Ознака: Оскари
Сцена 16.06.20 | 13:01

Наградите Оскар одложени за два месеци поради коронавирусот

Доделувањето на Оскарите, кои редовно се одржуваат во февруари секоја година, ќе бидат одложени за два месеци поради пандемијата со коронавирусот. Наместо на 28-ми февруари,...

Калеидоскоп 15.06.20 | 22:42

Одложено доделувањето на оскарите

Оскарите требаше да бидат доделени на 28 февруари следната година, но сега се одложени на 25 април. Организаторите исто така се согласија да го продолжат крајниот рок...

Култура 10.02.20 | 16:24

Корејскиот „Паразит“ е победник на Оскарите

Јужнокорескиот „Паразит“ на режисерот Бонг Јон-хо е апсолутен победник на 92. Оскари, откако освои четири награди од шест номинации. „Паразит“ е најдобар филм, Бонг...

Култура 10.02.20 | 04:37

„Паразит“ го победи „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм

„Паразит“ го победи македонскиот документарен филм „Медена земја“ и го освои Оскарот за најдобар странски филм на доделувањето на најпрестижната филмска награда...

Култура 09.02.20 | 22:57

Колкумина гласаа за годинашните Оскари?

Годинава за номинираните на Оскарите – награда која ја доделува американската Академија за филмски уметности и наука, гласаа 8469 претставници на филмската индустрија. Сите...

Филм 08.02.20 | 10:37

Маган и Хари ќе се појават на Оскарите?

Остануваат часови до врачувањето на најпрестижните филмски награди. Медиумите предвидуваат за тоа што ќе носат sвездите, како ќе се појават на црвениот тепих, кој ќе...

Филм 07.02.20 | 10:43

Во недела по 92 пат ќе се доделуваат Оскари, „Џокер”со најмногу номинации

Во Лос Анџелес в недела ќе биде одржано 92-то доделување на Оскари, а најмногу номинации – 11, има филмот „Џокер” на Тод Филипс. Македонскиот документарец „Медена земја“...

Сцена 24.01.20 | 15:25

Го прашаа Бред дали ќе ја носи Џенифер на доделувањето на Оскарите, ова е одговорот

Ова е очигледно година на Бред Пит. Не само што тој освои три награди, туку можеби му се насмевнува и првиот Оскар во кариерата. И за оваа награда е номиниран во категоријата...

Филм 09.01.20 | 12:09

Доделувањето на „оскарите“ годинава повторно без водител

Втора година по ред, доделувањето на престижните награди „оскар“ ќе се одржи без водител или водителка. Ова за медиумите го потврди Кери Бурк, претседателка на компанијата...

Филм 03.07.19 | 15:26

Во Академијата за Оскарите ќе има 50 отсто жени членки

Американската академија за филмска уметност и наука, која е задолжена за престижните награди „Оскар“, редовно е критикувана поради тоа што мажите во комисијата се...

Мода и убавина 25.02.19 | 13:56

Фустанот на Џенифер Лопез за кој сите зборуваат

Џенифер Лопез во својата долгогодишна пејачка и актерска кариера може да се каже дека ги пробала сите трендови – од кратки здолништа до долги вечерни фустани. Но,...

Филм 24.02.19 | 11:30

Вечерва ќе се доделуваат наградите „Оскар“

Во Долби театарот во Лос Анџелес вечерва ќе биде одржана 91. церемонија за доделување Оскари, награда на американската Академија на филмски уметности и наука. Овогодинешното...

Филм 19.02.19 | 09:37

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури,...