Ознака: отпад
Македонија 05.02.20 | 15:20

Јанушев: Зошто се крие дека директно Заеви ја трујат Македонија? Од 9 компании во земјава кои користат нафтен кокс, дури 5 се фирмите на Заеви

Откако Зоран Заев изјави дека е загрижен за здравјето на граѓаните, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на својот фејсбук профил напиша: Заев вели дека...

Балкан 02.02.20 | 22:29

Бугарија ѝ враќа на Италија 28 контејнери со отпад

Дваесет и осум контејнери со италијански отпад од вкупно 127 кои пристигнаа досега на пристаништето во Варна добија дозвола за реекспорт, изјави денеска бугарскиот јавен...

Балкан 02.02.20 | 14:55

Бугарија и ги враќа на Италија контејнерите со отпад

Дваесет и осум контејнери со италијански отпад од вкупно 127 кои пристигнаа досега на пристаништето во Варна добија дозвола за реекспорт, изјави денеска бугарскиот јавен...

Скопје 31.01.20 | 21:19

Макрадули: РДФ не е опасен отпад

Со забрана не се решаваат работите во животната средина, туку со регулирање и мониторирање и со интегрирана акција базирана на наука. Ова не е решение, ова е само популизам,...

Економија 31.01.20 | 18:30

Царината потврди: 11 камиони се дел од пратка од 42 камиони со РДФ-отпад

Царинските власти потврдија дека 11-те камиони запрени завчера на граничниот премин „Богородица“, натоварени со т.н. РДФ-отпад, биле само дел од поголема пратка и дека...

Скопје 31.01.20 | 15:40

Дрисла гори, баба се чешла

Движењето „Петоци за иднината Скопје“ денеска во 15 часот  излезе на протест пред Парламентот од кој бараат да запре фарсата на партиите во врска со законот за отпад. ...

Македонија 31.01.20 | 13:21

Примероци од запрената пратка на Богородица испратени на анализа во Естонија, резултати за 7 до 10 дена

Примероци од запрената пратка на Богородица се испратени на испитување во Истражен центар за животна средина во Република Естонија – соопшти министерот за животна...

Скопје 31.01.20 | 09:40

Денеска протест во Скопје за законот за отпад: Улицата ќе биде чекалница

Движењето „Петоци за иднината Скопје“ денеска во 15 часот ќе излезе на протест пред Парламентот од кој, како што соопштија, ќе побараат да запре фарсата на партиите...

Балкан 30.01.20 | 21:49

Нови 102 контејнери со отпад од Италија откриени на пристаништето во Варна

Нови 102 контејнери со италијански отпад се откриени на пристаништето во Варна, а примач повторно е компанијата „Блацион”, јави бугарската агенција БГНЕС. Агенцијата...

Македонија 30.01.20 | 15:43

Се анализираат примероци од камионите запрени на „Богородица“, отпадот останува на царинскиот терминал

Ќе се анализираат примероците од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“. Ништо нема да се препушти на случајот додека не биде безбедно – изјави заменик-министерот...

Скопје 29.01.20 | 14:25

Првата тура опасен историски отпад од „Охис“ пристигнат во Базел

Според податоците добиени од „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, на 14 јануари годинава се направи првиот извоз на отпадни хемикалии согласно проектот „Отстранување, дислоцирање,...

Македонија 29.01.20 | 12:42

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски...

Македонија 24.01.20 | 13:24

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Во Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата...

Македонија 23.01.20 | 15:23

Левица: Потребна е целосна забрана за увоз на отпад

Партијата „Левица“ на проблемот со увозот на  опасен отпад. Оттаму велат дека се скандалозни се податоците кои укажуваат дека над седум милиони тони отпад се увезени...

Македонија 22.01.20 | 12:23

Спасовски: Се увезува само дозволен, не и штетен отпад во државата

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога...

Вести 20.01.20 | 18:53

Бугарското обвинителство соопшти дека нема токсичен отпад во италијанските контејнери во Варна, истрагата продолжува

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот...

Скопје 20.01.20 | 17:42

Минатата година во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен отпад, а само една компанија користела отпад како гориво, дознава...

Црна хроника 20.01.20 | 16:42

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Царинската управа дополнително го подигнала степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните, информираат...

Свет 20.01.20 | 09:51

Не сме ѓубриште: Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство,...

Балкан 18.01.20 | 20:10

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со...