Ознака: отворање
Култура 19.09.22 | 12:14

Отворено 10. издание на литератураниот фестивал „ПРО-ЗА Балкан“: Денес има сè повеќе писатели, а нема читатели

Петмина врвни писатели од Балканот синоќа во Даут—пашиниот амам во Скопје беа претставени пред македонската публика на отворањето на 10. Интернационален литературен...

Култура 24.08.22 | 16:12

Свеченото отварање на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи на летната тераса во хотел „Дрим“

Свеченото отворање на 61. издание на Струшките вечери на поезијата утревечер ќе се одржи на летната тераса во хотелот „Дрим“, најави денеска дирекцијата на фестивалот....

Култура 08.08.22 | 14:01

Со „Раката на господ“ на Паоло Сорентино се отвора, а со „Снежана на крајот умира“ на Кристијан Ристески се затвора ИФФК „Браќа Манаки“

Со филмот „Раката на господ“ на Паоло Сорентино ќе се отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, што оваа година ќе...

Култура 12.07.22 | 22:23

Од уметност на живеење, денес дојдовме до уметност на преживување, рече претседателот Пендаровски на отворањето на „Охридско лето“

Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото, порача претседателот на државата Стево Пендаровски на отворањето на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“. Пандемијата,...

Култура 12.07.22 | 09:52

62. „Охридско лето“ почнува вечерва со настап на четворица италијански тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини

Со настап на четворицата италијански тенори Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, под диригентската палка на маестро Лоренцо...

Култура 21.06.22 | 09:54

Вечерва свечено ќе биде отворено „Скопско лето“ со концерт на врвниот оркестар ФАМЕ’С

Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори вечер со концерт на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ’С под...

Култура 02.06.22 | 12:15

12. Филозофски филмски фестивал почна со музички перформанс на Бранко Фолтин и проекција на „Додека трае војната“

Главната програма на 12. Филозофски филмски фестивал започна вчеравечер во Летното кино „Мирно лето“ со музичкиот перформанс на Бранко Фолтин кој покрај познатите...

Музика 01.06.22 | 10:28

Вечерва почнува 21. издание на Офф Фест

Дваесет и првото издание на традиционалниот OFFest ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ. Отворањето на дваесет и првото издание на OFFest (1-4 јуни), односно...

Свет 22.05.22 | 14:43

Зеленски со онлајн говор го отвора годинашниот Светски економски форум во Давос

Војната во Украина, пандемијата на коронавирусот и климатските промени се доминантните теми на годинашниот Светски економски форум (СЕФ) што од утре до четврток ќе...

Музика 08.05.22 | 16:05

Следете во живо: Свечено отворање на Евросонг

Venaria Reale, еден од симболите на богатата кралска историја на Торино, ќе ги пречека 40-те изведувачи кои учествуваат на Изборот за песна на Евровизија 2022 година со „Тиркизен...

Останати спортови 28.01.22 | 09:21

Путин и претседателот на СЗО на отворањето на ЗОИ

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе присуствува на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Пекинг и ќе организира банкет за шефовите на државите и меѓународните...

Свет 29.11.21 | 12:34

Австралија го суспендира отворањето на границите поради сојот Омикрон

Австралија го одложи планираното отворање на границите за студенти и квалификувани работници, наведувајќи ја неизвесноста за опасностите и преносливоста на новиот...

Здравје 04.11.21 | 15:25

Д-р Пановски: На отворање на Ист Гејт целото раководоство влегоа без маски, ја срушија стратегијата за превенција

Познатиот доктор микробиолог Никола Пановски констатира дека здравствените власти како стручњаци не множат со нула, а резултати го покажуваат тоа. Кога имате проблем...

Култура 17.09.21 | 10:01

Свечени тоалети и проверка на ковид-сертификати: Фотогалерија од отворањето на ИФФК „Браќа Манаки“

Дебитанскиот филм на македонската режисерка Дина Дума „Сестри“, синоќа го отвори 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ кој...

Култура 17.09.21 | 09:35

Покрај двегодишниот хорор филм ковид-19, продолживме да сонуваме и тој сон сега е реалност, рече Мони Дамевски на отворањето на „Браќа Манаки“

Со македонска премиера на „Сестри“, дебитанскиот филм на македонската режисерка Дина Дума, синоќа во Битола се отврои 42. издание на Фестивалот на филмската камера...

Останати спортови 21.07.21 | 09:19

Шефови на 15 држави и меѓународни организации ќе присуствуваат церемонијата на отворање на Игрите во Токио

Шефови на 15 држави и меѓународни организации се најавени за присуство на церемонијата на отворање на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио. Ова го соопшти генералниот...

Култура 13.07.21 | 13:37

Уметниците се чувари на убавината: Спектакуларно отворање на „Охридско лето“ со „Големиот Чајковски“

Со гала балетскиот концерт „Големиот Чајковски“ уметниците од Националната опера и балет на Македонија, синоќа го отворија 61. издание на Фестивалот „Охридско лето“. На...

Култура 12.07.21 | 22:00

Доаѓајте со респект во Охрид, Охрид не е забавен парк, порача министерката за култура Ирена Стефоска на отворањето на „Охридско лето“

Доаѓајте со респект во Охрид, Охрид не е забавен парк. Ниту Охрид без „Охридско лето“ ниту „Охридско лето“ без Охрид. Магијата е взаемна како што е магичен и целиот...

Култура 11.06.21 | 09:05

Oтворeн македонскиот културно-информативен центар во Тирана

Во овој прекрасен ден во Tирана, го отвораме нашиот трет Kултурно-информативен центар на Балканот. Искуствата од центрите во Истанбул и во Софија ѝ даваат смисла на...

Балкан 23.04.21 | 19:00

Шопинг со закажан термин: Грција ги отвора трговските центри и моловите

Во рамките на постепеното укинување на рестрикциите во Грција, од утре повторно се отвораат трговските центри и моловите, но под истите правила под кои работи и малопродажбата. Како...