Ознака: отпад
Свет 20.01.20 | 09:51

Не сме ѓубриште: Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство,...

Балкан 18.01.20 | 20:10

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со...

Балкан 18.01.20 | 16:21

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Софиската фирма „Блацион”, чиј управител е македонскиот граѓанин Блаже Игнатовски, увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави...

Здравје 15.01.20 | 16:22

Охрид СОС: Во законот за отпад нема конкретни мерки за инспекциска контрола во Охридскиот регион

Граѓанската иницијатива Охрид СОС има забелешки на новиот пакет закони за отпад и смета дека тој е целосно во корист на крупниот капитал. Во продолжение ја пренесуваме...

Скопје 10.01.20 | 14:14

Дрисла не го загадува доволно воздухот за ОЈО кривично да ги гони

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконско согорување медицински отпад на депонијата „ДРИСЛА-СКОПЈЕ“...

Вести 24.12.19 | 15:05

Влада: Во земјата не се увезува и не се согорува опасен отпад

Граѓаните треба да бидат спокојни, имајќи го предвид фактот дека увозот/извозот и транзитот на отпадот е строго контролирана процедура и дека ниту една пратка на отпад...

Калеидоскоп 06.12.19 | 15:53

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад на Криволак. Од Здружението на граѓани „Ековита”, кое ја стартуваше иницијативата за референдум по...

Балкан 22.11.19 | 18:52

Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

Се работи за најголем центар од овој вид во Словенија, кој може да се пофали со примена на најмодерни технологии за складирање на отпадот, со минимално влијание врз животната...

Скопје 08.11.19 | 20:56

Директорот на фирмата која го врши препакувањето: Заврши сè, не е опасно

Oтпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени, рече во изјава за ТВ „24“ Владо Момировски, директорот на „Еко центар 97“, фирмата која...

Скопје 08.11.19 | 16:35

Детали за несреќата во „Охис“: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на фабриката...

Скопје 06.11.19 | 17:15

Во куќа со високи ѕидови во Сарај се согорува токсичен отпад?

Невладините организации со месеци предупредуваат дека во скопски Сарај се согорува токсичен отпад, а процесот на согорување на отровите се вршел во голема подземна...

Скопје 14.09.19 | 10:41

Внимавајте, се снима: Со дрон најден човекот што пали отпад во Сарај!

Жител на Сарај кој палел органски отпад на својата нива е снимен со дрон од Инспекторатот на Град Скопје. При инспекциски надзор во Сарај, каде секојдневно се палат ниви...

Калеидоскоп 28.08.19 | 15:10

Природните богатства ни тонат во ѓубре: Маврово и реката Дрим полни со расфрлан отпад

Радио Слободна Европа објави фотографии од ѓубре расфрлано во Националниот парк Маврово. На социјалните мрежи исто така многу често може да се видат фотогратии од ѓубре...

Црна хроника 06.08.19 | 15:41

Убиената девојка фрлена на отпад од заклани животни (Фото+18)

На местото на кое е најдено безживотнто женско тело во црна вреќа е дива депонија, а телото било фрлено меѓу животински остатоци, информира Телма. Тоа што новинарската...

Скопје 16.07.19 | 11:16

„Комунална хигиена“ ќе собира кабаст отпад во Чаир

Од денес до 19 јули, ЈП „Комунална хигиена“ ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во општината Чаир. За таа цел, на четири локации во оваа скопска општина, Претпријатието...

Свет 13.07.19 | 20:40

Во кинескиот град Шенжен се гради најголемата фабрика во светот за преработка на отпад

Со популација од 20 милиони луѓе, градот произведува многу отпад – ококлу 15.000 тони дневно, отпад кој потоа ќе се користи за генерирање енергија. Процесот функционира...

Скопје 02.05.19 | 13:12

Ѓубрето се чисти само за инает на вмровците

Треска ќе стане бисер на Скопје. Вака пред малку повеќе од една година вети „таткото на градот“ Петре Шилегов, најавувајќи го проектот за конечно ревитализирање на...

Скопје 28.03.19 | 11:07

Еко-патрола ги учи граѓаните правилно да го фрлаат отпадот

Еко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје продолжува со едукативните активности на терен, со цел информирање на граѓаните како правилно и совесно да постапуваат...

Скопје 27.01.19 | 08:33

Комунална хигиена: Отпадот во Скопје се собира седум пати неделно

Несовесното флање отпад на јавни површини, односно надвор од наменски поставените садови ги создава дивите депонии. Секое непрописно одлагање на отпадот надвор од...