Ознака: оружје
Црна хроника 19.05.22 | 11:16

38-годишник фатен со кокаин и оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 38-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека ги сторил кривичните...

Црна хроника 17.05.22 | 20:23

Пронајдени оружје и дрога при претрес во Скопје

Повеќе пиштоли, муниција и бела прашкаста материја пронајдени се при претрес кај триесет и осумгодишен скопјанец. Од МВР соопштија дека полициски службеници од Одделот...

Балкан 17.05.22 | 15:46

Радев: Нема да испратиме оружје во Украина, не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје

Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека неговата држава нема да испрати оружје во Украина затоа што не сака да се убиваат луѓе со бугарско оружје. Радев кажа дека...

Балкан 11.05.22 | 10:28

Косово лежи на оружје: 250.000 парчиња калашникови се чуваат за секој случај

Албанските екстремисти на Косово во моментов кријат најмалку 250.000 нелегално оружје, главно автоматски пушки калашников, што претставува голема закана за безбедноста...

Свет 09.05.22 | 10:00

Украински полициски командир на руските сили во Херсон доброволно им предал магацин со скриено оружје

Командирот на четата за специјални намени на главниот оддел на националната полиција на регионот Херсон, потполковник Николај Саламаха, по состанокот со руските безбедносни...

Свет 07.05.22 | 15:34

Додека трае војната во Украина германскиот производител на оружје очекува рекорден профит и четирикратно поголема побараувачка

Германскиот производител на оружје „Рајнметал“ потврди дека поради војната во Украина и најавените инвестиции во Бундесверот, годинава очекува силен раст на приходите,...

Свет 03.05.22 | 08:21

Германија ѝ даде на Украина оружје во вредност од речиси 200 милиони евра

Германија испрати оружје и опрема во вредност од повеќе од 190 милиони евра во Украина во првите осум недели од руската инвазија. Германија даде зелено светло за испорака...

Свет 26.04.22 | 14:24

Руските сили освоиле украинска воена база со големо количество складирано оружје

Вооружените сили на Руската Федерација ја презеле контролата врз база за складирање и ремонт на опремата на Вооружените сили на Украина. Како што објавија руските медиуми,...

Свет 25.04.22 | 12:15

Москва бара САД да запре да испорачува оружје

Москва упати барање до Вашингтон, САД да престанат со снабдување со оружје за Киев. Осумсто милиони долари – оружје за толкава вредност ќе биде испратено во Киев од...

Балкан 24.04.22 | 11:45

Бугарија одбива да испрати оружје во Украина

Бугарија одбива да испраќаоружје во Украина. Бугарскиот премиер Кирил Петков верува дека Бугарија е „премногу блиску до конфликт“ за да испрати оружје таму. Истовремено,...

Свет 21.04.22 | 22:21

Што се случува со оружјето што се испраќа во Украина: Никој не знае во чии се раце може да заврши опремата вредна милијарди долари

САД немаат многу начини да ги следат значителните испораки на противтенковско, противвоздушно и друго оружје што го испратија во Украина, велат извори за „Си-Ен-Ен“. Оваа...

Свет 20.04.22 | 18:38

Високи претставници на германската војска се против испораката на тешко оружје на Украина

Високи претставници на германската армија „Бундесверот“ се противат на испорака на тешко оружје за Украина. Заменик-генералниот инспектор на германскиот „Бундесвер“,...

Свет 20.04.22 | 14:35

Германија тајно и доставила оружје на Украина

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, соопшти дека нејзината земја извршила ненајавена достава на оружје за Украина. Германија испорача оружје...

Свет 20.04.22 | 08:59

Норвешка и испрати на Украина 100 ракетни системи Мистрал

Норвешка испрати 100 ракетни системи Мистрал во Украина како одговор на барањето на Киев за различно оружје, соопшти Министерство за одбрана во Осло. Украинскиот претседател...

Свет 19.04.22 | 16:37

Сијарто: Унгарија нема да испорачува оружје за Украина

Унгарија нема да испорачува оружје за Украина бидејќи сака да избегне инциденти во близина на својата граница слични на оној во близина на Лавов кога руската армија...

Македонија 19.04.22 | 09:53

Или е неспособен или Спасовски е во коалиција со крадците на оружјето од полицискиот магацин

Четири дена Спасовски се крие и нема одговори кој го украл и каде е оружјето од полицискиот магацин во Охрид, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде бараат итна оставка од министерот...

Свет 18.04.22 | 10:21

Путин сака да ја уништи државноста на Украина, тврди шефот на украинската разузнавачка служба Кирило Буданов за германски „Шпигел“

Според проценката на украинската воена разузнавачка служба, речиси два месеци од почетокот на војната во Украина нема промена во планот на рускиот претседател Владимир...

Свет 16.04.22 | 13:12

Врховниот командант на вооружените сили на Украина бара на земјата итно да и се прати оружје

Руските сили синоќа ги засилија нападите врз Украина, особено на истокот на земјата, каде се очекува голема руска офанзива. Во текот на ноќта три региони биле особено...

Црна хроника 16.04.22 | 11:22

Обиениот полициски магацин во Охрид бил полн со боева муниција, гранати и хемиски средства

Солзавци, шок бомби и други предмети биле украдени од магацин на полицијата во Охрид. Информацијата утрово ја потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, според...

Балкан 11.04.22 | 15:12

Граѓаните на Сараево масовно се вооружуваат: Тројно зголемен бројот на дозволи за набавка на огнено оружје

Во февруари годинава полицијата на кантонот Сараево издало речиси три пати повеќе одобренија за набавка на огнено оружје од месечниот просек во претходните години,...