Ознака: општина карпош
Скопје 29.03.24 | 14:27

Родител од Општина Карпош до Стевчо Јакимовски: Пред училиштето „Коменски“ ти згазија дете, нем си на нашите барања, само профит те интересира

Граѓанин од скопската општина Карпош луто и огорчено му се обраќа на градоначалникот Стевчо Јакимовски бидејќи претпладнево било згазено дете пред училиштето „Јан...

Скопје 17.02.24 | 19:22

Никој не е надлежен за хаварисаните возила во Скопје: „Градски паркинг“ нема да ги собира „кршовите“ од зонското паркирање во Карпош 1 и 2?

Зонското паркирање кое следниот месец ќе стартува во Карпош 1 и 2 се чини дека нема да го реши проблемот со недостаток на паркинг места со кои се соочуваат станарите од...

Скопје 06.02.24 | 12:46

Почна обележувањето на паринг местата за зонското паркирање во Карпош 1 и 2

„Градски паркинг“ почна со обележување на паркинг местата за зонското паркирње кое наскоро ќе стартува во Карпош 1 и 2. Право на паркирање на зона Д42 ќе имаат граѓаните...

Скопје 26.01.24 | 12:05

Бесплатни часови по фитнес и самоодбрана за скопјанки

Од идната сабота, 3 февруари) во спортската сала на основното училиште „Јан Амос Коменски“, полицискиот боречки клуб „Безбедност“ започнува со бесплатна обука за...

Скопје 05.01.24 | 15:02

Вељановски: Левица како политички исцедок на СДС беше основното орудие со кое Јакимовски го спроведе насилието за да биде донесен Буџетот на општина Карпош

Втор ден откако се погазени и престанаа да се почитуваат законите, Деловникот и Статутот на Општината во општината во Општина Карпош, вели Роберт Вељановски, Советник...

Скопје 04.01.24 | 15:04

Велјановски: Со насилство се донесе буџетот на Општината, среќна Нова 1949

Денес сме сведоци на насилство и талатизација на Советот на Општина Карпош. Имено, насила, надвор од секоја демократска процедура, со кршење на сите законски акти и подакти,...

Скопје 30.08.23 | 12:06

Општина Карпош: И годинава ќе има дневен престој за учениците до четврто одделение

Општина Карпош информира дека и годинава во основните училишта во Општина Карпош ќе биде организиран дневен престој за учениците до четврто одделение. Нашата посветеност...

Скопје 05.08.23 | 21:56

Се расчистуваат последиците од невремето во Карпош

Se Се расчистуваат последиците од невремето во општина Карпош.Дождот и ветерот оставија последици врз неколку автомобили врз кои имаше паднато гранки и дрвја, особено...

Скопје 14.06.23 | 13:35

Општина Карпош во 2021 година исплатила 90.000 евра за 199 лица од приватни агенции, а требала да ангажира само 30

Државниот завод за ревизија констатираше неправилности во работењето на Општина Карпош за 2021 година кога градоначалничкиот мандат го имаше Стефан Богоев од СДСМ, а...

Скопје 08.06.23 | 14:08

Родители од Општина Карпош се жалат дека не им ги примаат децата во градинка во текот на летото

Завршува школската година, а голем дел од родителите кои немаат кој да им ги чува децата се соочуваат со проблемот за нивно згрижување во текот на летниот период додека...

Скопје 02.05.23 | 14:58

Поради огромен притисток за запишување првачиња во „Владо Тасевски“, Општина Карпош донесе одлука за нова реонизација

Почнувајќи од денеска официјално во тек е уписот на првачиња во основните училишта во Карпош за учебната 2023/2024 година, кој ќе биде отворен до крајот на месецот. Советот...

Скопје 01.04.23 | 16:09

СДС-ДУИ-Левица гласаа точки за бетонизација и бизниси во Скопје и Карпош

Вистината, порано или подоцна излегува на виделина за оние политички партии кои што со евтин популизам, преку статуси на социјалните медиуми се обидуваат да го привлечат...

Скопје 28.03.23 | 08:47

Субвенции за младите кои сакаат да полагаат за кола

Со вкупен буџет од 5.000.000 денари, Општина Карпош преку Секторот за развој од денеска почна акција за субвенционирање на младите жители на локалната самоуправа кои сакаат...

Скопје 10.02.23 | 13:33

Општина Карпош ќе додели по 500.000 денари за Турција и за Сирија

Советот на Општина Карпош едногласно донесе одлука да се доделат финансиски средства од 500.000 денари за двете настрадани држави. Покрај тоа, сите советници одлучија...

Скопје 10.02.23 | 13:23

Милион денари од Општина Карпош за помош после земјотресите во Турција и во Сирија

Денеска, во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент – Скопје, се одржа дваесет и првата (вонредна) седница на Советот на Општина Карпош. На барање на советник...

Скопје 15.11.22 | 18:19

ООУ „Владо Тасевски“ есенски прваци во кошарка

По натпреварувањата во првиот дел од есенска сезона на кошаркарската училишна лига во Карпош во која учествуваа десет тимови од сите основни училишта од подрачјето...

Црна хроника 01.11.22 | 15:59

Маскиран маж претепал советник од Општина Карпош

Непознато маскирано лице го нападнало советникот во Општина Карпош од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Илиески, информираа општинските власти. Нападот се случил...

Скопје 30.09.22 | 18:50

Со пајак ќе се отстрануваат возилата паркирани на зелените површини низ Карпош

Општина Карпош во соработка со ЈП Градски паркинг започна акција за отстранување на возилата кои се непрописно паркирани во рамки на зелените површини на територија...

Скопје 15.09.22 | 12:03

Учениците од општина Карпош ќе останат без ужинка, предупредуваат советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Со денешното напуштање на продолжението на XIV Седница на Советот на општина Карпош, советниците на СДС ја официјализираа новата коалиција со градоначалникот на Карпош....

Скопје 02.06.22 | 19:09

Бришење на маркиците за изградба на висококатницa во Карпош, бара ВМРО-ДПНЕ

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во општина Карпош со крајна загриженост ја прими изјавата на градоначалникот на општина Карпош, г-динот Стевчо Јакимовски...