Ознака: оздравени
Свет 28.02.21 | 22:25

Бројот на оздравени од Ковид-19 во светот надмина 90 милиони

Бројот на луѓе во светот коишто ја оздравеле по инфекцијата со корона вирус надмина 90 милиони луѓе. Според податоците на веб-страницата „Ворлдметерес“, од почетокот...

Македонија 03.02.21 | 16:13

Починаа 20 пациенти од ковид-19, од нив шестмина вчера, другите 14 починале во клиниката „Жан Митрев“ од 4 до 30 јануари

Вкупно 20 лица починаа од компликации од ковид-19, но само шестмина се починати вчера, а другите 14 ги пријавила Клиниката „Жан Митрев“ во период од 4 до 30 јануари годинава,...

Здравје 19.10.20 | 12:12

Над 30 милиони луѓе во светот досега оздравеле од Ковид-19

До денеска, повеќе од 30 милиони луѓе во светот заздравеле од коронавирус, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлдметрс“. Во исто време, повеќе од 40 милиони луѓе...

Македонија 26.09.20 | 16:35

Почина скопјанец од ковид-19, регистирани се 141 нов случај од 1.559 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6,...

Македонија 21.09.20 | 18:16

Еден починат и четворица оздравени од Ковид-19 во Дебар

Коронавирусот однесе уште една жртва во Дебар. Станува збор за 54-годишен маж од градот, кој почина во болнички услови. Тој бил хоспитализиран подолго во здравствена...

Македонија 18.09.20 | 15:22

39-годишен струмичанец меѓу осумте пациенти починати од ковид-19, регистирани се нови 144 заболени од 1.545 тестирања

39-годишен пациент од Струмица е меѓу осумте пациенти кои починаа како последица од компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа во Македонија, информира Министерството...

Свет 11.09.20 | 19:27

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот се излекувале од Ковид-19

Досега над 20 милиони луѓе во светот се излекувале од коронавирусот, односно 20.431.925. Во исто време, во светот имало вкупно 28.427.160 случаи на Ковид-19, од кои 7.079.946 случаи се активни,...

Македонија Здравје 26.08.20 | 09:02

Нов алгоритам за оздравени од Ковид-19: Ако 10 дена сте асимптоматски случај, на 11. ден сте здрави

Од вчера во функција стапи новиот алгоритам за оздравување на пациенти со Ковид-19. Како што информираат од Министерството за здравство, овој алгоритам се однесува на...

Свет 19.08.20 | 09:24

Над 15 милиони луѓе во светот оздравеле од Ковид-19

Во светот од заразата со корона вирус оздравеле повеќе од 15 милиони луѓе. Порталот Ворлдометер објавува ажуриран преглед на глобалната епидемиолошка слика од почетокот...

Здравје 30.07.20 | 13:38

Четворица починаа, нови 119 заболени од ковид-19 од 1.325 тестирања

Четири пациенти починаа од компликации од ковид-19, а министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119...

Здравје 29.07.20 | 17:07

Бројките никако да паднат: Починаа пет пациенти, 188 новозаразени со ковид-19 од 1.971 тестирања

Пет пациенти починаа од компликации од ковид-19, а регистрирани се 188 нови случаи. Вкупната бројка на дијагностицирани е 10.503, а Институтот за јавно здравје објавува дека...

Здравје 24.07.20 | 14:12

Пет скопјани и еден стружанец починале од компликации од ковид-19, нови 129 заразени од 1.535 тестирања

Еден стружанец и петмина скопјани починале од компликации од ковид-19 во изминатото деноноќие, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Со тоа бројката...

Свет 22.07.20 | 12:05

Повеќе од девет милиони луѓе во светот оздравеле од коронавирус

Вкупно 9.010.122 луѓе во светот заздравеле од Ковид-19. Најмногу оздравени има во САД- 1.685.263, по што следат Бразил со 1.409.202, Индија со 752.393, Русија со 562.384, Чиле со 306.816 и Перу...

Здравје 21.07.20 | 15:01

Нема починати пациенти од ковид-19 во изминатото деноноќие, регистрирани се 163 нови случаи и 69 оздравени пациенти

Нема починати пациенти од компликации од ковид-19 во изминатото деноноќие соопштија од Министерството за здравство кое информира дека во последните 24 часа се направени...

Здравје 19.07.20 | 16:04

Осум лица починаа, меѓу нив и 34-годишен пациент, регистирани се нови 127 заразени со ковид-19 од 904 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-4, Штип-13,...

Балкан 18.07.20 | 19:32

Косово во последното деноноќие забележа рекорден број на излекувани од Ковид-19

Покрај шестмината починати и 145 новозаболени, Косово во последното деноноќие го забележа и рекордниот број на излекувани од Ковид-19 во еден ден – вкупно 171 лице кое претходно...

Здравје 16.07.20 | 15:37

Од ковид-19 досега починаа 401 пациент, осуммина ја загубија битката во последното деноноќие, 94 новозаболени од 830 тестирања

Осум пациенти починаа од ковид-19 во изминатото деноноќие, регистрирани се 94 нови случаи, а оздравеа 42 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Со тоа бројката...

Здравје 14.07.20 | 16:33

Четворица починаа, 135 новозаразени со ковид-19, пациентот од Кичево починал за време на транспорт

Четворица пациенти починаа од компликации предизвикани од ковид-19, 135 се новозаразени, а 142 се оздравени во последното деноноќие, соопшти Министерството за здравство. Починати...

Здравје 09.07.20 | 15:37

Власта не ја држи под конторла епидемијата: Тројца починаа, регистирани се нови 168 случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-83, Куманово-8, Дебар-2,...

Здравје 01.07.20 | 14:42

Не се бега само од заболените, туку и од оздравените од ковид-19

Тој ден кога Елизабета Мартучи и нејзиниот 11-годишен син беа официјално прогласени за здрави, тие излегоа од куќата во јужниот дел на Њу Џерси носејќи креда. На тротоарот...