Ознака: основци
Македонија 29.11.23 | 13:05

Основците и средношколците во чии семејства месечните примања се до 50 илјади денари во следните шест месеци ќе добиваат по 1.200 односно 1.800 денари

Министерството за образование и наука во соопштение наведува дека со новиот, деветти по ред пакет антикризни мерки кој Владата го презентираше вчера, над 120 илјади ученици...

Економија 28.11.23 | 14:34

За основците и средношколците по 1.200 и 1.800 денари во следните шест месеци, ваучери за студентите, по 3.000 денари за пензионерите

На денешната владина седница е усогласен деветиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра. Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност насочени кон...

Македонија 26.06.23 | 16:35

Една петтина од основците живеат во сиромаштија

Една петтина од децата во основните училишта живеат во сиромаштија. Во некои од училиштата тоа се 50% од децата, некаде се 10%, но и да е едно, тоа заслужува внимание какво...

Македонија 14.06.23 | 09:49

Од денеска и основците на распуст

Од денеска (14 јуни) започнува распустот и за основците во учебната 2022-2023 година, која ја обележаа недостигот на учебници за дел од учениците и губењето часови поради...

Македонија 08.06.23 | 10:29

Учебната година за средношколците завршува утре, за основците на 14 јуни

Наставата од учебната 2022/2023 година утре (9 јуни) ќе заврши за средношколците, а учениците во основните училишта до летниот распуст ќе одработат уште три дена – последниот...

Балкан 30.03.23 | 09:40

Силување во основно училиште во Белград, мајката случајно дознала откако во име на ќерка ѝ се допишувала со другарките

Го вклучив нејзиниот мобилен телефон и почнав да се допишувам со нејзините другарки во нејзино име. Тогаш доживеав шок. Дознав дека ќерка ми е силувана! Со овие зборови...

Македонија 02.03.23 | 11:37

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот за образование Јетон Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата во Македонија. Вчера...

Македонија 31.03.22 | 11:23

Помалку 0,5 отсто основци и 1,1 отсто средношколци оваа учебна година во однос на претходната

На почетокот на учебната 2021/2022 година во редовните основни училишта имало 186 649 ученици, што е 0.5 отсто помалку во однос на претходната учебна година, објави Државниот...

Македонија 29.03.22 | 15:35

Од утре основците нема потреба да носат маски на училиште

Учениците од прво до деветто одделение во Македонија од утре, 30 март, нема потреба да носат маски во училиште. Владата ја пригфати препораката на комисијата за заразни...