Ознака: овации
Свет 05.08.22 | 09:34

„Помалку драг кралици и повеќе Чак Норис“ порача Орбан и доби овации во Тексас

Со овации и громогласен аплауз беше поздравен вчерашниот говор на унгарскиот премиер Виктор Орбан на конференцијата на американските конзервативци во Далас, Тексас. Во...

Култура 24.05.22 | 13:28

Овации за Народен театар Битола на европскиот фестивал во Темишвар

Со долготраен аплауз и овации, синоќа во романскиот град Темишвар е награден ансамблот на НУ Народен театар-Битола чии актери ја изведоа претставата History of motherfuckers по...

Култура 20.04.22 | 11:14

Овации за „Госпоѓиците од Авињон“ синоќа во Битола

Балетот „Госпоѓиците од Авињон“ посветен на музите на Пикасо синоќа со овации беше награден од публиката во Центарот за култура во Битола Ова музичко-сценско дело...

Култура 09.04.22 | 15:20

Овации за премиерата на претставата „Мајка“ во Битолски театар

Синоќа на големата сцена “Благој Стефановски – Баге“ во Народниот театар во Битола се одигра премиерата на претставата “Мајка“ во режија на Благој Мицевски. Пиесата...

Култура 03.01.20 | 12:23

Овации за Ана Дурловски на новогодишниот концерт со минхенскиот радиски оркестар

Македонската оперска ѕвезда Ана Дурловски со петминутни овации беше поздравена од публиката на новогодишниот концерт на минхенскиот радиски оркестар. Во престижната...

Култура 19.12.19 | 18:25

Овации за Симон Трпчески во Виена

Македонскиот пијанист со светско реноме, Симон Трпчески, имаше одличен настап во Виена. Неговата изведба на Брамс беше дочекана со бурен аплауз и овации.

Свет 07.12.18 | 23:02

Девет минутни овации за Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска беше поздравена со деветминутни овации на почетокот на Конференцијата на нејзината Хриситјанско демократска унија (ЦДУ)...