Ознака: оро
Македонија 15.05.22 | 19:03

Село Крушаре, Егејска Македонија вчера…

Песната нема граници, коментира Илија Димовски споделувајќи видео од село Крушаре, пазарска околија на Егејска Македонија снимено вчера. Во егејска Македонија постојат...

Култура 09.07.21 | 16:13

Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Членовите на Културно уметничкото друштво ,,Илинден” од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот. 2700...

Калеидоскоп 04.07.21 | 08:14

Али Ахмети и Крешник Бектеши на свадба на затворено

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и министерот за економија Крешник Бектеши синоќа се забавуваа на свадба откако ваквите прослави беа забранети повеќе од една година. Функционерите...

Патувања 21.06.21 | 09:05

Бугарки заиграа оро на граница со Грција, среќни се што одат на „Бјалото море”

На граничниот пеми Кулата – Промахон, за влез од Бугарија во Грција викендов имаше огромна гужва, а се чекаше и по неколку часа. Но, и покрај огромните редици, Бугарите...

Балкан 21.05.21 | 20:54

„Бисер Балкански“ ечеше во резиденцијата на Илир Мета, и претседателот се фати на орото

Во дворот на претседателската резиденција во Тирана, денеска се виеше оро на познатата македонска народна песна „Бисер балкански“, во рамките на манифестација посветена...

Балкан 20.03.21 | 23:59

Граѓани на Белград свртеа оро пред споменикот на Стефан Немања во знак на протест против строгите мерки

На социјалните мрежи се појави видео од Белград на кое се гледа како граѓани вртат оро пред споменикот на Стефан Немања кој беше отворен неодмна. Без маски и расојание,...

Калеидоскоп 07.03.21 | 20:00

Со ора, чочеци и жива музика, Македонците во Мелбурн прославуваа 8 Март

Стотици Македонки, но и Македонци со оро и чочек го прославија Денот на жената, 8 Март во ресторанот „Емералд Рецепција“ во Мелбурн, Австралија. Фотографии и видеоснимки...

Балкан 23.01.21 | 08:14

Оро, пијачки и тамбураши сред ковид-центарот ја разбеснија јавноста, сестрите испраќаат колешка во пензија

Шокантната снимка на која се гледа како медицински сестри и помошен персонал играат оро и пејат заедно со свирачите во болница ја разбесни хрватската јавност. Видеото...

Останати спортови 16.01.21 | 21:34

Одбојкарите го прославија пласманот на ЕП со оро и со „Бисер балкански“

На македонските одбојкари им стана традиција да ги слават успесите со оро и со евергринот на Гоце Николовски, „Бисер балкански“, па на таков начин го одбележаа и пласманот...

Црна хроника 31.12.20 | 08:58

За 45 евра? Ќе пеат и оро ќе играат!

Ново видео од плоштадот Македонија прикажува поголема група млади луѓе како без маски или дистанца се веселат околу деца кои свират на тарабуки. Како и што е редот, со...

Македонија 13.12.20 | 23:48

ВМРО-ДПМНЕ: Излезноста од 34,3 проценти е пораз за Заев

Кого победи Заев, освен тоа што го загрози здравјето на граѓаните?!, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по денешната прес-конференција на СДСМ, на која претседателот на патријата...

Твитови 01.11.20 | 23:13

Со оро и пукање се борат против корона во Куманово

Еј?! Лирим Исуфи од Куманово ни покажува како се борат против корона…со песна и пукање! 🚨🆘️💫 pic.twitter.com/wYopdtIeQK — Две Ѕвезди (@dvezvezdi1) November 1, 2020

Црна хроника 27.05.20 | 20:25

МВР постапува за орото во Гевгелија, литијата во Струга, инцидентот во Сингелиќ

МВР постапува за изолираните инциденти кои се случија за време на ограничувањето на движењето, соопшти министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во емисијата „10 минути“...

Црна хроника 23.04.20 | 13:11

Идентификувани уште 11 учесници на орото во Гевгелија

Секторот за внатрешни работи од Струмица, во врска со гевгелискиот настан од 19 месецов, кога на првиот велигденски ден на улицата „Јосиф Јосифовски“ се играло оро за...

Црна хроника 21.04.20 | 17:06

МВР идентификуваше 18 лица што играа оро во Гевгелија среде полициски час

Министерството за внатрешни работи идентификувало 18 лица, кои за време на полицискиот час за Велигден, играа оро на улица во Гевгелија. Досега биле сослушани осум лица,...

Црна хроника 20.04.20 | 16:33

Синоќа е приведено едно лице кое било дел од орото во Гевгелија за време на полициски час

Синоќа беше препраќано видео на кое се гледа како дваесетина жители на Гевгелија играат оро на улица за време на тридневниот полициски час. Уште синоќа е приведено едно...

Калеидоскоп 19.04.20 | 13:25

Срби играат оро на дистанца од 2 метри

На социјалните мрежи се појави видео од неколку лица во Србија кои играат оро на улица. Во тоа нема ништо чудно, освен што тие со помош на стапови држат дистанца од 2 метри,...

Твитови 15.09.19 | 08:56

И во Јапонија знаат кои сме, само крвникот Заев никако да осознае!


Калеидоскоп 09.12.18 | 23:33

Мисиците на Србија, Црна Гора и Босна заиграа оро во Кина

Претставничките на Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина – Ивана Тршиќ, Наталија Глушчевиќ и Анѓелка Палексиќ, во еден момент, во програмата во живо, го заиграа Ужичко...