Ознака: опрема
Култура 22.04.22 | 09:02

НУФЦ Вардар Филм Скопје наскоро со модерно студио за COLOR GRADING & EDITING

После реализирање на инфраструктурниот дел и подготовка на просторијата, денеска, пристигна конечно и професионалната опрема, со што за скоро време во склоп на НУФЦ...

Скопје 18.12.21 | 13:27

Стефковски промовираше нова опрема на ЈКП Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, денес беше во посета на Јавното комунално претпријатие Гази Баба 2007, каде што направи промоција и увид на новата...

Култура 14.10.21 | 15:27

Потпишан договорот за опремување на новиот објект за Тетовскиот театар и библиотека

Новиот објект каде треба да бидат сместени Тетовскиот театар и библиотеката ќе се опремува во наредните четири години со средства од 23 милиони евра од државниот буџет....

Скопје 20.05.21 | 12:37

Шилегов: Околу 10 јуни треба да пристигне противпожарна скала и дополнителна опрема за пожарникарите

Ќе продолжиме да вложуваме во опрема и човечки потенцијал, бидејќи за безбедноста на скопјани и безбедноста на вработените во пожарната се императив. Тоа го порача...

Македонија 08.04.21 | 17:31

Калајџиев: Нема логика во случајот „Трезор“, судот е под притисок

Целиот случај со набавката на опрема за потребите на УБК е базиран на претпоставки во чие докажување Јавниот обвинител не отишол подалеку од таму каде што бил на почетокот,...

Македонија 31.01.21 | 13:28

Нова опрема донација од швајцарската Влада за Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид

Со нова опрема и реновирање Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид ќе прерасне во современ центар за физикална терапија. Тоа го...

Македонија 18.09.20 | 13:51

40.000 ученици немаат опрема за онлајн настава, часовите ќе ги следат на телевизија

Моментално околу 40.000 ученици не ја поседуваат потребната технолошка опрема за настава на далечина, поради што ќе им бидат достапни снимени материјали од часовите кои...

Свет 14.07.20 | 14:55

Хуавеи: Забраната во Велика Британија е заради трговската политика на САД

Одлуката на Велика Британија за забрана на Хуавеј се заснова на „трговска политика на САД, а не безбедноста“, рече во вторникот портпаролот на кинеската компанија...

Култура 30.06.20 | 20:04

Пристигна опремата за киното „Манаки“ во Битола

Денеска во Битола пристигна опремата за киното „Манаки“. Набавката на оваа опрема е дел од проектот Кинокултура кој се реализира во рамките на програмата Interreg IPA Cross-border...

Здравје 09.04.20 | 17:00

Филипче : Болеста има многу непредвидлив тек, влошувањето доаѓа нагло, како ниедна состојба досега

Има соодветна едукација и тие имаат искуство во користењето на таа опрема. Дел од вкупните резерви на Министерството за здравство физички стојат на Клиниката за инфективни...

Здравје 05.04.20 | 18:55

Д-р Кирил Пецаков: Како тоа е приоритетно да се обезбеди корумпираното СЈО наместо да се набават тестови, реагенси и респиратори

Д-р Кирил Пецаков на својот фејсбук профил реагираше на исплатата на сретства за СЈО додека во ек на пандемија на корона од која е зафатена и нашата земја, докторите...

Здравје 25.03.20 | 20:48

Д-р Игор Николов: Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа

Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа, напиша на Фејсбук, д-р Игор Николов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Кога...

Македонија 22.03.20 | 15:21

Дали АРМ ќе патролира со опрема од Југославија?!

Дали оваа лична заштитна опрема и е поделена на војската која треба да и помага на полицијата во спречување на ширењето на корона вирусот во земјава? Бидејќи станува...

Свет 13.03.20 | 20:32

Медицинска опрема и персонал од Кина пристигна денеска во Италија: Ова е солидарност, рече министерот за надворешни работи

Кина испрати медицински персонал и опрема да им помогне на Италијанците во битката со коронавирусот. Во Италија пристигна екипа на кинески експерти и санитетски материјал...

Македонија 02.01.20 | 12:41

Посебната единица за поддршка во МВР доби нова опрема

Посебната единица за поддршка (ПЕП), доби специјална полициска опрема за случаи на нарушен јавен ред и мир во поголем обем. Опремата е дел од финансиската донација на...

Здравје 28.11.19 | 18:12

Купува ли пак македонското здравство скапа играчка што нема рационално да се користи?

Постапката за јавна набавка на хибридина операциона сала, за која се обезбедни близу 1,8 милиони евра и која се планира да биде сместена на Клиниката за неврохирургија,...

Фудбал 12.11.19 | 14:39

Опремата на македонската фудбалска репрезентација У21 задржана на аеродром во Шпанија, не можеле да одржат тренинг

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година синоќа не го одржа планираниот тренинг во шпанскиот град Алкоркорн, пред четврточниот квалификациски дуел...

Фудбал 25.12.18 | 10:57

Ливерпул пред рекорден договор за спонзорство во Премиер Лигата

Одличната сезона на Ливерпул оваа сезона по се изгледа ќе резултира со нов спонзорски договор и тоа со рекорден износ. Како што јавува „Дејли мејл“, клубот преговара...