Ознака: Отворен Балкан
Балкан 18.06.22 | 18:56

Со еден уред низ три земји: Како ќе изгледа наплатата на патарина низ Србија, Македонија и Албанија

Возачите наскоро ќе плаќаат патарина по електронски пат, со еден уред ТАГ, во трите земји – Србија, Македонија и Албанија. Ова треба да биде уште едно олеснување...

Балкан 14.06.22 | 10:21

Aбазовиќ го фали „Отворен Балкан“

На Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид се случи „пресврт на што регионот треба да биде горд“, а Европа „виде еден поинаков Западен Балкан, што отворено разговара за...

Балкан 13.06.22 | 22:15

Хоџај: Косово да се откаже од изолација и да стане дел од Отворен Балкан

Поранешниот шеф на косовската дипломатија и актуелен потпретседател на парламентот и на Демократската партија на Косово, Енвер Хоџај, за „Топ чанел“ изјави дека Косово...

Македонија 11.06.22 | 23:51

Маричиќ: „Отворен Балкан” е новото лице на Балканот

„Отворен Балкан” е иницијатива којашто е автохтона, искрена и отворена за сите, со намера државите од Западен Балкан да направат нешто повеќе за граѓаните од нивните...

Колумни 10.06.22 | 09:57

Отворен Балкан, будилник на затворена Европа

Пишува: Слободан Томиќ ЕУ “била бајка на хартија“, ќе изјави српскиот претседател Александар Вучиќ потенцирајќи, дека не постои голема меѓународна или европска солидарност,...

Македонија 09.06.22 | 23:33

И Сорос бил на „Отворен Балкан“ во Охрид

„Одлично е да се види толу многу прогрес и моментум во Отворен Балкан во историскиот Охрид, Македонија“, напиша на Твитер Александер Сорос, синот на Џорџ Сорос,...

Македонија 09.06.22 | 22:14

Предноста на иницијативата „Отворен Балкан” е нејзината балканска автохтоност

Предноста на иницијатива „Отворен Балкан” е нејзината автохтоност, односно фактот што сопствеништвото е на самите земји од регионот, за разлика од Берлинскиот процес,...

Македонија 09.06.22 | 19:51

Стејт департментот за „Отворен Балкан“: Ја поддржуваме секоја регионална иницијатива заснована на европски принципи

Американскиот Стејт департмент ја поддржува секоја регионална иницијатива заснована на европски принципи, која има за цел економско зајакнување на земјите од Западен...

Економија 08.06.22 | 16:05

Македонија, Србија и Албанија ги поврзуваат системите за патарини

Претпријатијата од Македонија, Србија и Албанија кои ги управуваат патарините работат на поврзување на системите за електронска наплата на патарините, најави на денешната...

Култура 08.06.22 | 14:36

Заеднички календар на културни настани: „Отворен Балкан филмски фонд“, „Отворен Балкан сцена на ЕГЗИТ“, „Отворен Балкан вечери или сцени на сите фестивали во Регионот“ и „Отворен Балкан летен младински музички фестивал“

„Отворен Балкан“ е широко отворен простор за културата и за уметноста. Тука сме да ги помогнеме културата и уметноста во нивната мобилност, во отворањето на заеднички...

Македонија 08.06.22 | 12:57

Од Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид: Продолжуваме со соработка за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот, иницијаторите премиерот Димитар Ковачевски како домаќин, неговиот албански колега Еди Рама...

Македонија 08.06.22 | 12:48

Вучиќ: Да си помогнеме да ја преживееме зимата

Српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, изјави дека тоа е иницијатива на луѓе од Балканот и изрази уверување дека...

Македонија 08.06.22 | 11:46

Ескобар: „Отворен Балкан“ не е политички туку економски проект, САД ќе направат се да го стабилизираат регионот

Американскиот специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во обраќањето на  самитот „Отворен Балкан“, порача дека САД ќе направат се да го стабилизираат...

Македонија 07.06.22 | 21:32

Рама: Задоволство е да испиеш кафе за добредојде во Охрид

Албанскиот премиер Еди Рама изрази задоволство што попладнево испил кафе за добредојде во Охрид. Тој објави и фотографија од средбата со црногорскиот колега Дритан...

Македонија 07.06.22 | 21:27

Вучиќ од Охрид: Отворен Балкан не е замена за ЕУ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Охрид, каде што учествува на Самитот „Отворен Балкан“ изјави дека тоа е одлична иницијатива која е во интерес...

Македонија 07.06.22 | 21:23

Николовски од самитот „Отворен Балкан“: Ги усогласуваме ветеринарните сертификати и овозможуваме полесна трговија

Во рамки на дводневниот самит на „Отворен Балкан“ кој се одржа во Охрид, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, беше домаќин на министрите...

Македонија 07.06.22 | 21:06

Ковачевски ги пречека лидерите од регионот: Со Отворен Балкан отвораме нови перспективи за нашите држави

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот, кои утре, ќе учествуваат на официјалниот...

Македонија 07.06.22 | 17:43

Лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ пристигнаа во Охрид

Лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска пристигнаа во Охрид каде што утре ќе се одржи работниот дел од самитот. Прес-службата на Владата информира...

Македонија 07.06.22 | 13:24

Ковачевски: Обезбедуваме посилна соработка, олеснета комуникација и подобри услови за економијата

Со секоја нова средба на членките и пријателите на Отворен Балкан обезбедуваме посилна соработка, олеснета комуникација и подобри услови за развој на економијата,...

Македонија 07.06.22 | 10:51

Започнува Самитот на Отворен Балкан во Охрид

Денеска во Охрид, премиерот Димитар Ковачевски ќе ги пречека лидерите од регионот по повод Самитот на Отворен Балкан кој се одржува во хотел „Метропол“, Охрид. Самитот...