Ознака: отворени листи
Македонија 21.07.21 | 20:50

Мицкоски: Заев барем на себе нека си признае, ВМРО-ДПМНЕ го предложи концептот за законското решение за отворени листи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ после изјавата која ја даде во општина Карпош, непосредно пред почнувањето на трибината насловена „Промоции на политики – Македонија за...

Македонија 28.04.21 | 13:56

ЛДП бара отворени листи за избор на својот кандидат за престојните локални избори

Во очи на овогодинешните локални избори гаејќи ја надежта за широка политичка поддршка од сите политички партии, предлагаме измени во изборниот законик, кои на следните...

Македонија 15.09.20 | 13:50

Маричиќ: Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за парламентарните

Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори, рече министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинарите. Тој...

Македонија 05.11.19 | 17:32

Заев: Со една изборна единица најмногу ќе изгуби СДСМ, па ВМРО-ДПМНЕ, а другите не губат

СДСМ поддржува промена на Изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес...

Македонија 28.10.19 | 11:50

Дерковски: ДИК е подготвена за избори со отворени листи

Државната изборна комисија е подготвена за било каков договор кој ќе го постигнат партиите, рече претседателот на ДИК, Оливер Дерковски на новинарско прашање дали комисијата...