Ознака: отштета
Свет 01.04.22 | 14:34

Австралија ќе треба да плати 3,7 милијарди евра отштета поради раскинатиот договор за купување подморници од Франција

Австралија ќе биде принудена да плати 3,7 милијарди евра компензација на Франција за да се повлече од договорот за изградба на подморници, кој беше еднострано раскинат...

Фудбал 10.11.21 | 10:03

Барселона ќе мора да му плати на Куман отштета од околу 20 милиони евра

Барселона ги продолжува преговорите со поранешниот тренер на тимот Роналд Куман, околу отштетата што ќе треба да му ја исплати откако му додели отказ. Според „Спорт.ес“,...

Свет 22.07.21 | 09:09

Роднините на жртвите во Мајами ќе добијат повеќе од 150 милиони долари отштета

Роднините на загинатите и повредените при уривање на станбената зграда во местото Сурфсајд во Мајами, Флорида, ќе добијат отштета од најмалку 150 милиони долари, објави...

Свет 10.04.21 | 08:46

Афроамериканец лежел невин во затвор 44 години: Добил отштета од 750.000 наместо законски предвидените 2,2 милиони долари

Во 1976 година, судот го осудил Афроамериканецот Рони Лонг за кривично дело што не го сторил, по што тој поминал 44 години зад решетки. Сепак, минатата година беше утврдено...

Балкан 11.02.21 | 10:03

Холандските војници-ветерани од Сребреница ќе добијат по 5.000 евра отштета за „служба во ужасни околности“

Владата на Холандија одлучи да им исплати по 5.000 евра на своите војници-ветерани во Обединетите нации, кои не успеаја да го спречат злосторството во Сребреница во 1995...

Свет 26.01.21 | 12:49

Жртвите на Харви Вајнстин ќе добијат 17 милиони долари отштета

Американскиот стечаен судија донесе одлука компанијата на филмскиот могул, Харви Вајнстин, да исплати 17 милиони долари отштета на жените, жртви кои го обвинија за сексуално...

Црна хроника 26.01.21 | 12:11

Измамници скокаат пред возила и глумат повредени за да изнудат пари

Полицијата има информација дека во Скопје има т.н. сообраќајни измамници, но засега не успеале на дело да ги фатат сторителите. Неофицијално, досега се регистрирани...

Свет 30.12.20 | 21:13

Иран ќе им исплати отштета на семејствата на загинатите во срушениот украински авион

Иранската Влада одобри фонд за исплата на отштета на семејствата на загинатите при соборувањето на украинскиот патнички авион од страна на иранските сили над Техеран...

Свет 02.10.20 | 14:40

Пивница во Минхен ќе добие отштета од осигурителна компанија поради загуби од пандемијата

Германски суд пресуди дека осигурителна компанија која стои зад еден минхенски ресторан ќе мора да му исплати отштета поради загубите предизвикани на почетокот од...

Црна хроника 10.09.20 | 08:45

Вилма Русковска на суд ќе побара отштета од 10.000 евра од ВМРО-ДПМНЕ

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, на 23 септември на суд ќе се соочи со раководството на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 24.12.19 | 21:29

Шверцери ќе платат отштета за демолирањето на МНТ, а директорката ќе зема помала плата

На денешната седница на Владата на Република Македонија е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана...

Економија 19.12.19 | 16:52

Анѓушев: Владата го раскинала договорот за Иловица бидејќи имала право на тоа и нема да плаќа обесштетување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за можноста државата да плаќа отштета на Еуромакс ресурси откако со одлука на Владата еднострано...

Македонија 04.11.19 | 14:25

Верушевски доби 42.000 евра отштета за „Пуч“

Зоран Верушевски, поранешниот разузнувач и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев доби отштета од над 2, 5 милиони денари за „Пуч“. Верушевски кој не...

Економија 29.09.19 | 20:48

Државата во опасност да ги изгуби арбитражите и да плаќа милионски отштети на компаниите

Се зголемува бројот на странски и домашни компании и бизнисмени  кои ја тужат Македонија пред арбитражните судови. Еден од последниот случај е оној со шпанската компанија ...

Економија 20.09.19 | 18:10

Спорот со шпанската „Рубау“ ќе се решава на арбитража во Загреб

На арбитража во Загреб ќе се рашава спорот меѓу ЈПДП и шпанската компанија „Рубау конструксионес“, каде постои ризик Македонија да плати оштета од 10 милиони долари....

Македонија 07.06.19 | 22:53

Јовановски: Сите пари на светов да ми ги дадетe, навредливо за мене е

По информацијата дека околу два милиони евра побарале од државата помилуваните од 27 април. Актерот Владо Јовановски се преку Фејсбук статус испрати порака до јавниста...

Здравје 15.03.19 | 23:44

Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите...