Ознака: општина ѓорче петров
Скопје 10.08.23 | 15:55

Општина Ѓорче Петров со иницијатива за именување пет улици по бранителите кои загинаа кај Љуботенски Бачила

Општина Ѓорче Петров во соработка со Армијата денеска со положување цвеќе на три спомени одбележа 22 години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила во...

Македонија 09.06.23 | 13:28

300 илјади денари помош од Општина Ѓорче Петров за Делчево за санирање на последиците од невремето

300.000 денари финансиска помош од Општина Ѓорче Петров за Општина Делчево за санирање на последиците од синоќешното силно невреме, се вели во Фејсбук статусот на градоначалникот...

Скопје 09.02.23 | 13:48

Ѓорче Петров е синоним за солидарност и така и ќе остане: Општината испрати помош за Турција и Сирија

Износ од 300.000 денари ќе биде префрлен од општина Ѓорче Петров како солидарна помош за санирање на последиците од земјотресите што ги погодија Република Турција и Сирија,...

Скопје 07.02.23 | 09:56

Помош од Општина Ѓорче Петров за Турција и Сирија

Oпштина Ѓорче Петров во наредните денови ќе обезбеди парични средства за семејствата на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија, информираат од Општината. На...

Скопје 19.01.23 | 17:32

Петар Бошковски го фати крстот во Лепенец, а Игор Георгиевски Ачка во Вардар кај Хром

Петар Бошковски беше среќлија и го фати крстот во Лепенец, а Игор Георгиевски – Ачка ќе го следи среќата во новата годоина откако го фати крстот во осветените води...

Скопје 29.12.22 | 11:03

Изгласан Буџетот за Општина Ѓорче Петров

Советниците на Општина Ѓорче Петров го изгласаа Буџетот на општината во вредност од 359.182.303 денари. Буџетот е изработен тргнувајќи од основните цели за фискална стабилизација,...

Скопје 28.12.22 | 19:22

Општина Ѓорче Петров го донесе буџетот за 2023 година

Општина Ѓорче Петров го донесе буџетот за 2023 година. Следната година општината ќе рсполага со 359.182.303,00 денари, од кои најголем дел се предвидени за капитални проекти. Донесен...

Црна хроника 17.12.22 | 17:59

МВР ја приведе мистериозната Ивана која пиеше и јадеше на сметка на Општина Ѓорче Петров

Полицијата ја приведе мистериозната Ивана која јадеше и пиеше на сметка на Општината. Според МВР 36 годишната Скопјанка нарачувала храна на име н фирми со кои соработувала...

Скопје 25.11.22 | 13:53

Повисоки плати од месецов во Ѓорче Петров, за првпат формирана и синдикална организација за вработените во општината

Со цел да се „слушне гласот“ на вработените во однос на нивните права, првпат во општина Ѓорче Петров е формирана синдикална организација во рамки на Синдикатот за...

Македонија 22.10.22 | 19:29

Ковачевски пазареше во најлон кеси: Обезбедивме храна, струја и енергенси

Премиерот Димитар Ковачевски беше со граѓаните на скопската општина Ѓорче Петров. На пазарот во Ѓорче, Ковачевски директно им се заблагодари на пазарџиите и македонските...

Скопје 16.09.22 | 15:43

Утре во Ѓорче Петров почнува манифестацијата „Звуци на културата“

Со серија настани под мотото „Наша приказна, наша традиција“ општина Ѓорче Петров утре стартува со „Звуци на културата 2022“ и одбележување на 20 септември – Ден на...

Скопје 25.08.22 | 10:39

Градоначалникот бесен: Повторно е исчистена дивата депонија на последна 4

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров информира дека повторно е исчистена дивата депонија на последна 4. Реакциите за расфрланиот отпад се оправдани. Но не и неодговорноста...

Скопје 23.08.22 | 13:58

Ќе се гради колектор за отпадни води во с.Орман – општина Ѓорче Петров

Општина Ѓорче Петров денеска беше домаќин на јавната презентација на проектот „Пилот интервенции за третман на отпадни води и управување со цврст отпад во прекуграничниот...

Скопје 22.08.22 | 21:13

По 20 години ветувања – асфалт за улицата 77 во Волково

Повеќе од дваесет години жителите на ул. 77 во Волково чекаа за асфалт до своите домови. 🦺Благодарение на Град Скопје и екипите на ЈП „Улици и патишта“ – Скопје од...

Скопје 17.08.22 | 15:48

Зелен коридор на Партизанска во општина Ѓорче Петров

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве започнаа со хортикултурно уредување на нова зелена површина на булеварот Партизански одреди во општина Ѓорче Петров. На...

Скопје 12.08.22 | 11:56

Кучково е подготвено, ваше е да го истражите

Ѓорче Петров добива нови рекреативни зони, соопшти градоначалникот на општината, Александар Стојкоски. Тој ги информира жителите на општината дека е завршено мапирањето...

Скопје 13.07.22 | 15:01

Уставниот суд укина дел од одлуката за доделување еднократна парична помош за новороденче

Уставниот суд на денешната седница одлучи да укине дел од членот 3 став 1 од Одлуката за доделување еднократна парична помош на семејствата со новороденче на подрачјето...

Скопје 14.06.22 | 17:16

Изборното ветување „Ѓорче без кал“ станува реалност: Стојкоски и Арсовска најавија градежна офанзива

Денес на прес-конференцијата во населеното место Кисела Јабука, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар...

Скопје 15.04.22 | 10:08

„СОНК штрајк, убијци на деца“: Вандализиран објект на детската градинка „Росица“

Графити со недолична содржина насочени кон членовите на СОНК кои беќе петти ден се во генерален штрајк, утринава биле забележани на детска градинка во Општина Ѓорче...

Скопје 07.04.22 | 16:33

Сенозoрна соба доби ООУ „Ѓорче Петров“

Од денес учениците со и без образовни потешкотии во ООУ „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров ќе може да работат во сензорната соба опремена со реквизити и стимулативните...