Ознака: Отворен Балкан
Македонија 24.07.23 | 10:50

Чулев: Нови лични документи и „Отворен Балкан“ во редица во која се чека и по неколку часови!

Нови лични документи и „Отворен Балкан“ во редица во која се чека и по неколку часови, ова денеска преку статус на Фејсбук го пишува Наќе Чулев. ‼️ „Километарски колони...

Македонија 18.07.23 | 12:00

Поважна им е Приштина: Албанските партии се против „Отворен Балкан“ затоа што во него не е Косово

Надвиснуваат ли темни облаци врз иницијативата „Отворен Балкан“? Еден од најдобрите проекти во регионот во последните деценции кои има за цел економска соработка...

Македонија 17.07.23 | 14:19

И „Беса“ бара Владата да се откаже од „Отворен Балкан“ поради Косово

 Генералниот секретат на Движење Беса, Абдуш Демири на прес-конференција денеска побара Владата да се огради од проектот „Отворен Балкан“ и единствена ориентација...

Македонија 17.07.23 | 08:52

Tаравари: АА се оградува од Владата во врска со Отворен Балкан, Берлинскиот процес е единствениот пат

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, го изрази својот став и на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која неодамна...

Македонија 17.07.23 | 08:44

Коалицискиот партнер Алијaнса е против Владата за „Отворен Балкан“

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари, го изрази својот став и на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која неодамна...

Балкан 16.07.23 | 21:35

Брнабиќ: Не верувам дека Рама е против Отворен Балкан, очекувам Хрватска и Грција да се приклучат

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека е убедена дека иднината на иницијативата „Отворен Балкан“ е светла и дека ќе и се придружат и други од регионот. Таа...

Македонија 16.07.23 | 21:11

Tаравари: АА се оградува од владата во врска со Отворен Балкан

Претстедателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари го изрази својот став и ставот на партијата со која раководи, во врска со Отворен Балкан, иницијатива која...

Македонија 16.07.23 | 15:05

Ковачевски и Брнабиќ: Отворен Балкан има светла иднина

Иднината на иницијативата Отворен Балкан е светла, со тековни и идни проекти важни за граѓаните и стопанството во регионот, кажаа премиерите на Македонија, Димитар...

Економија 16.07.23 | 14:11

Промовиран заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините во Македонија и Србија

Премиерите на Македонија и на Србија, Димитар Ковачевски и Ана Брнабиќ, го промовираа денеска заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините што...

Македонија 04.07.23 | 16:11

В четврток цело Скопје ќе биде блокирано-доаѓа Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама в четврток и петок ќе биде на балканска турнеја, во која со своите колеги ќе разговара за кризата во Косово, иницијативата „Отворен Балкан“...

Економија 01.07.23 | 10:22

Воведена патарина со еден „таг“ во Македонија и Србија

Македонија и Србија почнаа да применуваат заеднички систем за наплата на патарина со еден „таг“.  Наместо да запираат или да купуваат дополнителен уред или картичка,...

Култура 26.06.23 | 17:00

Со ексклузивниот концерт во Скопје на Белградската филхармонија со маестро Зубин Мехта заврши дел од иницијативата на Отворен Балкан

Со ексклузивен концерт во Скопје на Белградската филхармонија под диригентство на легендата Зубин Мехта, а по повод 100-годишнината од нејзиното основање, заврши дел...

Балкан 20.04.23 | 16:12

Новиот претседател на Црна Гора: Подобро отворен отколку затворен Балкан

Новиот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, изјави дека со прашањето за пристапување кон Отворениот Балкан ќе се занимаваат идната влада и Парламентот и дека...

Македонија 02.04.23 | 16:47

Ковачевски-Вучиќ-Рама: Отворен Балкан значи нови отворени можности, го развиваме регионот по европски стандарди

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и албанскиот колега Еди Рама, денеска остварија трилатерална средба во Бардолино,...

Македонија 02.04.23 | 16:43

Од јуни или јули либерализација на пазарот на труд во земјите од Отворен Балкан

Во текот на јуни или јули се очекува да стартува либерализацијата на пазарот на трудот со што ќе бидат отстранети работаните дозволи за граѓаните од трите земји –...

Балкан 02.04.23 | 14:16

Ковачевски, Вучиќ во Италија на Саем на вино

 Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Бардолино, Италија, се сретна со претседателот на Србија Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама. Ковачевски, Вучич...

Балкан 01.04.23 | 16:59

Вината на Отврен Балкан задно ќе се претстават на вински саем во Италија

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, на 2 и 3 април 2023 година ќе ја посети Република Италија, каде што ќе се сретне со премиерот на Република Албанија,...

Балкан 31.03.23 | 16:13

Српски медиуми: Во Скопје се прави „Голема Албанија“

Медиумите во Србија со голем интерес го следат новиот сојуз меѓу Македонија, Косово, Албанија и Црна Гора кој беше промовиран во Скопје. Т.н „КВАД“ официјално има за...

Македонија 30.03.23 | 20:09

„Отворен Балкан 2“ без Србија: Oсмани направи воено-политички сојуз со Албанија, Црна Гора и Косово

Во медиумите во Македонија бледо помина информацијата што ја објави министерот за надворешни работи Бујар Османи дека се формирал некаков „КВАД 100% во кој покрај Македонија...

Економија 29.03.23 | 20:13

Меморандуми за разбирање со Србија за подобар проток на луѓе и стоки и електронска наплата на патарина

Текстови на меморандуми за разбирање со Владата на Србија за мерките за подобрување на движењето на лица и стоки преку заедничката државна граница, и за проектот за...