Ознака: отварање
Македонија 30.10.22 | 12:41

Голем број граѓани се собираат пред македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Како што беше и најавено, денеска во Благоевград, Бугарија се отвора македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“. Голем број граѓани се собираат пред просторот на...

Македонија 30.10.22 | 12:04

ВО ЖИВО: Отварање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Следете го во живо отварањето на Македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград. На настанот присуствува и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Свет 20.02.22 | 10:21

Австралија ги отвора границите по речиси две години локдаун и скандалот со Ѓоковиќ

Австралија, потпирајќи се на високата стапка на вакцинација против коронавирусот, на 21 февруари, првпат ќе пречека меѓународни туристи по речиси две години од затворањето...

Балкан 27.09.21 | 14:53

Иконому: Со отворањето на училиштата помал број случаи на Ковид-19 кај децата во споредба со јули и август

Во првата седмица од отворањето на училиштето, бројот на случаи на Ковид-19 кај учениците беше помал отколку во јули и август, месеците кога немаше ниту настава, ниту...

Свет 07.09.21 | 08:35

Канада ги отвори границите за целосно вакцинирани странци

Канадските власти од денеска ги отвораат државните граници за целосно вакцинирани странци кои сега можат и туристички да патуваат во земјата. Според соопштението на...

Свет 14.06.21 | 08:45

Англија го одложи отворањето најавено за 21 јуни: Џонсон наскоро треба да ја објави одлуката

Министрите во британската влада потпишаа предлог за одложување на укинувањето на сите епидемиолошки мерки од 21 јуни, а добро информирани извори во владата најавуваат...

Балкан 13.05.21 | 10:40

Ќе се кренат рампите на граничните премини со Македонија: Денеска ќе биде презентиран планот за отворање на туризмот во Грција

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе бидат презентирани на прес конференција,...

Балкан 12.05.21 | 19:49

Се наближува и тој ден: Грција во петок го укинува карантинот и се отвора за туризмот

Од петок, заедно со туризмот, во Грција се укинуваат голем дел од рестрикциите воведени на 7 ноември 2020 година, односно задолжителното испраќање смс пораки за секое движење...

Балкан 14.04.21 | 15:26

Грција го укинува карантинот за земјите од ЕУ и уште пет други, Македонија не е меѓу нив

Грција планира од следната недела да го укине карантинот за патници од Европската Унија и уште пет други земји, вклучително и Србија, кои се вакцинирани или имаат негативен...

Балкан 29.03.21 | 09:09

Грција ќе се отвара, но прашање е дали Македонците ќе можат да влезат?

Иако Грција на големо се подготвува за туристичката сезона и евентуалните датуми за отварање околу 14 мај, за македонските граѓани или оние т.н трети земји се уште е спорно...

Економија 22.09.20 | 13:27

Бектеши најави „Старт-ап село“ и отворање фирми со 1 евро

Започната е постапка на законски измени и основање фирма со основна главнина од 1 евро, рече министерот за економија Крешник Бектеши најавувајќи ги приоритетите и проектите...

Македонија 18.09.20 | 08:42

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Земјите од регионот следната недела се очекува конечно да одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство Венко Филипче. Иако ставот...

Вести 29.06.20 | 12:16

Се отворија ресторани, теретани, ама за Филипче сега не е врема за отварање на градинките

Министерот за здравство Венко Филипче не може да каже точно кога би биле отворени градинките, но како што вели, тоа сигурно нема да биде во скоро време, поради порастот...

Сервиси 26.06.20 | 16:45

Раздвижено на границите: Повеќе од 3 000 патници утрово минале на „Табановце“

На граничниот премин Табановце до 10 часот поминале вкупно 3 217 патници, сооштија денеска од Министерството за внатрешни работи. Од нив во земјава се влезени 1 984 лица од...

Македонија 24.06.20 | 12:28

Отворањето на границите не е политичка одлука, вели Спасовски

Отворањето на границите не е никаква политичка одлука донесена во корелација со изборите, туку се темели исклучиво на епидемиолошките анализи и мислењето од Комисијата...

Свет 22.06.20 | 18:29

Дизниленд во Париз ќе се отвори на 15 јули

Компанијата „Волт Дизни“ соопшти денеска дека забавниот парк Дизниленд во Париз ќе биде отворен во фази, почнувајќи од 15 јули, неколку дена откако паркот повторно...

Македонија 22.06.20 | 16:22

Mожно е таму да се зголеми трансмисијата: Рано е да се отворат градинките

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека се уште е рано да се отворат градинките и најверојатно по разгледување на епидемиолошката состојба и бројките,...

Македонија 19.06.20 | 08:44

Викендов ќе се разговара за отворање на границите, без тестови и карантин

За време на викендов ќе се разговара за целосно отворање на границите односно за слободен проток на граѓани без тестови и изолација, а конечната одлука за тоа би можело...

Македонија 15.06.20 | 14:53

Владата форсира датум за избори, а нема став кога ќе ги отвори границите и аеродромите

Владата сè уште нема став околу евентуалното отворање на границите и аеродромите, истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, коментирајќи ја одлуката...

Свет 11.06.20 | 17:54

ЕК препорачува отварање на границите од 1 јули

Европската комисија им препорачува на членките на Унијата да одобрат отворање на границите со земјите од Западен Балкан од први јули, со оглед на, како што велат, добрата...