Ознака: отпечаток од прст
Македонија 17.10.21 | 17:53

Не фаќаат апаратите за отпечаток кај повозрасните, оштетени им се показалците

Гласачи во Штип забележале дека уредите за отпечаток од прст за гласањето затајувале најмногу кај повозарасните лица. Затоа, речиси на сите избирачки места има застои...

Македонија 14.09.21 | 15:45

„Велт ам Зонтаг“: Македонија ги набавила германските „фингерпринт“ терминали под чудни околности

Германската компанија „Дермалог“ склучувала договори без тендер за испорака на биометриска опрема, како апарати за отпечатоци од прсти, а весникот „Велт ам Зонтаг“...

Македонија 29.08.21 | 18:19

Даштевски: Употребата на терминали за отпечаток на прсти влева поголема сигурност на изборите

Терминали за отпечаток на прст се користат во 50 држави, пред се од третиот свет. Земјава е дел од НАТО, се стреми кон ЕУ и не може да си дозволи експерименти, како гласање...

Македонија 24.08.21 | 16:32

На локалните избори полицијата ќе го озбезбедува транспортот на доверливиот избирачки материјал

На овие избори полициски службеници првпат ќе го озбедуваат доверливиот материјал, меѓу којшто ќе бидат и апаратите за вчитување на отисоците од прсти на гласачите....

Македонија 08.08.21 | 20:39

МВР достави податоци и отпечатоци од прст од граѓаните до ДИК

Денеска во 20:00 часот, Министерството за внатрешни работи ги достави до Државната изборна комисија податоците на граѓаните, вклучително и отпечатоците од прсти, со што...

Македонија 06.08.21 | 22:33

Ќе се гласа со отпечаток од прст: Нема веќе светски рекорди во гласање и „брзи прсти“

Спрејот и УВ ламбата одат во заборав. Власта веќе нема да може да брка рекорди во гласање за неколку секунди какви што имаше во последните неколку циклуси. Ова особено...

Вести 02.07.21 | 13:03

Даштевски: Ќе стасаме со набавката на терминали за отпечатоци од прсти за локалните избори

Постапката за јавна набавка на терминали за вчитување на отпечатои од прсти, што првпат треба да се користат на локалните избори, е во тек. Вчера се отворени понудите....

Македонија 02.07.21 | 12:57

Даштевски: Ќе стасаме со терминали за отпечаток на прст за локалните избори

Постапката за јавна набавка на терминали за вчитување на отпечатои од прсти, што првпат треба да се користат на локалните избори, е во тек. Вчера се отворени понудите....

Македонија 09.04.21 | 11:52

Биометриската идентификација спречува семејно гласање, смета Јакупи

Гласањето преку биометриска идентификација или отпечатоци од прсти, ја елиминира можноста за злоупотреба на гласови, семејно гласање или гласање за други лица, смета...

Македонија 31.03.21 | 21:54

Јанушев: Инсистираме на отпечаток за да не се повтори криминалот од ланските избори

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на гостувањето во емисијата „Јади бурек“ што се емитува на телевизија Сонце се осврна на фактот зошто се од исклучителна важност...

Македонија 30.03.21 | 14:06

Измените на Изборниот законик за гласање со отпечаток на прст влегоа во Собрание

Измените на Изборниот законик во којшто се предвидува употреба на терминали за отчитување на отисок од прсти на локалните избори со поддршка на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 29.03.21 | 20:41

Мисајловски: Очекувам утре или задутре измени во законот за фингерппринт терминали да влезе во собраниска процедура

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес гостуваше во централниот дневник на телевизија Сител. Во своето гостување посочи дека очекува утре или задутре...

Македонија 29.03.21 | 20:20

Oтпечаток од прст на локалните ќе има: Нема веќе светски рекорди во гласање за две секунди

Она што ВМРО-ДПМНЕ го најави и го оствари. На локалните избори ќе го има т.н фингерпринт или гласање со отпечаток на прст. Иако власта се обидуваше да го избегне иако стана...

Македонија 09.03.21 | 17:46

Митрески: СДСМ е за фингерпринт на локалните избори

СДСМ  е за фингерпринт на локалните избори и не е против како што лаже ВМРО-ДПМНЕ, но секогаш кога станува збор за измени на Изборниот законик тогаш мора да обезбедиме...

Македонија 09.03.21 | 13:23

Јанушев: Власта на Заев спрема кражба на изборите со одбивањето на отисок на прст

Одбивањето да се прифати електронски отисок на прст е зошто власта на Заев спрема кражба на изборит, обвини денеска пратеникот Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ. Во изминатиот...

Македонија 09.03.21 | 09:37

Се подготвува нова изборна кражба: СДСМ и ДУИ избегнуваат да се спроведе гласањето со отисок од прст

На половина година пред најавените локални, а можеби и парламентарни избори, власта одбива да го имплементира она што самата го поддржа. Нема ни трага од највеното гласање...

Македонија 18.02.21 | 13:24

За пописот не сакаше, но Заев сега апелира ДИК брзо да почне постапка за набавка на апарати со отпечаток од прстот за локалните избори

Апелирам Државната изборна комисија (ДИК) брзо да влезе во постапката за набавка на апарати за гласање со отпечаток од прстот, за да може да се исполни ова законски вградено...

Македонија 01.01.21 | 01:01

Мицкоски објасни како би се спровел попис со отпечаток од прст

Во вчерашното интервју на ТВ Клан, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објасни дека терминалот за идентификација со отпечаток не е трошок затоа што тие...

Македонија 30.12.20 | 12:43

Како да се елиминира стравот дека се подготвува лажирање на резултатите од пописот

Откако претседателот Стево Пендаровски изјави дека се согласува со идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за регистрација на граѓани со диктислен отпечаток...

Македонија 27.12.20 | 15:07

Владата разгледува, ама Шекеринска е против да се купат терминали за отпечаток на прст за пописот

Кога една партија неколку месеци пред пописот што сите го чекаме речиси 20 години, ќе ви даде предлог да се купат илјадници апарати за чија набавка не само што требаат...