Ознака: орце ѓоргиевски
Скопје 29.12.22 | 14:28

Во Усје отворена нова детска градинка која ќе згрижи околу 100 дечиња

Со отворањето на новата градинка во населбата Усје се реши еден горлив проблем за родителите, истакна денеска градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Посочи...

Скопје 18.11.22 | 12:56

„На точак“ со пофалби за градоначалникот на Кисела Вода и неговото активно подобрување на велосипедската мрежа

Од граѓанското здружение „На точак“ испратија пофалби до Општина Кисела Вода и градоначалникот Орце Ѓорѓиевски за проактивноста во подобрување на условите за велосипедскиот...

Скопје 19.10.22 | 13:10

Ѓорѓиевски: Граѓаните во Кисела Вода за прв пат во 30 години ќе добијат еден нов, модерен, ултрасовремен, затворен пазар

Денеска во присуство на моите сограѓани овде од урбаниот дел од Кисела Вода, во присуството на лидерот на мојата политичка партија, Христијан Мицкоски, претседателот...

Скопје 20.09.22 | 16:58

Ѓорѓиевски: По неколку децении се реконструира коловозот на влезот во Драчево

По неколку децении се реконструира коловозот на влезот во Драчево, објави на социјалната мрежа на Фејсбук Орце Ѓорѓиевски. -Започнува првата фаза од реконструкцијата...

Македонија 06.09.22 | 19:00

Ѓорѓиевски: Да застанеме сите заедно, референдумот е спас за Македонија

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, порачува дека одлуката за собирање на 150.000 потписи за распишување на референдум кој ќе значи КРАЈ на наметнатата бугаризација...

Скопје 14.03.22 | 17:17

Ѓорѓиевски обелодени: Од претходните градоначалници, само Филип Темелковски имал вкупно колку сите заедно- 64 редовни вработувања и 84 договори

Тензично беше денес на седницата на Совет во општина Кисела Вода. Паушалните обвинувања од страна на СДСМ за тимот на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски не завршија со...

Скопје 11.03.22 | 11:58

Ѓорѓиевски: Ќе се реконструира улицата „Славка Динкова“ во Драчево

Град Скопје во соработка со општина Кисела Вода целосно ја реконструира ул. „Славка Динкова“ во Драчево. Целосно ќе се реконструира улицата „Славка Динкова“ една...

Скопје 12.02.22 | 13:15

Градоначалникот Ѓоргиевски најави темелна реконструкција и парно греење во салата на ООУ „Невена Георгиева Дуња“ во Кисела Вода

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, најави темелна реконструкција и парно греење за салата во ООУ „Невена Георгиева Дуња“ во Кисела Вода Она што го затекнавме...

Скопје 14.01.22 | 10:17

Ѓоргиевски за најактуелните теми кои директно ги засегаат жителите на општина Кисела Вода

Градоначалниот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, гостуваше во емисијата „Добро утро, секое утро“  на телевизија Алфа, во која зборуваше за најактуелните теми кои директно...

Скопје 11.01.22 | 13:49

Градежните работи течат со посакуваната динамика: Ѓоргиевски со увид во изградбата на булеварот „Борис Трајковски“ кон Драчево

Градежните работи за продолжување на булеварот „Борис Трајковски“ до населбата Драчево течат со посакуваната динамика, информира градоначалникот на општина Кисела...

Скопје 05.01.22 | 12:11

Поставени пет нови столбови со лед светилки: Целосно осветлена трим-патеката во Кисела Вода

На трим-патеката во Кисела Вода се поставени нови дополнителни столбови на потегот од општина Центар кон делот што води кон новиот парк на „Есенинова“ со што патеката...

Скопје 04.01.22 | 13:52

Орце Ѓоргиевски донира 46 книги напишани со Брајово писмо за училиштето за слепи и слабовидни лица

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, по повод Светскиот ден на Брајовата азбука, донираше 46 книги напишани на Брајово писмо за учениците од ДУРМДОВ „Димитар...

Скопје 21.12.21 | 14:09

Кисела Вода обезбеди над 2.000 новогодишни пакетчиња за деца од општината

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, Општина Кисела Вода обезбеди пакетчиња за околу 1.300 деца од градинките, околу 200 за децата со посебни потреби и преку...

Скопје 10.12.21 | 14:39

Искористување на хрватските искуства во интерес на жителите на Кисела Вода: Ѓоргиевски на средба со хрватската амбасадорка

Градоначланикот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, се сретна со хрватската амбасадорка во Македонија, Нивес Тигањ, при што и ги презентирал плановите и проектите кои...

Вести 08.12.21 | 21:50

Ѓоргиевски ќе ангажира ревизор што ќе ја „чешла“ работата на претходната администрација во Кисела Вода

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, информира дека ќе спроведе тендерска постапка за ангажирање надворешна ревизорска куќа која ќе го испитува...

Скопје 05.12.21 | 10:04

Човек со камионче се обиде да фрла отпад на локацијата каде што се гради нов парк во Драчево

Несовесен граѓанин на Драчево се фрлал отпад на локацијата каде што е почната изградбата на нов парк во населбата. Како што информира градоначалникот на Кисела Вода,...

Скопје 02.12.21 | 13:47

На терен две цистерни, три камиони, машини за метење: Продолжува акцијата за почиста Кисела Вода

Сезонски работници од Општина Кисела Вода заедно со службите на ЈП „Комунална Хигиена” денеска спроведуваат акција за чистење на булеварот „Борис Трајковски“, од...

Скопје 30.11.21 | 13:58

На ридот над Усје засадени околу 1200 чемпреси

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, учествуваше во акција за засадување на околу 1.200 аризонски чемпреси на ридот над игралиштето во Усје. Ѓорѓиевски...

Скопје 29.11.21 | 14:11

Ѓоргиевски доби благослов од поглаварот на МПЦ

Градоначалникот на општина Кисел Вода, Орце Ѓоргиевски, беше во посета на поглаварот на МПЦ, Господин Господин Стефан, со кого разменил мислења за проекти што ќе бидат...

Скопје 26.11.21 | 15:42

Ѓорѓиевски: Парична помош и привремено сместување за опожарените во зградата во Бирарија

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, кој денеска пристигна пред зградата во населбата Бирарија каде што избувна пожар, информираше дека на жената...