Ознака: оштета
Економија 13.01.20 | 13:00

Земјоделецот од Арачиново во Стразбур ќе ја бара правдата за неисплатената отштета

Земјоделецот Екрем Јаји од скопското село Арачиново денеска повторно побара институциите јавно да кажат зошто сé уште не му е исплатена отштетата вредна 10.000 евра за...

Црна хроника 28.10.19 | 12:52

Верушевски бара оштета од 70 илјади евра од државата

Поранешниот разузнавач и советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски во тужба пред Основниот граѓански суд Скопје бара оштета од државата во висина...

Калеидоскоп 14.10.19 | 11:32

Шест пати ја обжалил пресудата: Невин минал 19 години во затвор, доби оштета од 7 мил. долари

Поранешниот јавен службеник, Дејвид Истман, доби оштета од 7 милиони долари откако судот во Канбера утврдил дека не е виновен за делото за кое одлежал цели 19 години затвор....

Економија 17.07.19 | 10:19

„Хеленик Петролеум“ бара милионска отштета од Македонија

Грчката компанија активирала тужбата пред Арбитражниот суд во Париз, со која од Македонија бара  31 милиони долари, плус камати, поради непочитување на купопродажниот...

Економија 06.07.19 | 19:35

Една година по поплавите, ништо немаат добиено: Заев ни вети, му дадовме гласови, а тој нè предаде

Жителите од село Страчинци од скопската општина Гази Баба се револтирани затоа што државата не им ја плаќа земјоделската штета која беше предизвикана во мај минатата...

Економија 21.02.19 | 10:56

Работодавачите да ги пријават настраданите од автобуската несреќа за дополнителни бенефиции

Според Законот за безбедност и здравје на работа, сите патници што настрадаа во автобуската несреќа кај селото Ласкарци, а кои биле во работен однос и патувале кон својот...

Македонија 08.02.19 | 19:51

Владата одвои 1,2 милиони евра од државниот буџет за осудените во случајот „Сопот“

Милион и двесте илјади евра ќе бидат одвоени од државата каса, за да се обештетат осудените во судскиот предмет Сопот. Шестимна од осудените во следниот период ќе добијат...

Свет 05.12.18 | 09:45

Судот во Стразбур наложи Русија да исплати отштета на девојките од „Пуси Рајот“

Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) соопшти дека не дозволи разгледување на жалбата на Русија и ја задолжи да исплати отштета во вредност од 37.000 евра на членките...