Ознака: општина Охрид
Македонија 03.06.21 | 11:10

Предизборно се вработуваат 15 нови лица во превработената општина Охрид

Општина Охрид важи за една од институциите каде има голема превработеност, но тоа не го спречува градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески да ги вдоми партиските...

Калеидоскоп 21.05.21 | 20:33

Охрид SOS: Туристите ќе гледаат скршени стакла, рѓосани железни конструкции, штици со шајки и секаков шут e расфрлан на плажите

Граѓанското здружение „Охрид SOS“ ја прикажа состојбата на плажите на брегот на Охридското Езеро по рушењето на дивоградбите од страна на Општина Охрид. Скршени стакла,...

Македонија 13.03.21 | 09:03

Охрид SOS: Што крие од јавноста Секторот за урбанизам во Општина Охрид?

Граѓанското здружение Охрид SOS со отворено писмо повикуваат да се почитува Законот за слободен пристап до информации во Општина Охрид. ШТО КРИЕ ОД ЈАВНОСТА СЕКТОРОТ...

Македонија 11.03.21 | 11:17

Коронавирусот ја затвори Општина Охрид

Поради актуелната состојба со коронавирусот и зголемениот број заболени на подрачјето на Општина Охрид, по налог на градоначалникот Константин Георгиески, од денеска...

Македонија 17.07.19 | 10:17

Боки 13 лани од општина Охрид барал 30.000 евра за услуги

Сега приведениот Бојан Јовановски – Боки 13 во 2018 година барал од општина Охрид три милиони денари, или околу 50 илјади евра, за услуги кои сакале да ги дадат на градот...

Македонија 29.12.18 | 13:54

Во Охрид откажани сите новогодишни манифестации поради смртта на градоначалникот

Локалната самоуправа на Охрид ги откажа сите празнични манифестации, вкучително и организацијата на новогодишната ноќ, поради ненадејната смрт на градоначалникот...

Македонија 25.12.18 | 13:21

Константин Георгиевски избран за в.д. градоначалник на Охрид

Советот на Општина Охрид на денешната вонредна седница од 15 гласа го избра Константин Георгиевски за вршител на должноста градоначалник. Георгиевски е координатор...