Ознака: организиран криминал
Македонија 05.08.20 | 16:31

Пендаровски нема да му се извини на СЈО што го нарече дел од организираниот криминал

Претседателот не чувствува потреба да им се извинува на поранешните вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што неговата оценка за поранешното СЈО од...

Колумни 26.12.19 | 12:49

Опљачкана Македонија, ничкосана правда

Михајло Маневски Брендирана и насмеана, деновиве ја гледаме Катица Јанева како триумфално пристигнува на судење во Кривичниот суд обвинета за случајот РЕКЕТ за пљачка...

Економија 09.12.19 | 21:28

Премиерот во заминување и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра – заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата освен што е оштетена „Топлификација“, оштетен е и државниот буџет, објави „Економски...

Македонија 22.05.19 | 11:34

Извештајот презентиран во Виена тврди: Некои криминални групи во Македонија уживаат политичка заштита

Во Виена беше презентиран извештајот кој ги анализира тековите и жариштата на организираниот криминал на Балканот. Во овој извештај за Македонија се потенцира дека некои...

Македонија 11.12.18 | 13:09

Македонија дувло на оружје, Црна Гора на кокаин, Србија на синтетички дроги, Албанија на сиот организиран криминал

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг синоќа ги брифираше европарламентарците за безбедносната состојба и соработка во земјите од Западен Балкан. Македонија испливува...