Ознака: отштета
Македонија 24.12.19 | 21:29

Шверцери ќе платат отштета за демолирањето на МНТ, а директорката ќе зема помала плата

На денешната седница на Владата на Република Македонија е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана...

Економија 19.12.19 | 16:52

Анѓушев: Владата го раскинала договорот за Иловица бидејќи имала право на тоа и нема да плаќа обесштетување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за можноста државата да плаќа отштета на Еуромакс ресурси откако со одлука на Владата еднострано...

Македонија 04.11.19 | 14:25

Верушевски доби 42.000 евра отштета за „Пуч“

Зоран Верушевски, поранешниот разузнувач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев доби отштета од над 2, 5 милиони денари за „Пуч“. Верушевски кој не...

Економија 29.09.19 | 20:48

Државата во опасност да ги изгуби арбитражите и да плаќа милионски отштети на компаниите

Се зголемува бројот на странски и домашни компании и бизнисмени  кои ја тужат Македонија пред арбитражните судови. Еден од последниот случај е оној со шпанската компанија ...

Економија 20.09.19 | 18:10

Спорот со шпанската „Рубау“ ќе се решава на арбитража во Загреб

На арбитража во Загреб ќе се рашава спорот меѓу ЈПДП и шпанската компанија „Рубау конструксионес“, каде постои ризик Македонија да плати оштета од 10 милиони долари....

Македонија 07.06.19 | 22:53

Јовановски: Сите пари на светов да ми ги дадетe, навредливо за мене е

По информацијата дека околу два милиони евра побарале од државата помилуваните од 27 април. Актерот Владо Јовановски се преку Фејсбук статус испрати порака до јавниста...

Здравје 15.03.19 | 23:44

Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите...