Ознака: остров
Свет 04.08.20 | 16:45

Како на филм: Морнари се загубиле на пуст остров, а ги спасила СОС порака на плажа

Тројца морнари од Микронезија чиј брод се заглавил на  мал и далечен остров во западниот дел на Пацификот, биле спасени откако спасувачите ја забележале нивната  СОС-порака...

Патувања 16.07.20 | 20:30

Најубавите острови во Европа за 2020 година

Специјализираното списание за патување „Travel+Leisure” и оваа година направи листа на најубавите европски острови. Интересна е целосната превласт и доминација на грчките...

Патувања 15.07.20 | 19:51

Остров продаден за 6 милиони долари: Купувачот го видел само на снимки

Приватен остров во Ирска со три плажи и седум куќи беше продаден за над 6,3 милиони долари, а анонимниот купувач  претходно не го посетил, јавува Си-Ен-Ен. Коњскиот остров,...

Филм 14.04.20 | 14:58

Џеред Лето oди меѓу фановите како Исус: Дали актерот води секта на остров во Хрватска?

Светот бил изненаден кога пејачот и актер, Џеред Лето, изјавил дека минал две недели на медитација без средства за комуникација и дека поради тоа не знаел за пандемијата. Медитација,...

Балкан 27.06.19 | 09:32

Голем пожар на грчкиот остров Евија

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот остров Евија,...

Балкан 21.06.19 | 17:06

Грците нудат куќа, храна и 500 евра месечно за оние кои ќе се преселат на остров со 24 жители

Со заеднички план на локалниот митрополит и локалната самоуправа, грчкиот остров Антикитера нуди одлчини услови на семејства со над 3 деца кои ќе сакаат да се преселат...

Патувања 21.05.19 | 22:57

Дали сте слушнале за островот само за возрасни?

Потполна соларна населба е дел од растечкото движење на еко-пријателскиот туризам. Мало одморалиште на Малдивите е прогласено за најдобро ново луксузно одморалиште...

Балкан 20.12.18 | 11:53

Грција предупредува: Ако влезат, ќе им го срамниме островот со земја

Началникот на генералштабот на грчката војка Евенгелосос Апостолакис ја предупреди Турција дека Грција одлучно ќе одговори во случај на „ескалација на турските проокации“,...