Ознака: оздравени
Македонија 26.06.20 | 14:56

Власта вели дека добро ја менаџира епидемијата: Тројца починаа, 163 новозаразени и 40 оздравени пациенти со ковид-19 во изминатото деноноќие

Тројца пациенти починаа, регистрирани се 163 нови случаи на ковид 19, а оздравени се 40 пациенти во изминатото деноноќие, соопшти Министерството за здравство. Министерството...

Македонија 22.06.20 | 15:04

Починаа девет пациенти, 90 новозаболени од 665 тестирања

Девет пациенти починаа како последица од компликации предизвикани од ковид-19, а Министерството за здравство регистира 90 новозаболени од 665 тестирања од кои во Скопје...

Македонија 28.05.20 | 13:31

Двајца тетовци и еден скопјанец починаа од ковид-19, потврдени 38 нови случаи

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа...

Македонија 11.05.20 | 11:48

Потврдени 22 нови случаи на ковид-19 од 145 тестирања

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти во: Скопје-17, Куманово-9, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-12,...

Здравје 30.04.20 | 13:51

Првпат е поголем бројот на оздравени од активни случаи со ковид-19 во Македонија

Денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрира 111 оздравени пациенти од ковид-19 и со тоа првпат од кога почна пандемијата во Македонија има повеќе оздравени од...

Македонија 26.04.20 | 13:31

49-годишна жена и 73-годишен маж починаа од ковид-19 во ГОБ „8 Септември“, 19 нови случаи и 126 оздравени

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти во: Скопје – 22, Штип -1, Струга – 19, Охрид – 1, Велес –...

Здравје 22.04.20 | 17:48

Персоналот на „Педијатрија-Д” повторно во служба на здравјето на дебарските деца

Медицинскиот персонал од приватната педијатриска амбуланта „Педијатрија-Д” во Дебар повторно е во служба на здравјето на децата од поширокиот дебарски регион. Амбулантата...

Македонија 19.04.20 | 12:58

Двајца починаа, 15 оздравени и 37 новозаразени од ковид-19, од болницата во Штип испишано е четиричлено семејство

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 излекувани пациенти, 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа...

Македонија 14.04.20 | 13:28

Шестмина починаа, 54 новозаболени и 42 оздравени пациенти од ковид-19

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа четворица пациенти на возраст над 60 години, од...

Свет 05.03.20 | 18:05

Од коронавирусот закрепнале околу 54.000 лица

Од коронавирусот досега закрепнале повеќе од 53.972 лица низ светот, се наведува на сајтот Ворлдометарс, кој користи податоци од светски службени и новински агенции. Со...

Свет 19.02.20 | 10:39

Речиси 20 отсто од заболените од коронавирус се излекувани, а 2,7 проценти се починати

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати,...