Ознака: оштетени штедачи
Економија 15.06.21 | 09:53

Оштетените штедачи обвинија директор на филијалата на Еуростандард во Кавадарци за грабеж од над 500.000 евра

Факт е дека криминалот во Еуростандард банка се повеќе добива на значење во јавноста. До Здружението „Правда за штедачи” пристигнаа информации, проверени и потврдени,...

Економија 08.06.21 | 14:16

Пендаровски се сретна со претставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со преставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка, соопштија од неговиот кабинет. На...

Економија 27.05.21 | 08:53

Банките и во услови на криза профитираат, затоа не сакаат промени во корист на обичниот граѓанин

Не стивнуваат реакциите по одлуката на Уставниот суд, експертите пак се јавија по донесувањето на одлуката на уставните судии да се укине член 163 став 3 од Законот за...

Економија 25.05.21 | 09:50

Оштетените штедачи од Еуростандард очекуваат мериторна одлука од Уставниот суд

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи”, очекува денеска Уставниот суд да ја одржи седницата на која точка на дневен...

Економија 24.05.21 | 22:16

Оштетените штедачи утре на собир пред Уставен суд

Здружението „Правда на штедачи” утре 25.05.2021 со почеток во 08.00 часот повторно ќе одржи собир пред Уставниот Суд, на кој ќе се одржи и прес конференција со почеток во 09.00...

Економија 12.05.21 | 08:17

Не само што не е влошена, финансиската состојба на ФОД е одлична

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи“ го информираше Премиерот Зоран Заев, а со овој допис сака да ја информира и...

Економија 11.05.21 | 08:23

Оштетените штедачи бараат разрешување на министерот за финансии Фатмир Бесими

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи” ја информира јавноста дека на 7 мај до Премиерот поднесе барање за разрешување...

Економија 08.05.21 | 08:39

Со кого ги делел парите од кредитот сопругот на Павлина Црвенковска?

Дали има надеж дека нашето судство ќе стане независно и ќе оценува праведно, прашуваат оштетените штедачи од Еуростандард банка Или дали и понатаму ќе гледаме нарачани...

Економија 07.05.21 | 09:03

Дали Финансиската полиција испитала каде завршиле 1.600.000 евра „позајмени“ од сопругот на Павлина Црвенковска?

Оштетените штедачи од Еуростандард банка ја повикуваат финансиската полиција да веднаш испита како работела фирмата „Екопласт рисајклинг“, една од должниците на...

Економија 03.05.21 | 08:31

Оштените штедачи објавуваат шема по која се одвивал грабежот на Еуростандард во кој учествувал сопругот на Павлина Црвенковска

Дали постои надеж за расчистување со криминалот и корупцијата во земја каде Павлина Црвенковска е претседател на Судскиот совет? Оштетените штедачи на Еуростандард...

Македонија 30.04.21 | 11:46

Зошто Црвенковска се обидува да ја преземе улогата на жртва, а фактите го говорат спротивното?

Наместо Павлина Црвенковска да си даде неотповиклива оставка од ново добиената позиција на претседател на Судски совет, одлучи да проба да и појасни на јавноста дека...

Македонија 29.04.21 | 13:25

Станче од 20 квадрати, глисер и камп-приколка: Во скромниот имот на Црвенковска го нема кредитот од 1.6 милиони евра

Скромен имот пријавила новоизбраната претседателка на Судскиот совет во анкетниот лист. Според објавените податоци, таа лично поседува стан од 20 квадрати, а како заеднички...

Економија 29.04.21 | 09:29

Сопругот на претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска должи 1,6 милиони евра во Еуростандард банка

Ограбените штедачи од Еуростандард банка непосредно пред изборот на Павлина Црвенковска за претседател на Судскиот совет, потсетуваат на долгот на нејзиниот сопруг...

Економија 15.04.21 | 10:25

Уставен ќе ја разгледува законитоста на член 163 од Законот за банки

Уставниот суд денеска треба да ја одржи 9-тата седница, на чиј дневен ред како втора точка е иницијативата за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот...

Економија 14.04.21 | 12:06

Уставниот суд утре ќе одлучува за претставката од оштетените штедачи од Еуростандард банка

Утре Уставниот суд повторно ќе расправа за иницијативата за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот за банки. Здружението на оштетени физички...

Економија 07.04.21 | 08:13

Кој ги притиска судиите: Уставниот суд ја одложи седницата за случајот „Еуростандард банка“

Уставниот суд денес нема да одлучува по иницијативата за поведување на постапка за оценка на уставноста на член 163 став 3 од Законот за банки. Седницата се одложува по...

Економија 05.04.21 | 08:40

Недела на историската одлука на Уставниот суд: Не дозволувајте банкарите повторно да нè ограбат

В среда на 7 април Уставниот суд повторно ќе заседава и ќе одлучува за поднесената иницијатива за разгледување на уставноста и законитоста на членот 163 став 3 од Законот...

Економија 01.04.21 | 10:03

Еден човек, две фирми, два милионски кредити завршиле на сметки во Арачиново и Аеродром

Оштетените штедачи на Еуростандард банка денеска објавуваат сведочења на сопственици на фирми-должници во Еуростандард банка, кои сведочат како е организиран и направен...

Економија 30.03.21 | 08:56

Фирмата „Брачна игра“ на Игор Џамбазов 469 дена не вратила ниту рата од кредитот од Еуростандард банка

Фирмата Брачна игра дооел, во сопственост и управување на Игор Џамбазов, познат шоумен во нашата држава, е една од фирмите кои земале нeнаплатлив кредит од Еуростандард...

Економија 29.03.21 | 08:45

Југотрејдинг ДН од Струмица на Борка Делева добила кредит од милион и 300 илјади евра и не вратила ни рата 363 дена

Запрепастувачки е колку лесно се одобрувале неповратни кредити на избрани фирми од Еуростандард банка додека за тоа гувернерката Анита Ангеловска Бежоска знаела и...