансиската поддршка за исплата на плати како дел од петтиот антикризен пакет заглавен во Собранието. Тоа...

Македонија 26.03.21 | 11:55

Заев очекува следната недела да почне примената на законите за помош на стопанството

Премиерот Зоран Заев верува дека по вчерашниот договор помеѓу пратениците во Собранието, законите од петтиот пакет економски мерки во наредните денови ќе бидат изгласани...

Македонија 25.03.21 | 15:42

Мицкоски: Се покажа дека власта има мнозинство само да си го продолжи својот мандат, но не и да носи закони за граѓаните

Добро е што владејачкото мнозинство го прифати предлогот кој го дадов вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните, иако таа...

Економија 15.03.21 | 21:09

Власта и покрај тоа што нема кворум во Собрание верува дека пакет мерките ќе бидат изгласани

Владата верува дека пратениците ќе имаат доблест на 23 март да ја изгласаат потребата од донесување на законите од петтиот антикризен пакет за тој што поскоро да стане...

Економија 30.01.21 | 09:56

Со петтиот пакет мерки за економски мерки продолжува грижата за граѓаните и компаниите погодени со кризата

СДСМ и институциите што ги предводи со навремени и одговорни економски политики им помага на сите граѓани и на сите компании погодени со кризата предизвикана од пандемијата...

Економија 28.01.21 | 18:50

Петтиот пакет мерки ќе ги опфати најсиромашните граѓани, медиумите, угостителите

Премиерот Зоран Заев попладнево во Собранието одговарајќи на пратенички прашања сподели дел од мерките предвидени со петтиот пакет за поддршка на граѓаните,  работниците,...

Економија 30.12.20 | 09:33

НУК ги поздравува најавите за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба

Независната угостителска комора ги поздравува најавите од Владата за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба со цел да даде придонес кон креирањето на...

Економија 27.09.20 | 20:35

Мерките се популистички, креирани се за локалните избори и ќе нè однесат во една уште подлабока криза

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриеска – Кочоска. Таа истакна дека и овој и претходните пакет мерки...

Економија 25.09.20 | 13:06

Четвртиот пакет мерки ќе биде објавен в недела

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет. Денеска се одржуваат последните консултации на економскиот тим министри со претставници на коморите, за утре...

Економија 24.09.20 | 11:00

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба, социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен, кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите...

Македонија 20.09.20 | 12:29

ВМРО ДПМНЕ обвинува: Најавата за нов пакет мерки на мафијата на Заев е параван за ново крадење

Откако СДСМ го зголеми долгот за 1 милијарда евра и наместо тие пари да одат за поддршка на бизнисот направи брутален поткуп и талибански избори сега срамно најавува...

Економија 25.05.20 | 22:07

Мицкоски: Третиот пакет мерки не може да се испорача, зборуваат за пари кои не можат да ги исплатат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето интервју за телевизијата Клан Македонија, истакна дека третиот пакет мерки на Владата за помош на економијата...

Економија 25.05.20 | 21:49

Мицкоски: Има исклучително ниска искористеност на првите два пакети мерки на владата, компании враќаат пари затоа што мерките не им користат

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски гостуваше на емисија на телевизија Клан каде што посочи дека компаниите кои ја зеле помошта од државата ја враќаат,...

Економија 18.05.20 | 16:48

Реакција од синдикати и здруженија: Владата не си остана на зборот, само покажа колку ги почитува работниците и синдикатите

Третиот пакет мерки наместо еднократни „дарови“, требаше да содржи покрупни, системски промени, во насока на градење на посолидарно општество, кое повеќе ќе се грижи...

Економија 13.05.20 | 13:02

Народна банка донесе нов пакет монетарни мерки

Вчера се одржа седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП), на која беа разгледани клучните показатели за домашната економија и...

Балкан 20.04.20 | 16:06

Унгарија ги намалува давачките на платите во земјоделскиот сектор

Унгарската Влада подготви пакет мерки со кои компаниите кои во земјоделието и во прехранбената индустрија ќе бидат ослободени од обврските да плаќаат даноци на платите...

Македонија 18.04.20 | 16:09

Владате ќе излезе со пакет мерки за Рамазан

Централниот кризен штаб за КОВИД-19, деновиве ќе разговара на тема месец Рамазан, изјави вицепремиерот Бујар Османи, кој истакна дека веројатно Владата ќе донесе пакет...